Kaip elgtis karštą vasaros dieną

Kaip gi reiktų elgtis, esant karščiai vasarai?


Pirmiausia reiktų pabandyti pakeisti dienos režimą (aišku, pagal galimybes ). Rekomenduočiau taip vadinamą Viduržemio jūros regiono elgesio stereotipą. Keltis reikia anksti - apie 5-6 val. ryto, išgerti stiklinę sulčių ar neprisotinto angliarūgšte vandens. Mankšta lengva, vyrauja rąžymosi, tempimo pratimai. Turintys laisvo laiko galėtų keletą valandų pasivaikščioti. Naudodamasi proga priminsiu, kad ryte, nepadarius tempimo pratimų, bėgti nereikėtų. Greitas ėjimas visuomet geriau net už lėtą bėgimą.
Pusryčiai lengvi - pagrindą turėtų sudaryti daržovės su trupučiu aliejaus, prieskonių ir sūrio ar varškės produktų. Galima puikiai išsiversti su gausiu kiekiu vaisių - tinka viskas, kas šiuo metu auga mūsų soduose ir daržuose. Atminkit, kad gausus stiprios arbatos bei kavos vartojimas skatina demineralizaciją-druskų pasišalinimą iš organizmo. Vienas puodukas juodos arbatos ar kavos iš jūsų ” paprašys” papildomai apie litrą skysčių. Trūkstant kalio, magnio, jausime diskomfortą širdyje. Tai pasireikš aritmiška širdies veikla ( permušimais – ekstrasistolėmis ), greitu nuovargiu, bendru silpnumu. Kalcio stoka sukels kojų nuovargį, traukimą. Jei neturite pakankamai vaisių ir daržovių, teks vartoti maisto papildus su mikroelementais. Kas pora valandų vis išgerkite po 1-2 stiklines sulčių, mineralinio vandens ar suvalgykite bet kokių jums prieinamų vaisiu. Puikiai tiks ir daržovės - agurkai , pomidorai - taip vadinamas „gyvasis vanduo”. Pietūs lengvi - tinka žuvis, makaronai, tirštos, nepervirtos daržovių sriubos.
Jei yra galimybė, puikiai tiks lengvas pogulis nuo 20 min. iki kelių val. Miegoti nebūtina - galima paskaitinėti knygą ar šiaip atsipalaiduoti, mąstant apie gerus dalykus, kurie buvo ar dar bus.
Dirbantiems lauke patartina pridengti galvą. Geriausiai tiktų natūralus pluoštas - pvz., šiaudinė skrybėlaitė ar kepurė. Esant galimybei, darbą reikia rinktis pavėsingoje vietoje. Pačios pavojingiausios valandos - nuo 11 iki 17 val. Stiprus pavalgymas, jei jau negalite išsiversti be mėsos - apie 17-18 val. Vėlgi kartu reiktų vartoti daug daržovių. Atpraskim mėsa, žuvį valgyti su duona, bulvėmis. Geriau bulves su kanapėmis, linų sėmenimis, pasukomis ar rūgpieniu pasilikim vakarienei.
 

Ką daryti, jei tenka būti saulėje?


Arba kaip elgtis savanoriams kankiniams pliaže, 30 laipsnių karštyje? Principai bendri - daug vaisių, daržovių, neprisotinto angliarūgšte mineralinio vandens; galvą pridengti suvilgyta vandenyje skarele ar skrybėle, gerai praleidžiančia orą. Stipraus maisto nereiktų - pavalgysite vėliau. Puiku vaikščioti, braidyti, ypač po jūros vandenį - gerai stiprina kojų venas. Įsikaitinus saulėje, nerekomenduojama pulti į vandenį iki 20 laipsnių temperatūros. Nedera gulėti su šlapiu maudymosi kostiumėliu - gali būti problemų su prostata ar ginekologiniais organais.
 

Ką daryti, jei jau perkaitote saulėje ar ištiko šiluminis smūgis?


Trumpai prisiminkime jų požymius. Pykinimas, silpnumas, galvos svaigimas, aritmiška širdies veikla, vėmimas, netgi sąmonės netekimas - dažniausiai pasitaikantys simptomai. Būtina tokį žmogų nunešti į pavėsį, atvėsinti kūną vėsiu vandeniu, esant galimybei, dėti ledą ant stambiųjų kraujagyslių - ant pakinklių, kaklo, rankų per alkūnės linkį, Neblogai tiks kompresas su šaltu vandeniu ant kaktos. Jei sąmoningas, reikia girdyti šaltais natūraliais gėrimais. Kojas reikia pakelti, masažuojant nuo pėdų link kelių. Jei sąmonė vangi, prislopinta, skubiai transportuoti į gydymo įstaigą. Jei kitą dieną dar išlieka galvos svaigimas , papykinimas - būtinai kreipkitės pas šeimos gydytoją.


 

Kokie vaistai turėtų būti jūsų vaistinėlėje karštymečiu?


Be abejo, jūsų nuolat vartojami vaistai - dėl širdies, kraujospūdžio ir pan. Jų vartojimo negalima nutraukti, tik reiktų koreguoti dozes pagal jūsų kraujo spaudimą, pulsą. Reiktų tartis su šeimos gydytoju. Puikiai tinka ir telefoninė konsultacija.
Būtina turėti kalio, magnio, kalcio preparatų - jei daug judate, prakaituojate, jaučiate, kad netekote daug skysčių - šie vaistai tiesiog būtini. Jei žemas kraujo spaudimas - tiks atšaldyta kava ir stipri žalioji arbata, tik nepamirškite, apie ką kalbėjome anksčiau. Kavos poveikis trumpas - kelios valandos. Jei silpnesnė širdis, kavą reiktų paskirstyti mažais kiekiais, gurkšnoti iki 13-14 val. .Tonizuojantys gėrimai, vartojami iki pietų, pakels nuotaiką ir darbingumą, o vėliau geriami gali trikdyti miegą. Atminkit, kad nuolat palaikančių gerą spaudimą vaistų nėra, visi jie primena botagėlį širdžiai. Efektas trumpalaikis, ilgiau bei gausiau vartojant, vystosi pripratimas ir gali išryškėti pašaliniai, nepageidaujami reiškiniai.
 

Trumpai apie poilsį


Suaugusiems miegoti reikia eiti ne vėliau 23 val., idealu-22 val., vaikams-apie 21 val. Jei miegojote po pietų - galima gulti ir vėliau. Kambarys turi būti i švarus, išvėdintas, langas atviras, galva turėtų būti į šiaurę, bet jokiu būdu ne prie pat atviro lango. Guolio pagrindas kietas, reiktų atsisakyti taip malonių žiemą pašiltinimų ir paminkštinimų. Teko matyti lovą, ant kurios buvo klojama pūkinis pagrindas. Argi reikia aiškinti, kad tokiu atveju gero miego nereikia tikėtis? Nerekomenduojama miegoti patalpoje, kur yra kompiuteris, televizorius. Mobilieji telefonai turėtų būti kuo toliau nuo žmogaus. Prieš miegą gali puikiai tikti nekaršta vonia, o apie persiliejimą vandeniu ar atsigaivinimą duše net kalbėti nereikia-jis būtinas. Esant galimybei, kelias val. prieš miegą būtų puiku paplaukyti.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai