Lūpų pūslelinė – kodėl ir vėl?

Poryt svarbiausia gyvenime diena, tačiau pasiruošimo džiaugsmą aptemdo įkyriai tvinksintis ir niežtintis lūpų kamputis. Negi ir vėl netrukus jį „papuoš“ skausmingos pūslelės? Kodėl lūpų pūslelinė visuomet pasirodo pačiu netinkamiausiu metu?

Atsakymas nesudėtingas – pakanka patirti šiek tiek daugiau nervinės įtampos ir viduje tūnantis virusas nusėja lūpas smulkiais darinukais, kurie ne tik tampa pastebimi ir mažina pasitikėjimą savimi, bet ir sukelia labai nemalonius pojūčius.

Deja, bet priemonių, greitai išgydančių lūpų pūslelinę nėra sukurta iki šiol – kai kurios gali tik šiek tiek palengvinti simptomus ir pagreitinti gijimą, tačiau net ir tuomet sunku visiškai pasveikti greičiau nei per savaitę.

 

Lūpų pūslelinė – kas tai?

Lūpų pūslelinė (dar vadinama herpesu arba herpesvirusine infekcija) yra užkrečiama liga, kurios metu pūslelėmis išberiamos lūpos ir odos sritys aplink jas. Šį bėrimą sukelia virusas, vadinamas Herpes simplex labialis. Pūsleliniai bėrimai gali apimti ne tik lūpas, bet ir veido odą ir kitas gleivines. Gali atsirasti nosies gleivinės pažeidimų ar burnos žaizdelių. Žmogaus organizmas į virusą reaguoja suformuodamas daug mažų pūslelių, kurios apsaugo nuo tolimesnio viruso plitimo, tad šių pūslelių specialiai pradurti nereikėtų – jos pratrūks savaime ir iš karto prasidės pažeistos vietos gijimo procesas.

 

Kokios lūpų pūslelinės priežastys?

Virusu paprastai užsikrečiama bučiuojantis arba turint tiesioginį kontaktą su jau pažeista oda, rečiau – oro lašeliniu būdu. Dažniausiai užsikrečiama aktyviuoju ligos periodu, rečiau – nuo virusą nešiojančio asmens, kuris kartais net nežino, kad yra šio viruso nešiotojas. Užsikrėtimą paskatina imuniteto nusilpimas, tad būtina jį nuolat stiprinti. Daug įtakos turi patiriamas stresas (nervinė įtampa), pervargimas, miego trūkumas, prasta mityba, alkoholio vartojimas, rūkymas, kenksmingos aplinkos sąlygos, žvarbus oras, tiesioginiai saulės spinduliai, vitaminų trūkumas, gyvenimo sąlygų pasikeitimas. Deja, bet iki šiol dar nėra sukurta visiškai nuo viruso apsaugančių priemonių.

 

Kokie lūpų pūslelinės simptomai?

Paprastai simptomai pasireiškia nuo dviejų dienų iki dviejų savaičių nuo užsikrėtimo. Šie  herpesvirusinės infekcijos pojūčiai atsiranda staigiai. Pažeista vieta parausta, patinsta, ją pradeda niežėti, berti, kartais jaučiamas nemalonus tvinkčiojimo ar dilgčiojimo jausmas. Netrukus susiformuoja daug mažų pūslyčių, kurios susilieja į didesnes pūsles ar vieną pūslę. Praėjus dar šiek tiek laiko, pūslelė pratrūksta, tuomet simptomai paprastai palengvėja. Tuomet atsiranda atvirų žaizdelių, kurios netrukus pasidengia šašais. Kai kuriems asmenims būdingas bendras silpnumas, raumenų skausmas, pakyla temperatūra, padidėja limfmazgiai, kamuoja  nemalonus negalavimas ir galvos skausmas.

Lūpų pūslelinė linkusi kartotis tose pačiose vietose, tad gali išlikti odos spalvos pakitimų ar netgi atsirasti randelių.

Kaip gydoma herpesvirusinė infekcija?

Acikloviro turintys kremai ar tepalai turėtų būti vartojami vos tik pajutus pirmuosius nemalonius lūpų pūslelinės simptomus (vėliau jie ne tokie veiksmingi arba jau visai nebeveiksmingi). Yra priemonių, apsaugančių pažeistas vietas nuo aplinkos poveikio, pavyzdžiui, sterilių gelių. Jeigu liga sunkesnė arba plinta labai greitai, tuomet specifiškai veikiančių geriamųjų vaistinių preparatų skiria gydytojas.

Svarbu laikytis kūno higienos, saugoti kitus šeimos narius, stengtis su jais tiesiogiai nekontaktuoti, nors aplinkoje virusas ilgai neišgyvena. Svarbu pūsleles laikyti švariai ir leisti kvėpuoti jų apimtai sričiai. Jei pažeidžiamos pūslelės arba susiformavęs šašas, tuomet didėja antrinių bakterinių infekcijų tikimybė.

Jeigu virusas labai išplito, jeigu pasireiškė kitų bendrųjų simptomų arba jeigu sergantysis yra kūdikis, senyvas pacientas arba asmuo, kurio imunitetas labai nusilpęs, būtina nedelsiant kreiptis į medikus, kurie spręs dėl sisteminio gydymo poreikio. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai