Ir vėl kamuoja kosulys?

Kosulys žmogaus organizmo apsauginei funkcijai tikrai labai svarbus. Tai refleksas, kurio metu staigiai ir energingai iškvepiama per burną ir iš kvėpavimo takų pašalinami įvairūs svetimkūniai arba ligas sukeliantys mikroorganizmai bei kitos dirginančios medžiagos (dulkės, žiedadulkės, kitokios kietosios dalelės). Kosulys gyvybiškai svarbus užspringus arba susirgus viršutinių arba apatinių kvėpavimo takų infekcijomis – jis yra vienas dažniausių šių sutrikimų simptomų. Kosėti gali ir maži kūdikiai, ir darbingo amžiaus pacientai, ir senyvi asmenys – šio reflekso pasireiškimas visiškai nepriklauso nuo amžiaus. Būtina pabrėžti, kad ligos, kurių metu pasireiškia kosulys, gali būti žymiai pavojingesnės mažiems vaikams ir lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams. 

 

Sausas ir drėgnas kosulys

Kosulys pagal savo pobūdį gali būti sausas arba drėgnas.

Kamuojant sausam kosuliui žmogui nepavyksta atsikosėti ir reflekso pasireiškimas yra neproduktyvus. Dažnai sausas kosulys signalizuoja apie prasidėjusią virusinę infekciją arba kitas ligas, pavyzdžiui, bronchinę astmą, alergijas. Sausai kosėjama, kai nepalankios aplinkos sąlygos arba į kvėpavimo takus patenka svetimkūnis. Sausą kosulį gali sukelti ir kitos priežastys.

Šlapias kosulys yra produktyvus. Jo metu asmeniui pavyksta atkosėti skreplių, gleivių – kosulio produktų kiekis, klampumas, spalva ir kvapas skiriasi priklausomai nuo kosulį sukėlusio sveikatos sutrikimo – tai gali būti ir kvėpavimo takų infekcija, ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga. 

 

Ūminis, užsitęsęs ir lėtinis kosulys

Ligos diagnostikai ir jos gydymui ypatingai svarbi kosulio trukmė – pagal tai, kiek laiko jis trunka, kosulys skirstomas į ūminį, užsitęsusį (kai kur vadinamu poūmiu) ir lėtinį.

Ūminis kosulys paprastai trunka iki trijų savaičių. Teigiama, kad jis dažniausiai pasireiškia peršalus ar susirgus uždegiminėmis kvėpavimo takų ligomis (pavyzdžiui, bronchitu).

Lėtinis kosulys vargina ilgiau nei aštuonias savaites. Ypatingai dažnai lėtiniu kosuliu skundžiasi rūkantys žmonės – užterštuose kvėpavimo takuose gaminasi daug gleivių, kurių pagalba organizmas bando pašalinti juos dirginančias medžiagas. Jei kosulys trunka labai ilgai, reikėtų išsitirti dėl bronchų astmos, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, kitų organų sistemų ligų ir netgi onkologinių ligų. Ypatingai ilgai varginantį kosulį linkusios sukelti chlamidijos ir mikoplazmos.

Užsitęsęs (kitaip poūmis) kosulys trunka ilgiau, nei ūminis, bet trumpiau, nei lėtinis (nuo trijų iki maždaug aštuonių savaičių). Jei ūminis kosulys negydomas, jis linkęs pereiti į užsitęsusį. 

 

Nuo kosulio pobūdžio priklauso ir jo gydymas

Kaip ir minėta prieš tai, peršalimas yra viena dažniausių ūminio kosulio priežasčių. Susirgus peršalimu paprastai pirmiausia pasireiškia sausas (neproduktyvus) kosulys. Dauguma pacientų daro klaidą ir pradeda vartoti kosulį slopinančius vaistinius preparatus. Juos rinktis reikėtų tik tuomet, jei tai yra būtina ir tik pasitarus su gydytoju.

Pradėjus vartoti daugiau šiltų skysčių kosulys po kelių parų dažniausiai tampa drėgnas ir pradedama atkosėti gleivių. Jeigu gleivės labai klampios ir pasišalinimas iš kvėpavimo takų yra komplikuotas, tikslinga vartoti vaistinius preparatus, kurie palengvina kvėpavimo takų sekreto pasišalinimą, pavyzdžiui, ambroksolį.  Vienas iš tokių vaistų yra Flavamed. Jis vartojamas sergant kvėpavimo sistemos ligomis, pavyzdžiui, ūminėmis ir lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kurių metu susidaro daug klampių gleivių. Flavamed veiksmingas siekiant šias klampias gleives suskystinti ir palengvinti jų pasišalinimą. Flavamed tabletes gali vartoti suaugusieji ir vaikai nuo 6 metų amžiaus. Kita patogi farmacinė forma (šnypščiosios tabletės) rekomenduojamos suaugusiesiems ir vaikams nuo 12 metų amžiaus. Flavamed geriamasis tirpalas tinkamas suaugusiesiems ir vaikams nuo 2 metų amžiaus – kiekvienas atras sau patogiausią farmacinę formą.

Tikslią kvėpavimo takų ligų diagnostiką gali atlikti tik gydytojas. Jei simptomai nelengvėja, jei pacientas yra kūdikis, vaikas arba lėtinėmis ligomis sergantis asmuo, jei simptomai sunkėja labai sparčiai arba jei kosulys užsitęsia, tuomet rekomenduojama kreiptis į medikus.

Kaip žinia, kosulys nėra vien kvėpavimo takų susirgimų simptomas – jis gali būti ir kitų sveikatai pavojingų susirgimų požymis, todėl tik atlikus nuodugnią apžiūrą ir reikiamus tyrimus, galima surasti tikrąsias varginančio simptomo priežastis. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai