4 dažniausiai pasitaikantys sveikos burnos ertmės priešai

Burnos ertmė svarbi dėl daugelio priežasčių. Pagrindinė jos funkcija – tinkamai paruošti maistą tolimesniam virškinimui ir maistinių medžiagų įsisavinimui. Reikėtų nepamiršti, kad tik gera burnos gleivinės, dantenų ir dantų sveikata užtikrina puikų maisto susmulkinimą ir geriausių jo skonio savybių pajutimą. Be to, kruopšti burnos higiena svarbi dailiai šypsenai bei pasitikėjimui savimi. Deja, dantų, dantenų ir burnos gleivinės ligos kartais reikšmingai kenkia pilnavertiškam gyvenimui. Toliau pateiksime trumpus dažniausiai pasitaikančių burnos ertmės sveikatos sutrikimų apibūdinimus, priežastis ir patarimus, kaip būtų jų išvengti ir besąlygiškai džiaugtis puikiu maisto skoniu bei dailia šypsena. 

 

Burnos gleivinės opos (žaizdelės)

Burnos gleivinės pažeidimai dar kitaip vadinami aftomis. Būdingos apvalios arba ovalios skausmingos žaizdelės įvairiose burnos ertmės vietose. Pasunkėja maitinimasis (skauda valgant ir ryjant), sunkiau tinkamai prižiūrėti burnos ertmę, gali sutrikti įprasta dienos rutina ir miegas. Dažniausios burnos žaizdelių priežastys skirstomos į cheminio, infekcinio, mechaninio pobūdžio bei kitokios kilmės veiksnius. Dažniausia burnos opų atsiradimo priežastis yra atsitiktinis gleivinės sukandimas ar sužeidimas burnos šepetėliu bei kitais įrankiais, todėl valant dantis būtina tai daryti atsargiai, o kramtyti reikia lėtai ir neskubant. Taip pat patariama kruopščiai valyti burnos ertmę. Draudžiama metaliniais įrankiais valyti tarpdančius. Būtina bent kartą per metus apsilankyti pas odontologą ir burnos higienos specialistą (dar geriau tai padaryti du kartus per metus). Svarbu tinkamai pritaikyti protezus, dantų plokšteles ir neleisti ilgai žaloti burnos audinių, jei pastebima, kad netinkamai atliktas dantų taisymas ar atsirado aštrių kampų nuskilus dančiui ar plombai. Patariama vengti itin aštraus, rūgštaus, labai karšto ir grubaus maisto, pernelyg dirginančios burnos higienos priemonių. Būtina nedelsiant gydyti burnos ertmės infekcijas ir stengtis, kad netrūktų vitaminų. Rekomenduojama vengti nervinės įtampos. Burnos opelės gali atsirasti dėl kitų ligų ir kai kurių vaistų vartojimo, tad patariama gydyti tam tikrus sveikatos sutrikimus arba pakeisti burnos gleivinę žalojančius vaistus kitais vaistiniais preparatais, jei tai tik įmanoma. 

 

Dantenų uždegimas (gingivitas)

Gingivitą gali sukelti daugelis priežasčių, tačiau vienos svarbiausių yra dantų apnašos, bakterijos ir virusai. Dantenų uždegimas prasideda ir tada, kai pacientui trūksta vitaminų dėl nepilnavertės mitybos arba nepakankamo vitaminų įsisavinimo. Dažnos gingivito priežastys yra virškinimo trakto ir kitų organų sistemų ligos bei apsinuodijimas sunkiaisiais metalais. Pažeidžiamos dantenos – jos patinsta ir kraujuoja, jaučiamas skausmas, iš burnos ertmės sklinda blogas kvapas, susiformuoja įvairių pažeidimų ir pūlinukų. Kai kuriais atvejais kamuoja bendras silpnumas ir pakyla temperatūra. Labai svarbu kuo kruopščiau pašalinti dantų apnašas, kurios yra puiki terpė daugintis bakterijoms ir virusams bei laikytis sąžiningos burnos higienos. Burnos higienos specialistas bent du kartus per metus turi pašalinti susidariusias kietąsias apnašas ir susikristalizavusius darinius (akmenis). Taip pat patariama naudoti kokybiškas burnos ertmės priežiūros priemones ir reguliariai skalauti burną dezinfekuojančiais tirpalais. 

 

Dantų akmenys

Dantų akmenys vieniems asmenims susidaro greičiau ir lengviau, nei kitiems asmenims. Jie susiformuoja greičiau, jei netinkamai prižiūrima burnos ertmė arba jei sergama burnos gleivinės, dantenų ar virškinimo trakto bei medžiagų apykaitos ligomis. Dantų akmenys dažniausiai susidaro tarp dantų, aplink dantis ir vidinėje jų pusėje. Dažniausiai didelė dalis susikristalizavusių nuosėdų susikaupia ties apatinių kandžių vidinėmis pusėmis. Mažiau dantų akmenų susidarys, jei bus laikomasi kruopščios burnos higienos (reikėtų nepamiršti ir dantų siūlo). Patariama valgyti daugiau rupios struktūros maisto, vengti saldumynų. Susiformavusius akmenis turėtų šalinti tik specialų išsilavinimą turintis specialistas. Patariama tai daryti bent du kartus per metus ir atsakingai laikytis visų duotų nurodymų. 

 

Kariesas (dantų ėduonis)

Dantų ėduonis pažeidžia kietuosius dantų audinius. Kariesas išsivysto dėl netinkamos dantų priežiūros – ilgainiui ant dantų ir tarp dantų kaupiasi maisto likučiai ir jose dauginasi bakterijos. Susidaro apnašas, kuriame maisto likučiais besimaitinančios bakterijos išskiria dantų audinius pažeidžiančias medžiagas (pavyzdžiui, rūgštis) ir šie kietieji audiniai pradeda irti. Patariama valgyti kuo mažiau saldumynų arba jų iš viso atsisakyti, reguliariai ir kruopščiai valyti dantis ir visą burnos ertmę. Svarbu staigiai nekaitalioti maisto ir gėrimų temperatūros (pavyzdžiui, po šaltų ledų iš karto negerti karštos arbatos ir atvirkščiai, mat toks temperatūrų skirtumas turi neigiamą įtaką dantis apsaugančiam emaliui). Rekomenduojama vengti kieto maisto. Svarbu reguliariai lankytis gydytojo odontologo kabinete ir laikytis jo rekomendacijų dėl dantų priežiūros bei dantis tausojančios mitybos. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai