Mėnesinių skausmas gyvenimui džiaugsmo tikrai neprideda

Skausmingomis mėnesinėmis skundžiasi daug moterų. Patiriant nemalonius pojūčius neabejotinai ženkliai sumažėja jų darbingumas ir kenkiama normaliai savijautai. Dalis pacienčių tomis dienomis tampa nepajėgios atlikti netgi paprasčiausių veiklų, ką jau kalbėti apie pasirodymą darbe laiku ir nepriekaištingą dienotvarkę. Kodėl vienoms mėnesinės praeina lengvai, o kitoms tenka nemažai kankintis? Kaip galima sau padėti? 

 

Kas yra dismenorėja ir kodėl ji menkina gyvenimo kokybę?

Dismenorėja apibūdinama kaip mėnesinių metu patiriamas skausmas. Jei šio skausmo priežastys neaiškios ir nerandama jokių pakitimų, tuomet dismenorėja priskiriama pirminiam tipui. Jei priežastys aiškios (pavyzdžiui, gimdoje aptinkama miomų arba nustatoma endometriozė), tuomet ji priskiriama antrinei dismenorėjai. Dismenorėja dažniau prastina paauglių gyvenimo kokybę, tačiau didelę  įtaką turi ir tarp brandaus amžiaus moterų. Dismenorėjai būdingas ne tik stiprus ir plintantis spazmuojantis skausmas, bet ir kiti simptomai, pavyzdžiui, viduriavimas, pykinimas bei vėmimas, galvos svaigimas ir skausmas (kartais alpimas), silpnumas, strėnų ir nugaros skausmas bei kiti normalų darbingumą menkinantys pojūčiai. 

 

Koks skausmas dažniausiai jaučiamas prieš mėnesines ir jų metu?

Moterys, prašomos apibūdinti patiriamą skausmą, dažnai sako, kad jis panašus į spazmus, sunkų maudimą, kartais pereinantį netgi į ūmų, stiprų, sunkiai pakeliamą skausmą, lydimą galvos svaigimo, pykinimo, vėmimo. Norisi tik gulėti ir praleisti dieną susirietus į kamuoliuką, būti tyloje ir kaip galima greičiau iškęsti nemalonius pojūčius. Šioks toks maudimas prieš tas dienas ir mėnesinių metu būdingas daugeliui moterų, tačiau jei skausmas tampa nebepakeliamas ir daro įtaką normaliai gyvenimo kokybei, būtina kreiptis į gydytojus ir ieškoti pagalbos. Mat tam gali būti rimtų priežasčių. 

 

Kodėl mėnesinių metu kai kuriais atvejais kyla uždegiminiai procesai?

Gimdos spazmavimas (ritmingi susitraukimai) padeda pasišalinti gimdos gleivinei. Šie susitraukimai labai svarbūs moters vaisingumo ciklui, tačiau dėl jų gali sutrikti normalus gimdos audinių aprūpinimas jam svarbiomis medžiagomis. Kyla uždegiminiai procesai, gaminasi skausmo fiziologijai svarbios medžiagos. Vienoms moterims gimda spazmuoja stipriau nei kitoms, todėl ir skausmas gali būti intensyvesnis. Be to, skiriasi ir skausmo suvokimas. 

 

Kas dar gali daryti įtaką mėnesinių metu patiriamiems skausmams?

Skausmai gali būti jaučiami dėl įvairiausių priežasčių, pavyzdžiui, lytinių ir nelytinių hormonų disbalanso, stuburo patologijų, virškinimo sutrikimų, gimdos pakitimų. Vienos dažnesnių pilvo apačios skausmo priežasčių yra šlapimo takų ligos, endometriozė, kai gimdos gleivinė išveši už jai būdingų ribų. Daug įtakos turi pačios gimdos ir gimdos kaklelio formos, jų būklė, gerybiniai ir piktybiniai dariniai bei įvairios lėtinės ligos ar uždegiminiai procesai. 

 

Ar bendra organizmo būklė gali daryti įtaką menstruaciniams skausmams?

Žinoma, kad taip. Apskritai, už mėnesines ir jų reguliavimą atsakingi ne tik moters lytiniai hormonai, bet ir kiti hormonai. Į procesą įsitraukia ir įvairios smegenų struktūros, reprodukciniai organai ir kiti organai (pavyzdžiui, skydliaukė). Vadinasi, menstruaciniam skausmui įtaką daro ne tik reprodukcinės moters sistemos sveikata, bet ir bendra viso organizmo būklė. 

 

Kaip sau padėti, jei mėnesinių skausmas trukdo gyventi?

Svarbu rūpintis savimi – pilnavertiškai ir reguliariai maitintis, gerai pailsėti, užsiimti lengva ir mėgstama fizine veikla ar kitomis maloniomis veiklomis, vengti nervinės įtampos (streso), stengtis įsiklausyti į organizmo poreikius, rūpintis pakankamu mineralų ir vitaminų kiekiu (itin svarbūs yra magnis ir B grupės vitaminai). Siūlomi ir netradiciniai gydymo metodai, pavyzdžiui, akupunktūra. Kai kurie pasitelkia homeopatiją, šilumą, aromaterapiją, meditaciją.

Itin veiksmingi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – jiems veikiant slopinama skausmo mediatorių gamyba, todėl daugumai pacienčių skausmas veiksmingai sumažėja. Puikus pavyzdys – deksketoprofenas, kuris greitai pasiekia tikrąjį skausmo šaltinį. Dėl tinkamiausio vaisto vartojimo patariama kreiptis į vaistininką arba gydytoją. Jei NVNU neveiksmingi, tuomet verta pagalvoti apie išsamesnius tyrimus ir tikrųjų skausmo priežasčių paiešką. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai