Apie pyktį ir jo valdymą

Pyktis – tai bene kiekvieno asmens bent kartą gyvenime patirta emocija. Pyktis labai susijęs su nemaloniais išgyvenimais, pavyzdžiui, neteisybe, išdavyste, konfliktu, grėsme, apgavyste, pažeminimu ar įžeidimu. Pyktis yra viena aktyviausių emocijų. Jo nereikėtų painioti su pavydu, liūdesiu, nusivylimu, graužatimi, nes šie jausmai priskiriami pasyvioms emocijoms. Būtina pabrėžti, kad kai kuriais atvejais pyktis yra naudingas – jis padeda sutelkti visus reikalingus gebėjimus ir resursus, kai norima apsisaugoti nuo realiai pavojingų situacijų. Vis dėlto, nevaldomas pyktis daro didelę žalą ne tik pačiam asmeniui, bet ir jį supantiems žmonėms. Dėl šių priežasčių gebėjimas suvaldyti pyktį yra tikrai naudingas, nes pasidavus emocijoms gali būti įžeidžiami visai nekalti žmonės, įskaudinami patys artimiausi šeimos nariai, o dėl to dar ilgai jaučiamas asmeninis kaltės jausmas. 

 

Šiek tiek apie pykčio pojūtį

Pyktis paprastai būna trijų rūšių. Kai kurie asmenys jį jaučia dažniau, nei kiti, nes ši emocija labai susijusi su jų charakteriu – tokie žmonės greičiau susierzina, yra niūresni ir grubesni iš prigimties arba po tam tikrų gyvenimo sukrėtimų. Kita pykčio rūšis apibūdinama kaip reakcija į grėsmę, žalą, neteisingumą, tačiau kartais toks pyktis jaučiamas visai be pagrindo, mat daugybę problemų savo pasąmonėje susikuria pats žmogus. Ši pykčio rūšis dažna tiems asmenims, kurie mano, kad aplinkiniai linkę jiems kenkti. Dar išskiriamas pyktis, kuris pasireiškia dėl būtinosios savisaugos (savigynos) – tai natūrali emocija, padedanti išlikti. 

 

Kaip reiškiamas pyktis?

Pyktis reiškiamas kūno kalba (galūnių ir viso kūno judesiais bei pozomis), veido išraiškomis. Šios emocijos metu organizme vyksta tam tikri fiziologiniai pokyčiai – esant realiai grėsmei šie procesai labai naudingi, pavyzdžiui, padažnėjęs kvėpavimas, išsiplėtę akių vyzdžiai, raumenų jėgos padidėjimas padeda apsisaugoti nuo aplinkos sukeliamos žalos. Jei ši aktyvi emocija jaučiama per dažnai ir tampa nevaldoma, organizmas nuolat sekinimas ir ilgainiui gali kilti įvairių sveikatos problemų (panašiai kaip patiriant ilgalaikį stresą). Dar blogiau, kad kai kurie asmenys pykčio suvaldyti visai negeba, todėl nuolat iškelia atviras isterijas. 

 

Keletas naudingų patarimų, padėsiančių suvaldyti kylantį pyktį

Kvėpavimo pratimai. Tie, kurie pradeda reguliariai kvėpuoti vos tik pajutę artėjančią pykčio bangą, tikrai žino, kad tai veiksmingas būdas nusiraminti. Tereikia kelis kartus giliai įkvėpti ir iškvėpti ir reikšmingai sumažės isterijos grėsmė.

Skaičiavimas iki 10... arba 100. Skaičiuoti, skaičiuoti, skaičiuoti ir dar kartą skaičiuoti, kol pasidarys lengviau. Galima tai daryti mintyse, galima ir išreikšti balsu – svarbiausia pasiekti saugesnę (nusiraminimo) fazę.

Atsitraukimas. Tie, kurie itin linkę pyktį išreikšti ir kūno kalba, turėtų nedelsdami atsitraukti, vos tik pajutę augančio pykčio pavojų. Ypatingai tai aktualu būnant šalia vaikų. Jei tik įmanoma, reikėtų pabūti tylioje ir saugioje aplinkoje bent kelias minutes – pykčio banga nuslūgs ir praeis piktų emocijų sukeliamų pasekmių galimybė.

Dienoraščio rašymas. Jei piktos emocijos juntamos itin dažnai, tai neabejotinai prastina gyvenimo kokybę. Svarbiausia suvokti, kada toks nesivaldymas tampa problema ir pradėti ją nedelsiant spręsti. Dienoraščio vedimas gali padėti suprasti, kokios aplinkos sąlygos dažniausiai sukelia pyktį ir kokie šios emocijos pasireiškimo rezultatai. Sąžiningai analizuojant priežastis ir pasekmes bei stebint asmeninę pažangą galima pasiekti puikių rezultatų ir pradėti džiaugtis gyvenimu, kuriame žymiai mažiau pykčio.

Artimųjų pagalba. Šalia esantys žmonės gali padėti suvaldyti pyktį. Rekomenduojama susigalvoti „slaptažodį“, kuris padėtų prisiminti pažadą sau apie pastangas suvaldyti šią pavojingą emociją, tiesiog reikia paprašyti jų pagalbos. Artimajam pastebint, kad ir vėl kyla nepaaiškinamas pyktis, turėtų nedelsiant nuskambėti ši frazė ir sustabdyti nuo besivystančios piktos emocijos. Tinka ir subtilūs juokeliai, galintys paskatinti viską „nuleisti juokais“. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai