Vaikų kosulys: tai, ką turi žinoti kiekvienas

Prasidėjus šaltajam metų sezonui daugumoje namų dažnesnės tampa ir peršalimo ligos... Slogą paprastai palydi kosulys, pakilusi kūno temperatūra, irzlumas, bendras negalavimas. Kartais pakanka skirti vaikeliui daugiau dėmesio, pagyventi tausojančiu režimu ir jis pasveiksta. O kartais, atrodo, nekalta sloga pereina į stiprų karščiavimą, sunkų kosulį ir prireikia skubiai ieškoti medicinos pagalbos. Apie kosulį šiek tiek naudingos informacijos verta žinoti kiekvienam. Tuomet tiesiog lengviau nepasimesti ir vėl susirgus vaikui. 

 

Kas yra kosulys?

Kosulys yra apsauginis organizmo refleksas, kuris padeda staigiu iškvėpimu pašalinti svetimkūnius iš kvėpavimo takų. Jei vaikas sukosėja retkarčiais, tai visiškai normalu – taip organizmas reaguoja į dirginančias medžiagas (pavyzdžiui, alergenus ar į trachėją patekusį maisto trupinį). 

 

Kuo svarbus kosulio pobūdis?

Jei kosulys tapo dažnas, jis gali rodyti sveikatos sutrikimą, pavyzdžiui, viršutinių kvėpavimo takų infekciją. Šis apsauginis refleksas skirstomas į sauso pobūdžio (neproduktyvaus kosulio metu neatkosėjama jokių gleivių) ir drėgno arba kitaip, šlapio pobūdžio (kosulys yra produktyvus ir atkosėjama pūlingų skreplių arba įvairaus tirštumo gleivių). Skiriasi kosulio garsas, sunkumas, gilumas – pagal jo tipą gydytojas lengviau gali nustatyti diagnozę. 

 

Ar kosulys gali būti „netikras“?

Pasitaiko ir atvejų, kai vaikas tik kosčioja ir sunku suprasti, ar toks kosulys valingas ar ne. Kartais kosulys būna toks sunkus, kad vaikeliui sukelia vėmimą ir jam tampa sudėtinga kvėpuoti ir atlikti bet kokias paprasčiausias dienos užduotis. Tėvelių ar globėjų pareiga pastebėti kosulio sunkumą ir imtis atitinkamų priemonių. 

 

Kodėl atsiranda kosulys?

Kosulį sukeliantys veiksniai gali būti įvairiausi,  tačiau vaikams viena dažniausių priežasčių yra kvėpavimo sistemos infekcijos ir ligos, pavyzdžiui, peršalimas, bronchitas, tracheitas, laringitas, plaučių uždegimas, įgimtos ir įgytos kvėpavimo takų ir organų ligos. Svarbu paminėti astmą – ji vaikams nustatoma vis dažniau. Mažiems vaikams kosulį sukelia ir į kvėpavimo takus patekę svetimkūniai – ne paslaptis, kad mažieji pasaulio tyrinėtojai daug ką dedasi į burną ir dar nemoka saugiai kramtyti maisto, tad ši priežastis irgi nereta. Mažieji jautriau reaguoja į užterštą aplinką, kurioje gausu įvairiausių kvėpavimo takus dirginančių medžiagų (alergenų, dūmų, dulkių). Kosulys būdingas sergant ne tik kvėpavimo takų ligomis; jis gali pasireikšti sergant ir gastroezofaginiu refliuksu ar vartojant kai kuriuos vaistus. Kosulys būna ir psichogeninės kilmės. Pavyzdžiui, vaikas kosčioja tiesiog iš įpročio norėdamas gauti daugiau dėmesio, mat maža asmenybė pastebi, kad sergant sulaukiama daugiau švelnumo iš mamos ar tėčio, jam negailima kokybiško laiko ir atidžiau išklausoma įvairių pageidavimų. Kai kurie vaikai kosėja susinervinę ar išsigandę. Pabrėžtina, kad psichogeninės kilmės kosulys nekamuoja naktimis, kai vaikas miega. 

 

Kaip padėti nuo kosulio kenčiančiam vaikui?

Kosėjančiam vaikui nelengva, tad reikia stengtis jam padėti. Gyvenamosios patalpos turi būti tinkamai išvėdintos. Jų santykinė drėgmė turėtų siekti bent 40-50 procentų. Vaikeliui reikia dažniau pasiūlyti šiltų arbatų ar kitų mėgstamų sveikų gėrimų, nes skysčiai sirguliuojant yra labai svarbūs. Padėti gali ir inhaliacijos, bet dėl jų tinkamumo būtina pasitarti su vaiko gydytoju. 

 

Kada dėl kosulio būtina pakalbėti su gydytoju?

Yra situacijų, kai delsti negalima ir reikia kreiptis į medikus. Numoti ranka nederėtų, jei kosulys labai sunkus, priepuolinio tipo, varginantis, sukeliantis vėmimą, trukdantis kvėpuoti ir užsiimti vaikui bet kokia veikla ar neleidžiantis miegoti. Taip pat su gydytoju pasikonsultuoti reikia, jei dėl neaiškios priežasties kosėja kūdikis arba labai mažas vaikas ir jei atkosėjama įvairių spalvų skreplių. Aiškintis būtina ilgai trunkančio arba po užspringimo nedingusio kosulio priežastis (galbūt kvėpavimo takuose vis dar likusi svetimkūnio dalis). Su gydytoju susisiekti taip pat reikia, jei vaikas karščiuoja, tampa vangus, negeria skysčių. Gydytojas nustatys ir paskirs gydymą, kuris priklauso nuo kosulį sukėlusių priežasčių ir jo pobūdžio. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai