Keturi gerųjų eterinių aliejų savybių įsisavinimo metodai

Gydymas eteriniais aliejais (aromaterapija) yra vienas iš seniausių natūralių gydymo metodų, nes žmogus jau prieš daugelį metų išmoko panaudoti savo reikmėms tai, ką rado gamtoje. Eteriniai aliejai išgaunami iš įvairių augalų dalių, pavyzdžiui, šaknų, šakniastiebių, lapų, žievės, žiedynų. Pasitelkiant šias ypač naudingas ir spalvingos cheminės sudėties medžiagas nuo seno siekiama įvairiausių tikslų. Vienų eterinių aliejų savybės atpalaiduoja, o kitų, atvirkščiai, aktyvuoja gyvybinius procesus ir suteikia energijos, stiprina apsaugines organizmo reakcijas, veikia priešuždegimiškai, naikina virusus, bakterijas, grybelius ir atlieka daug kitų funkcijų. Norimas rezultatas labai priklauso nuo naudojamų augalų rūšių ir tam tikrų eterinių aliejų koncentracijų mišiniuose, jų panaudojimo būdų ir panašiai. Itin svarbu tai, kad būtų naudojami natūralūs, o ne sintetiniai aliejai. Aromaterapija yra labai plati sritis, tad net ir keliuose vadovėliuose būtų sunku sutalpinti visą žinomą informaciją. Šiame straipsnyje pristatomi populiariausi eterinių aliejų naudojimo metodai ir šiuos metodus iliustruojantys pavyzdžiai. 

 

Eterinių aliejų inhaliacijos ir garinimas patalpose

Vienas populiariausių eterinių aliejų naudojimo būdų yra jų garavimo produktų įkvėpimas. Kvapnieji aliejai gali būti garinami specialia įranga (inhaliatoriais ar tam pritaikytais kitokiais įrenginiais, pavyzdžiui, oro drėkintuvais) arba naudojant bet kuriuos kitus šilumos šaltinius (žvakę, lempą, radiatorių ir panašiai). Dažnai papildoma kvapų galia pasitelkiama medituojant ir siekiant atsipalaiduoti. Citrusiniai kvapai yra energijos suteikiančių kvapų etalonas – jie dažnai naudojami darbingumui ir gerai nuotaikai paskatinti, tad saldžiųjų apelsinų ar citrinmedžio kvapas gali tikrai daug. Antiseptinių ir priešuždegiminių savybių aliejų inhaliavimas padeda sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Čia reikėtų paminėti čiobrelius, eukaliptus, arbatmedžius, pipirmėtes. 

 

Eterinių aliejų sudėtinių dalių absorbcija per odą

Kitas eterinių aliejų naudingųjų savybių pasisavinimo būdas yra jų absorbcija per odą. Vienas populiariausių būdų yra kvapnieji masažai, kurių metu naudojami specialiai masažams pritaikyti aliejai (eteriniai aliejai šiuo atveju gali būti įmaišomi į odą puoselėjančius aliejus, pavyzdžiui, argano, makadamijų, alyvuogių aliejus). Vieni kvapnieji aliejai atpalaiduoja raumenis, kiti paskatina gyvybinius procesus. Pavyzdžiui, atpalaiduojančiu poveikiu pasižymi levandų, bergamočių, ramunėlių ir pipirmėčių aliejai, o kamparas (terpenoidas) nuo seno žinomas kaip nuskausminamąjį poveikį turinti medžiaga, kuri įeina į daugelio eterinių aliejų sudėtį. Per odą eteriniai aliejai absorbuojami naudojant ir įvairius  kompresus. Kitas puikus būdas pasimėgauti eterinių aliejų galia yra pakabinti kvapnių žolelių maišelį duše arba naudoti specialius maudymosi aliejus ir pasimėgauti kvapnia vonia. 

 

Eterinių aliejų įsisavinimas per gleivines

Puikus absorbcijos per gleivinę pavyzdys yra specialių eterinių aliejų mišinių naudojimas kūdikiams, kai juos kamuoja dantų dygimo sukeliamas skausmas. Taip pat gali būti vartojami įvairiausi burnos skalavimo skysčiai su naudingais eteriniais aliejais, padedantys gydyti burnos gleivinės ir dantenų ligas ar slopinti dėl jų patiriamą skausmą (pavyzdžiui, nuskausminamųjų ir antibakterinių savybių turi rozmarino, šalavijų ir arbatmedžio aliejai). Kitas puikus pavyzdys – hipertoniniai jūros vandens tirpalai, papildyti eteriniais aliejais, kurie pasitelkiami susirgus sloga. Šiuo atveju verta paminėti medicinos priemonę Quixx extra, kuri savo sudėtyje turi hipertoninio druskos tirpalo ir naudingo eukaliptų eterinio aliejaus. Natūralios sudedamosios dalys padeda greitai ir veiksmingai atkimšti nosies ertmes bei sinusus ir leidžia vėl džiaugtis laisvu kvėpavimu. Žinoma tai, kad eteriniai aliejai tinkami ne visiems – jie nerekomenduojami itin jautriems ir alergiškiems asmenims, o mažiems vaikams turi būti naudojami su ypatingu atsargumu ir tik gydytojui leidus. 

 

Eterinių aliejų vartojimas per burną (į vidų)

Šis būdas taip pat labai paplitęs, tik dauguma net nesusimąsto, kad vartojant vaistinių augalų arbatas didelė jų poveikio dalis priklauso būtent nuo jose esančių malonų kvapą skleidžiančių medžiagų. Pavyzdžiui, geriant mėtų ar melisų arbatą už atpalaiduojantį, raminantį, virškinimą gerinantį ir teigiamai kvėpavimo takus veikiantį poveikį atsakingi būtent eteriniai aliejai.  Kai kurių augalinių vaistinių preparatų poveikis paremtas būtent naudingomis eterinių aliejų farmakologinėmis savybėmis. Pavyzdžiui, į vidų vartojant eukaliptų, citrusinių vaisių ir mirtų eterinius aliejus tam tikromis proporcijomis, galima palengvinti atsikosėjimą sergant lėtiniu arba ūminiu bronchitu arba suskystinti sekretą, kai sergama sinusitu. Šie eteriniai aliejai pasižymi tirštas gleives skystinančiu, atsikosėjimą palengvinančiu bei priešuždegiminiu poveikiais. 

 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai