Rūpintis gamta yra ne tik madinga, bet ir būtina

Vandenynai ir jo gyvūnija kovoja su milijonais tonų plastiko ir cheminiais teršalais. Jau ne tik miestai trokšta nuo išmetamųjų dujų. Tirpsta ledynai, kertami miškai, eikvojami kiti gamtos ištekliai. O vartojimas tik didėja. Žemė nebežino, kaip susitvarkyti su žmogaus savivaliavimu. Ir nieko nebus, kol žmogus nepradės pats nuo savęs. Taigi ką kiekvienas gali padaryti, kad pasaulis taptų geresne vieta gyventi? Kai kurie veiksmai gali atrodyti tokie maži ir nereikšmingi, tačiau taip tikrai nėra. Žmonijos atstovų yra daug ir jie gali padėti gamtai, o kartu – ir sau. Ar bent jau sukurti geresnį rytojų ateities kartoms. 

 

  1. Organines trąšas pasigaminkite patys. Buityje susidariusias organines atliekas meskite į specialią komposto dėžę. Jomis galėsite patręšti ir balkone auginamus pomidorus, ir kitus augalus, be to, sumažinsite dėl puvimo susidarančių ir į aplinką patenkančių dujų kiekį.

 

  1. Kuo dažniau iškeiskite automobilį į ėjimą, dviratį ar viešąjį transportą. Ne tik pajudėsite, bet ir sumažinsite į orą išmetamų teršalų kiekį. Pasiūlykite kolegoms ar draugams priimti dviračio iššūkį. Pamėginkite palyginti, kiek laiko užtrunka kelionė į darbą viešuoju transportu, o kiek – automobiliu. Galbūt tai taps paskata automobilio atsisakyti iš viso.

 

  1. Rūšiuokite šiukšles. Tai turėtų tapti taip pat įprasta, kaip kasdienis dantų valymas šepetėliu. Daugumoje vietų tam sukurtos visos sąlygos. Šiukšlių rūšiavimą galima paversti labdaringa veikla – dovanokite dar vis puikios kokybės tekstilės gaminius sunkiai besiverčiančioms šeimoms, pagalbos organizacijoms arba nuneškite į specialius surinkimo punktus. Nereikalingą (bet dar veikiančią) buitinę techniką taip pat galite skirti labdaros tikslams, o jau neveikiančios jokiais būdais negalima išmesti – ją būtina priduoti į specialius taškus arba išsikviesti į namus buitinės technikos surinkimo paslaugą teikiančią įmonę. Nepamirškite ir baterijų – jas išmeskite tik tam skirtose vietose, mat tai viena pavojingiausių gamtai atliekų. Taupykite popierių, o nereikalingą makulatūrą būtinai perduokite perdirbimui ir suteikite jai antrąjį gyvenimą.  

 

  1. Atsisakykite plastikinių maišelių. Atrodo, kas čia tokio? Paskaičiuokime. Jei per savaitę einate apsipirkti bent tris kartus, tuomet prireikia mažiausiai trijų plastikinių maišelių. Jei metuose yra 52 savaitės, tai vien pirkinių pargabenimui namo sunaudojate daugiau nei pusantro šimto plastikinių maišelių! Net nekalbame apie mažus permatomus maišelius ar drabužių ir kitų prekių parduotuves. Naudokite daugkartinius maišelius – jie ne tik praktiški, bet ir stilingi. Patogu pirkinius parsivežti ir kartoninėse ar medinėse dėžėse. Daržovių ir vaisių galite nepakuoti arba pakuoti bent jau į popierių. Tai maži, bet kartu ir dideli bei labai svarbūs žingsniai švaresnės aplinkos link.

 

  1. Nebenaudojamus ir pasibaigusio tinkamumo vaistinius preparatus neškite į artimiausią vaistinę. Jokiais būdais negalima jų išmesti į šiukšlinę, nes vaistinės medžiagos pateks į vandenį ir padarys didelę žalą visam, kas gyva. Pagalvokite apie hormoninius preparatus, antibiotikus, citotoksinius preparatus...  Vaistinėse surinkti vaistiniai preparatai sunaikinami taip, kad nepakenktų aplinkai.

 

  1. Naudokite daugkartinius puodelius. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad kavos puodeliai yra popieriniai, tačiau juose yra ir plastiko, todėl jie priskiriami sunkiai suyrančioms ir sudėtingai perdirbamoms šiukšlėms. Kai kurios kavinės taiko nuolaidas su daugkartiniu puodeliu ateinantiems klientams, todėl tai naudinga ir finansiškai. Įdomumo dėlei galite paskaičiuoti, kiek vienkartinių puodelių išmetate į aplinką per metus – galbūt niekada net nebūtumėte pagalvoję apie tokį skaičių.  

 

  1. Pasidomėkite šiuolaikiniais būdais prisidėti prie natūralumo ir gamtos apsaugos. Jei visa tai, kas išvardinta prieš tai, Jūs jau darote, galite prisijungti prie šiuolaikinio judėjimo, vadinamo „zero waste“ (angl. „be atliekų“). Šios gyvenimo filosofijos tikslas yra naudoti tik savaime suyrančias medžiagas arba daiktus, kuriuos tikrai bus galima perdirbti. Siekiama mažinti ir vartojimą – skatinama atsisakyti nereikalingų ir nebūtinų daiktų, o tai, be ko gyventi negali, būtina tinkamai surūšiuoti ir atiduoti perdirbimui. Rekomenduojama iš viso atsisakyti plastiko, o visas organines atliekas kompostuoti. Atsiranda vis daugiau šios filosofijos pasekėjų – galbūt norėtumėte pamėginti ir Jūs? 

 

Tai tik septynios idėjos. Pagalvokite apie gamtą kiekviename savo žingnyje ir tapsite laimingesni! 

 

 

Autorius: Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai