Dažniausios kojų skausmo priežastys

Retkarčiais pasireiškiantis kojų skausmas yra visiškai normalus reiškinys – jei asmuo nėra fiziškai aktyvus, jam skaudėti kojų raumenis gali kitą dieną po didesnio, nei įprasta, fizinio krūvio.Toks skausmas palaipsniui praeina šiek tiek pailsėjus ir lengvai pajudėjus. Dažnai kojų skausmas kamuoja ir sportininkus, kurie vis patiria įvairių traumų (patempimų, sumušimų, raumenų plyšimų argi netgi kaulų lūžių) arba palaiko labai didelį sportinį aktyvumą. Paslydus ant slidaus šaligatvio ir patyrus kojų sumušimą kelias dienas po traumos kamuojantis lengvas ar vidutinis skausmas taip pat nieko nestebina, mat žinoma priežastis. Trumpalaikiam skausmo malšinimui galima pasitelkti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (pavyzdžiui, deksketoprofeną), jei tai saugu individualiu atveju. Kartais pakanka pailsėti, reguliariai šaldyti sumuštą vietą ar kurį laiką taikyti šilumos terapiją. O ką daryti, jei kojų skausmas kamuoja nuolat? Kokios gali būti to priežastys? Šiame straipsnyje pateiksime keletą jų ir paraginsime ilgalaikio kojų skausmo neignoruoti. Reikėtų nedelsiant kreiptis į medikus ir aiškintis tokio nemalonaus ir gyvenimo kokybę apribojančio pojūčio kaltininkus. 

 

 

Kojų ir viso kūno raumenų skausmo priežastys gali būti įvairiausios – nuo didelio fizinio aktyvumo iki virusinės infekcijos 

 

Nuolat kamuojantis kojų raumenų skausmas gali būti organizmo siunčiamas pagalbos signalas, kad reikėtų sustoti ir pailsėti nuo per intensyvaus fizinio aktyvumo. Per didelė raumenų apkrova ir nepakankami poilsio intervalai skatina uždegiminius procesus. Raumenys tiesiog nespėja atsigauti ir apie tai praneša skausmu. 

 

Kartais asmuo gali net nenutuokti, kad patyrė raumenų patempimą ar netgi plyšimą. Traumų skausmas paprastai ne lengvėja, o tik sunkėja, be to, pažeista vieta tinsta, gali būti apriboti judėjimo funkcija. 

 

Įdomu tai, kad lėtinis raumenų skausmas gali pranešti ir tai, kad asmuo juda tiesiog per mažai. Raumenys tiesiog per silpni, kad atlaikytų jiems tenkančią kūno svorio apkrovą ir negali tinkamai atlikti savo funkcijos. Saikingas fizinis krūvis padės išvengti lėtinių kojų raumenų skausmų ir padės jaustis geriau. 

 

Kita raumenų skausmo priežastis gali būti įvairiausios infekcinės ligos, pavyzdžiui, Laimo liga (ypač jei ji negydoma ir jau gerokai pažengusi), gripas bei kitos ligos. 

 

Patariama peržiūrėti vartojamų vaistų pakuotės lapelių informaciją – kai kurie vaistiniai preparatai sukelia raumenų skausmą ir tai yra vienas iš jų nepageidaujamų poveikių. 

 

 

Kojų skausmus sukelia ir lėtinis kojų venų kraujotakos nepakankamumas 

 

Jei pacientas skundžiasi kojų skausmu, stengiamasi įsitikinti, ar veninė kraujotaka funkcionuoja tinkamai. Galbūt kojų sunkumas, tinimas, skausmas, tempimas, nuovargis, „skruzdėlyčių“ bėgiojimas, deginimas ir kiti nemalonūs pojūčiai kamuoja dėl venų varikozės. Kuo labiau pažengusi liga, tuo didesnė tikimybė, kad ji sukels ir matomų pakitimų, pavyzdžiui, kojas „puoš“ išsiplėtusios venos, veniniai mazgai, pigmentinės dėmės, mėlynės ir sutrūkinėję kapiliarai, o dar labiau pažengusi liga atneš ir sunkiai gyjančių opų. Šios ligos progresavimą gali pristabdyti tinkamai parinktomis kompresinėmis kojinėmis, vaistiniais preparatais, lengvu fiziniu krūviu. Puikius rezultatus duoda ir venų operacijos.

 

 

Įvairios sąnarių ligos dažnesnės tarp senyvų pacientų, tačiau kamuoti gali ir visai jaunus asmenis 

 

Osteoartritas, reumatoidinis artritas, kitos sąnarius pažeidžiančios autoimuninės ligos gali menkinti gyvenimo kokybę ir apriboti paciento judrumą. Sergant šiomis ligomis paprastai intensyviai skauda sąnarių sritis, jos gali ištinti, parausti. Sąnariai linkę sustingti ir traškėti. Diagnozavus šias ir panašias ligas skiriamas gydymas, kuris gali apimti vaistinių preparatų  (dažniausiai nesteroidinių vaistų nuo uždegimo) vartojimą ir nemedikamentines priemones, pavyzdžiui, šilumos terapiją, normalaus kūno masės indekso palaikymą, specialias ortopedines priemones ir taip toliau. 

 

 

Arterijų ar stuburo ligos, neramių kojų sindromas taip pat gali būti kojų skausmo priežastys 

 

Arterijų ligoms būdingas staigiai prasidedantis kojų skausmas einant, o sustojus jis palaipsniui praeina. Kojos tai šąla, tai kaista, kamuoja jų tirpimas, ypač nakties metu. Šie požymiai gali rodyti rimtus kraujotakos sutrikimus, tad jų ignoruoti negalima. 

 

Su stuburo ligomis susijusiam kojų skausmui būdingas aštrumas ir kryptingas plitimas ar tam tikros srities skausmas. Taip pat pasireiškia kojų tirpimas, „skruzdėlyčių“ bėgiojimas. Skausmas ir kiti nemalonūs simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, kaip ir kur pažeistas stuburas. 

 

Neramių kojų sindromas šiuolaikinius asmenis kamuoja gana dažnai – tai nenumaldomas noras ar poreikis nuolat judinti kojas, lydimas kojų skausmų ir nuovargio, nuolatinės įtampos. Dėl neramaus kojų sindromo gali netgi sutrikti miegas – tai daug didesnė problema, nei gali pasirodyti. Jei ji neduoda ramybės, reikia konsultuotis su gydytoju. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai