Mitybos įpročių ir gyvenimo būdo koregavimas sergant gastroezofaginio refliukso liga

Statistika negailestinga – bent kas dešimtas pacientas dažniau ar rečiau patiria rėmens sukeliamus nemalonius pojūčius. Sergant gastroezofaginio refliukso liga pirmiausiai rekomenduojama šiek tiek pakoreguoti mitybą ir gyvenimo būdą arba šias taisykles derinti su tinkamiausių vaistinių preparatų vartojimu. Tik sunkiausiais atvejais taikomas chirurginis gydymas. 

 

 

Mitybos įpročiai yra kritiškai svarbūs 

 

Sveika ir subalansuota mityba rekomenduotina kiekvienu atveju, net ir nesiskundžiant padidėjusiu skrandžio rūgštingumu. Tam tikrų mitybos taisyklių laikymasis gali padėti išvengti rėmens pasireiškimo. Pastebima, kad kai kurie maisto produktai ir gėrimai yra linkę paskatinti GERL atsiradimą arba pasunkinti šios ligos eigą. Kiekvienas pacientas turėtų paisyti jo paties organizmo siunčiamų signalų ir nekartoti tų pačių klaidų. Pavyzdžiui, jei apelsinų sulčių stiklinė sukėlė nemalonius pojūčius (rėmenį, sausą kosulį, skrandžio skausmus), tuomet tikrai vertėtų šio gėrimo vengti.

Jau diagnozuotos GERL gydymas gali būti veiksmingas tik tuomet, jei paisoma pagrindinių mitybos rekomendacijų. Verta pradėti tik nuo mitybos įpročių keitimo ir vėliau, jei reikia, rinktis gydymą vaistais. Ypatingai gerų ir gyvenimo kokybę pagerinančių rezultatų pasiekiama, kai patarimai, susiję su mityba, derinami su vaistinių preparatų vartojimu.

Pastebėta, kad alkoholis ir alkoholiniai gėrimai ypatingai linkę ne tik pasunkinti jau nustatytos GERL ligos eigą, bet ir paskatinti šios ligos išsivystymą. Putojantis vynas ir stiprus alkoholis skatina rėmens paūmėjimą. Rekomenduoja arba iš viso atsisakyti alkoholio, arba jį vartoti tik ypatingomis progomis ir itin mažais kiekiais. Tikriausiai net nereikia minėti kitų alkoholio sukeliamų nepageidaujamų poveikių. Aštrus, riebus, keptas maistas turėtų būti pakeičiamas švelniu, virtu arba garuose gamintu maistu. Beje, maistas neturėtų būti per šaltas arba per karštas – abejais atvejais skatinamas aktyvesnis skrandžio sulčių išsiskyrimas. Vietoje riebaluose gamintų kepsnių geriau rinktis švelnius troškinius. Grubus, aštrus ir daug prieskonių turintis maistas nėra tinkamas jautriai virškinimo sistemai. Pastebėta, kad rėmens paūmėjimą linkęs sukelti šokoladas, rauginto pieno produktai, kai kurie prieskoniniai augalai, pavyzdžiui, mėta. Šviežios daržovės ir vaisiai kartais taip pat netinkami – verta rinktis garuose gamintas daržoves ir vaisius, kurie nesukelia nemalonių virškinimo sutrikimų. Mitybos specialistai teigia, kad labai dažnas GERL paūmėjimo kaltininkas yra pomidoras arba įvairios acte marinuotos daržovės, rūgštūs padažai. Patariama vengti kavos, gazuotų ir rūgščių gėrimų ir dažniau vietoje šių gėrimų rinktis negazuotą mineralinį vandenį. 

 

 

Gyvenimo būdo koregavimas gali padėti suvaldyti GERL 

 

Gyvenimo būdas apima daug sričių – mitybą ir jos įpročius, fizinį aktyvumą, aprangą, poilsį ir kitus kiekvienam žmogui kasdienybėje svarbius dalykus.

Būtina pabrėžti, kad mityba vaidina vieną reikšmingiausių vaidmenų, kai kalbama apie skrandžio rūgštingumą. Svarbu ne tik tai, kokie maisto produktai vartojami (arba nevartojami), bet ir tai, kaip maitinamasi. Verta sekti sportininkų pavyzdžiu – jie valgo dažnai, nedideliais kiekiais ir tam tikru konkrečiu metu. Dideli laiko tarpai tarp valgymų didina persivalgymo riziką. Dar blogiau, jei persivalgoma prieš pat miegą arba po sočių pusryčių bei pietų praktikuojamas pogulis horizontalioje padėtyje. Rekomenduojama atsisakyti sočių vakarienių ir vietoje jų rinktis lengvą maistą. Patariama nevalgyti bent porą valandų prieš miegą.

Optimalus kūno svoris ir patogūs drabužiai mažina GERL pasireiškimo ir paūmėjimo riziką. Kadangi nervinė įtampa skatina GERL išsivystymą arba jos simptomų paūmėjimą, būtina stengtis vengti stresą sukeliančių situacijų. Nervinės įtampos išvengti lengviau, jei pakankamai ir kokybiškai pailsima, užsiimama reguliaria fizine veikla ir mityboje netrūksta nei vitaminų, nei tam tikrų mineralinių medžiagų (pavyzdžiui, B grupės vitaminų ir magnio). Beje, nerekomenduojamas sportas, kurio metu keliami itin dideli svoriai. GERL sergantiems pacientams patariama miegoti šiek tiek pakėlus galvūgalį. Siūloma atsisakyti rūkymo ir kitų žalingų įpročių – prie jų priskiriamas ir per dažnas vaistų vartojimas, kai tai nėra būtina. 

 

Parengė: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai