Kaip greičiau atsistoti ant kojų po ligos?

Jei po paprasto peršalimo atsigauti prireikia mažiausiai savaitės, tai po gripo gali prireikti ir dviejų mėnesių, kad pavyktų galutinai atsistoti ant kojų. Įvairios ligos labai išsekina organizmą, todėl juo dera šiek tiek atidžiau pasirūpinti. Po ilgos žiemos bundantis kūnas taip pat reikalauja daugiau dėmesio – ką galėtume padaryti, kad pasijustume energingesni ir sveikesni? 

 

 

Pirma taisyklė – nepulkite į darbus stačia galva 

 

Organizmas išeikvojo daug jėgų ir energijos, bandydamas susidoroti su ligos sukėlėjais ir tikėtinomis komplikacijomis, kurių tikimybė po pasveikinimo išlieka dar kurį laiką. Tad pirmiausiai reikėtų suvokti, kad negalime savo kūno iš karto „plakti botagu“ ir reikalauti iš jo per daug. Į darbus reikėtų pasinerti palaipsniui. Ta pati taisyklė galioja ir sportui – fizinį krūvį reikia didinti tik po truputį, pradėti nuo lengvesnių iššūkių. Pavyzdžiui, net ir profesionaliems sportininkams pirmus du mėnesius po virusinės infekcijos reikia sportuoti tausojančiu režimu. Žinoma, fizinio aktyvumo svarba – begalinė. Daugiau išeikite į gryną orą, vaikščiokite, plaukiokite, minkite dviratį. 

 

 

Antra taisyklė – maitinkitės atsakingiau 

 

Po sekinančios ligos organizmas gali reikalauti greitai pasisavinamų angliavandenių, nes jie lengviausiai virškinami ir greičiausiai suteikia energijos. Vis dėlto valgyti daug saldumynų tikrai nerekomenduojama – jie suteikia tik trumpalaikį energijos efektą, o vėliau dėl šokinėjančių gliukozės kiekių kraujyje gali ištikti ir labai stiprūs alkio priepuoliai, silpnumas ir netgi apatija. Tad kaip gi reikėtų maitintis po ligos? Pirmiausiai būtina suprasti, kad organizmui itin svarbus baltymingas maistas (liesa mėsa, žuvis) vaisiai ir daržovės, iš visų grūdo dalių pagaminti produktai, nesočiųjų riebalų rūgščių turintys patiekalai ir produktai. Jie lėčiau virškinami, suteikia svarbių statybinių ir energiją teikiančių medžiagų, vitaminų, mineralų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, pavyzdžiui, flavonoidų.  Vertėtų bent kuriam laikui atsisakyti greitojo maisto, kofeino, alkoholio, daug cukraus ir riebalų turinčių gaminių – galbūt tokia mityba taps maloniu įpročiu. 

 

 

Trečia taisyklė – gerai išsimiegokite 

 

Pasistenkite, kad paroje netrūktų kokybiško poilsio. Vėdinkite kambarius, neprisivalgykite ir neprivartokite per daug skysčių prieš miegą, susikurkite malonią aplinką poilsiui. Atsisakykite ekranų – nenaršykite po internetą, nežiūrėkite televizoriaus prieš pat miegą ar vos tik nubudę. Stenkitės vengti papildomo streso, prieš miegą pamėginkite „išvalyti“ mintis. Vieną – dvi valandas prieš nakties ar popiečio poilsį galite išgerti nedidelį kiekį šiltos žolelių arbatos. Gerai atpalaiduoja melisos, pipirmėtės, levandos, ramunėlės. Galite atlikti ir kvėpavimo pratimų, pavyzdžiui, įkvėpkite per 5 sekundes per nosį, 3 sekundėms sulaikykite kvėpavimą ir tada iškvėpkite per burną per 5 sekundes. Yra įvairiausių kvėpavimo pratimų, tad galite apie juos pasidomėti šiek tiek daugiau – galbūt atrasite naują ir daug naudos teikiantį pomėgį? 

 

 

Ketvirtoji taisyklė – nepamirškite skysčių svarbos 

 

Vanduo – geriausias gėrimas. Rinkitės negazuotą šaltinio arba mineralinį vandenį – jį galite pagardinti įvairiais pagardais, pavyzdžiui, citrina, apelsinais, agurkais, braškėmis, serbentais, bazilikais, mėtomis. Taip pat tinkamos šviežios vaisių ir daržovių sultys (jas gali prireikti skiesti, ypač jei turite jautrų skrandį), natūralios žolelių ir vaisinės arbatos. Per parą reikėtų išgerti mažiausiai 2 litrus skysčių, dar geriau, kai išgeriama apie 3 litrus (jei Jums nebūtina riboti suvartojamų skysčių kiekių, tuomet gerkite tiek, kiek tik norisi). 

 

 

Penktoji, tačiau ne mažiausiai svarbi taisyklė  – mylėkite save 

 

Nesvarbu, kad po akimis juodi ratilai ar nesinori nieko daryti – kas rytą atsistokite prie veidrodžio ir kartokite sau, kad esate sumanūs, esate geri, esate gražūs. Savitaiga turi labai didelę galią, padeda pasiekti didesnių tikslų ir jaustis laimingesniems. Nepamirškite mylėti savęs ir savo kūnui siųskite tik geras mintis – taip ne tik greičiau susidorosite su liga, bet ir greičiau po jos atsigausite. Daugiau optimizmo! 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai