Kokios dažniausios skausmingų mėnesinių priežastys ir kaip kovoti su nemaloniais pojūčiais?

Skausmingos mėnesinės pažįstamos labai didelei daliai moterų. Kartais jas itin sunku „išgyventi“ – norisi tik gulėti susirietus į kamuoliuką ir niekur neiti. Kai prie varginančio maudimo ar gana sunkiai pakeliamo skausmo dar prisideda ir kiti nemalonūs simptomai, pavyzdžiui, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, silpnumas, apetito stoka, galvos ir nugaros skausmai, tuomet tikrai norisi, kad tos dienos praeitų kuo greičiau. Dažna moteris jų laukia su siaubu. Beje, sunku kažką planuoti, kai skausmingos menstruacijos moterį paverčia tiesiog nedarbinga. Kokios jų priežastys? Ar yra galimybių pasijusti geriau ir gyvenimu džiaugtis kiekvieną mėnesio dieną? 

 

 

Kokios skausmingų mėnesinių priežastys? 

 

Skausmingos mėnesinės kitaip žinomos kaip dismenorėja. Jos kamuoti gali jau nuo pat paauglystės, kai priežastys nėra visiškai aiškios arba kai nemalonius pojūčius sukelia tikrai ne kitos ginekologinės patologijos. Dismenorėja dažniausiai susijusi su padidėjusia biologiškai aktyvių medžiagų, vadinamųjų prostaglandinų, gamyba. Prostaglandinai sukelia spazminius gimdos susitraukimus, kurių intensyvumas gali skirtis priklausomai nuo individualaus atvejo. Kartais jie tokie stiprūs, kad gali net paskatinti vėmimą. Vis dėlto šios medžiagos labai svarbios normaliam moters vaisingumo ciklui, nes būtent jos padeda pasišalinti „nebereikalingai“ gimdos gleivinei ir tokiu būdu atsinaujinti. 

 

Vyresnėms moterims būdingesnė antrinė dismenorėja, kuri paprastai susijusi su kokia nors ginekologine patologija. Viena dažniausių priežasčių – endometriozė, kai gimdos audinys išveši už savo įprastų ribų ir kyla uždegiminiai procesai. Endometriozė kamuoja ir jaunas moteris. Apskritai, tai viena dažniausių dismenorėjos priežasčių. Įvairūs gimdoje besiformuojantys dariniai taip pat gali būti skausmingų mėnesinių priežastimi, pavyzdžiui, dažnas pavyzdys yra miomos ar polipai. 

 

 

Kokie faktoriai didina dismenorėjos pasireiškimo riziką? 

 

Teigiama, kad polinkis į skausmingas mėnesines gali būti paveldimas, todėl labai didelę reikšmę turi žinojimas, ar dismenorėja kamavo (kamuoja) mamą, močiutes bei kitas artimo giminystės ryšio moteris. Pastebima, kad dismenorėjos riziką didinti gali ir didesnė kūno masė, nejudrus gyvenimo būdas, alkoholio vartojimas ir rūkymas. Dismenorėja gali būti susijusi ir su padidėjusia nervine įtampa. Be to, skausmą moterys suvokia labai skirtingai, vienoms skauda labiau, o kitoms – mažiau. 

 

 

Kada dėl skausmingų menstruacijų reikėtų kreiptis į specialistą? 

 

Į gydytoją kreiptis reikėtų tuomet, kai moteriai skausmai ir kiti nemalonūs pojūčiai trukdo gyventi ir užsiimti normalia veikla. Kadangi viena dažniausių dismenorėjos priežasčių, t.y. endometriozė, linkusi progresuoti, būtina gydytojo apžiūra ir galimos ligos eigos įvertinimas. Delsti tikrai negalima, jei vidutinio stiprumo ar stiprūs skausmai atsirado labai netikėtai ir staigiai. Pavojaus signalai susiję su atsitiktiniu kraujavimu, karščiavimu ir labai suprastėjusia savijauta. Gydytojas, atlikęs išsamią apžiūrą, nustatys priežastį ir paskirs reikiamą gydymą. Kartais priežastis lieka neaiški, tuomet stengiamasi tiesiog pagerinti gyvenimo kokybę. 

 

 

Kaip padėti sau, kai vargina menstruacijų skausmai? 

 

Gydytojas, įvertinęs dismenorėjos priežastis, gali rekomenduoti vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, kurie sumažina minėtųjų prostaglandinų koncentraciją ir taip padeda slopinti skausmą. Rekomenduojama juos vartoti tik atsiradus artėjančių mėnesinių požymiams – tuomet poveikis daug geresnis. Šie vaistai tinkami tuomet, kai nėra kontraindikacijų jų vartojimui, tad dėl jų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. 

 

Puikus pavyzdys yra deksketoprofenas, kuris skausmą malšina greitai ir patikimai. Galima rinktis patogią vartoti farmacinę formą – plėvele dengtas tabletes arba granules geriamajam tirpalui. 

 

Taip pat svarbu rūpintis savo sveikata – darbo, miego, mitybos režimu. Patariama atsisakyti žalingų įpročių, pasirūpinti, kad netrūktų vitaminų ir mineralų. Rekomenduojama vengti lėtinio streso. Galima pasidomėti ir netradiciniais gydymo būdais, pavyzdžiui, akupunktūra ar aromaterapija. Kai kurioms moterims skausmą padeda malšinti pasivaikščiojimas gryname ore. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai