Dažniausios kalio trūkumo priežastys ir simptomai

Kiekvienas žino, kad vitaminai ir mineralai reikalingi normaliam organizmo funkcionavimui. Vitaminas C, B grupės vitaminai, kalcis, geležis, magnis ir kitos žinomos medžiagos labai svarbios įvairiems biocheminiams procesams. O kaipgi kalis? 

 

Kalio svarba organizmui iš tiesų didelė

Kalis – vienas iš elektrolitų, kurio svarba organizmui neabejotina. Kalis reikalingas normaliam raumenų susitraukinėjimui, nervinių impulsų perdavimui, kraujospūdžio reguliavimui. Kalis svarbus normaliam inkstų ir kraujagyslių funkcionavimui, organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrai, energijos apykaitai, vadinasi, jis lemia ir žmogaus darbingumą bei nuotaiką. 

 

Kai kurie požymiai gali signalizuoti apie hipokalemiją

Apie kalį dažnas pacientas prisimena tik tuomet, kai pajunta neritmingą ir greitą širdies plakimą (pavyzdžiui, aritmiją ar tachikardiją) bei kitus keistus su širdies raumeniu susijusius pojūčius; atrodo, kad širdis „vartosi“ krūtinėje. Kalio trūkumas gali lemti ir vidurių užkietėjimą arba priešingai, viduriavimą, pykinimą ir pasikartojantį vėmimą, energijos stygių, raumenų silpnumą, nerimo pojūtį, gausesnį, nei įprastai, prakaitavimą. Šių sveikatos sutrikimų priežastis iš tikrųjų gali būti būtent hipokalemija (kalio trūkumas), kuri diagnozuojama atlikus kraujo tyrimus ir kalio kraujo serume aptinkant mažiau nei 3,5 mmol/ l. Lėtinė hipokalemija sutrikdo daugelį normalių organizmo gyvybinių funkcijų, o ypatingai didelis ir staigus kalio koncentracijos sumažėjimas kraujo serume netgi kelia grėsmę gyvybei. 

 

Priežastys, lemiančios hipokalemijos pasireiškimą

Hipokalemija gali išsivystyti, kai į organizmą patenka nepakankamas kalio kiekis. Per mažai kalio gaunama, kai valgoma per mažai arba maitinamasi nevisaverčiu maistu, valgoma per sūriai, laikomasi agresyvių dietų, dėl užimtumo pamirštama pavalgyt ar sergama valgymo ir rijimo sutrikimais. Ypatingai didelę žalą daro ilgalaikis badavimas ir alkoholio vartojimas. Nepakankamą kalio patekimą į organizmą kartais lemia burnos ertmės ligos (dantų ir dantenų ligos bei pažeidimai). Kalio pasiskirstymui ląstelėse ir tarpląsteliniuose skysčiuose įtaką daro ir kai kurie sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, metabolinė alkalozė, kurios metu sutrinka organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyra ir pakinta normalus kraujo pH. Didelę įtaką turi per greitas, padidėjęs kalio pašalinimas iš organizmo. Daug kalio netenkama aktyviai sportuojant (gausiai prakaituojant ar ilgai būnant karštoje aplinkoje, pavyzdžiui, pirtyje), vartojant tam tikrus vaistinius preparatus (diuretikus, kai kuriuos antibiotikus, vaistus Parkinsono ligai gydyti, gliukokortikoidus, vidurius laisvinančius vaistus). Dideli kalio kiekiai prarandami vemiant ir viduriuojant. Kalio trūksta sergant kai kuriomis ligomis, kurios gali būti ir įgimtos (Kušingo sindromas, cukrinis diabetas, Barterio ar Gitelmano sindromai). 

 

Svarbų vaidmenį vaidina mityba

Kadangi didelis kalio koncentracijos sumažėjimas kraujo serume itin pavojingas, vienas iš gydymo tikslų yra apsaugoti nuo sukeliamų komplikacijų, kurios kelia grėsmę gyvybei. Svarbiausia yra gydyti  priežastį, sukėlusią hipokalemiją, saugiai atstatyti normalią kalio koncentraciją organizme ir sustabdyti kalio netekimą sukėlusius faktorius (pavyzdžiui, stengtis išvengti gausaus viduriavimo ir vėmimo).

Kiekvienam verta žinoti, ką valgyti, kad būtų kuo labiau sumažinama hipokalemijos pasireiškimo tikimybė. Daug kalio turi vaisiai, uogos ir daržovės. Ypatingai daug kalio randama būtent džiovintuose vaisiuose. Puikūs kalio šaltinių pavyzdžiai – figos, slyvos, datulės, bananai. Iš daržovių rekomenduojamos pupelės, žirniai, pomidorai, brokoliai, špinatai, bulvės su lupena, morkos, burokėliai. Mitybą rekomenduojama papildyti sėlenomis, kviečių daigais. Nemažai kalio turi raudona mėsa bei žuvis. Rekomenduojama gerti mineralinį vandenį, kuriame gausu įvairių ištirpusių mineralinių medžiagų. Mityba turi būti kuo įvairesnė.

Jei nustatoma hipokalemija, gydytojas parenka tinkamiausius kalio preparatus. Savavališkai vartoti kalio maisto papildus ar vaistinius preparatus nerekomenduojama, nes pavojingas ne tik kalio trūkumas, bet ir perteklius, ypač kai kuriomis ligomis sergantiems pacientams. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai