Kaip elgtis, kai vaikui skauda ausį

Ausies skausmas iš tikrųjų yra labai nemalonus jausmas. Jei suaugusiajam jis sukelia nemažas kančias, tuomet net sunku įsivaizduoti, kaip nelengva tokį skausmą iškentėti vaikui. Labai dažnai ūminis otitas prasideda nuo paprasčiausios slogos, todėl į ją tikrai negalima numoti ranka ir būtina gydyti kiekvieną kartą, kad ji netaptų lėtine ir nesikomplikuotų į rimtesnius sveikatos sutrikimus. Tėvams ir jų vaikams ūminis otitas gali tapti dideliu išbandymu, todėl verta žinoti, kokios pirmosios pagalbos reikia imtis ir kaip padėti kenčiančiam mažyliui. 

 

Kas yra ūminis otitas?

Ūminis otitas kitaip vadinamas ausų uždegimu, kurio metu pažeidžiama vidurinės ausies gleivinė. Vykstant uždegiminiam procesui, už ausies būgnelio kaupiasi pūliai ir skysčiai. Dėl didėjančio slėgio pažeidžiamas ir būgnelis – jis parausta, sustorėja, gali netgi pratrūkti. Kyla sunkiai pakeliamas skausmas, kūdikis arba vaikas tampa neramus ir irzlus. Kartais graudaus verkimo nepavyksta numalšinti jokiomis priemonėmis. 

 

Kodėl ūminis otitas daug dažniau pasireiškia būtent vaikams?

Pastebima, kad tai viena dažniausių kūdikių ir mažų vaikų ligų. Ūminiu otitu vaikai serga dažniau, nes jų imuninė sistema nėra brandi, o dėl klausomojo vamzdžio anatominių skirtumų infekcijai daug lengviau patekti iš nosiaryklės į vidurinę ausį. Ausų uždegimas yra viena dažniausių užsitęsusios slogos komplikacijų. 

 

Kokie yra ūminio otito simptomai?

Vidurinės ausies uždegimui būdingas labai stiprus ir staigiai pasireiškiantis skausmas.  Dėl jo kūdikis arba vaikas tampa neramus, daug verkia. Didesnis vaikas jau gali pasakyti, kad skauda būtent ausytę arba gali skųstis jos užgulimu, o kūdikis tai mėgina parodyti graudžiu verkimu, irzlumu, nervingumu, mėginimu paliesti ausytę ar palenkti galvą į skaudančios ausies pusę. Dėl didelio skausmo sutrinka vaiko miegas. Ausies uždegimui būdingas ir karščiavimas. Vaikas mažiau valgo arba visai nebevalgo. Gali  netgi susilpnėti ar pradingti klausa, o iš ausies tekėti nemalonaus kvapo pūlingos išskyros. 

 

Kaip elgtis prasidėjus ausų uždegimui?

Jeigu kūdikiui arba vaikui pasireiškia staigus ir stiprus skausmas, tuomet patariama duoti jam vaistų nuo skausmo (ibuprofeno arba paracetamolio, kurių dozė apskaičiuojama pagal vaiko svorį, remiantis vaistinio preparato pakuotės lapeliu). Būtina gydyti slogą – kruopščiai ir švelniai išvalyti nosį, papildomai pasitelkiant specialiai kūdikiams ar vaikams pritaikytą izotoninį jūros vandenį. Nosies lašus ar purškalus su vaistinėmis medžiagomis galima vartoti tik tuomet, jei būtina ir tai daryti tik ribotą laiką.

Reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris apžiūrės vaiko ausį ir surinks anamnezę, o pagal būdingus simptomus ir tyrimų rezultatus nustatys diagnozę ir parinks tinkamiausią gydymą. Ausų lašus ar antibiotikus vartoti galima tik tuomet, jei juos paskyrė vaiką prižiūrintis gydytojas. Svarbu laiku kreiptis į specialistą ir laikytis jo nurodymų, nes ausų uždegimas retais atvejais gali komplikuotis ir sukelti sunkesnių sveikatos sutrikimų (pavyzdžiui, meningitą ar sepsį). 

 

Ką daryti, kad ausų uždegimas kamuotų kuo rečiau?

Teigiama, kad ausų uždegimu dažniau serga tie vaikai, kurie naudoja čiulptuką arba tie, kurie maitinami dirbtiniu būdu (pieno mišiniais). Dėl šios priežasties rekomenduojama vengti čiulptukų ir stengtis kuo ilgiau, jei tik įmanoma, maitinti kūdikį krūtimi. Naudinga stiprinti vaiko organizmą – kūdikiams ir vaikams patariama kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, pilnavertiškai maitintis, kokybiškai ilsėtis. Negalima leisti, kad mažyliui užsitęstų sloga arba kitos viršutinių kvėpavimo takų ligos, nes jos linkusios komplikuotis ausų uždegimu. Jei vaiko imunitetas labai silpnas ir jis dažnai serga, tuomet reikėtų apriboti lopšelio ar darželio lankymą arba stengtis surasti alternatyvių vaiko priežiūros būdų. Vaikams ypatingai kenkia pasyvus rūkymas. Be to, dažniau serga anksčiau gimę kūdikiai, todėl svarbu save saugoti jau nėštumo metu. 

 

Ką daryti, jei ūminis otitas vis kartojasi?

Jei ausų uždegimai kartojasi itin dažnai, tuomet būtina konsultuotis ausų, nosies, gerklės ligų gydytoju (otorinolaringologu) ir ieškoti išeičių, mat kartais pakanka vaiką paskiepyti tam tikromis vakcinomis.  Kai kuriais atvejais būtina gydyti kitus sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, alergijas, arba atlikti chirurginį gydymą. Dažnai pasikartojantys ausų uždegimai kelia didelę riziką normaliai klausos funkcijai, todėl būtina ieškoti priežasčių ir rinktis tinkamiausią gydymą. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai