Jūsų pilvas jums padėkos: žarnyno mikroflorą gerinančios priemonės

Žarnynas – itin sudėtinga, bet viena iš svarbiausių žmogaus sveikatos sistemų. Nenuostabu, kad per pastaruosius keliasdešimt metų nustatyta: tinkamai dirbantis žarnynas stiprina imunitetą, gerina nuotaiką, emocinę sveikatą, odos būklę ir netgi padeda užkirsti kelią vėžiui. O štai anksčiau manyta, kad žarnynas – paprasta vienos ilgos žarnos sistema, kuria praeina maistas, iš jo pasiimamos naudingosios medžiagos ir visa kita pašalinama.

Nors  tarp mūsų žarnyne gyvenančių apie 300-500 įvairiausių bakterijų esama ir kenksmingų bakterijų, vis dėlto, daug daugiau yra naudingųjų, sveikatai reikalingų bakterijų. Teigiama, kad kuo įvairesnė yra mūsų žarnyno mikroflora, t.y. kuo daugiau žarnyne gyvena įvairių bakterijų, tuo stipresnis mūsų imunitetas, tuo lengviau pasipriešinsite depresijai, nutukimui ir kt. 

 

Kas rodo, kad jūsų žarnynas streikuoja? 

  1. Pilvo problemos 

Pilvo pūtimas, išsipūtęs pilvas, viduriavimas, rėmuo – visa tai signalizuoja, kad jūsų žarnynui reikalinga pagalba. 

 

  1. Svorio svyravimai ​​​​​​​

Jei neplanavote mesti svorio, tačiau pastebite, kad staiga jo priaugote arba staiga jums nukrito nemažai kilogramų, ko gero, turite žarnyno problemų. Sutrikęs žarnynas negali pasisavinti naudingųjų maisto medžiagų, reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir t.t. 

 

  1. Miego sutrikimai

Jei sunkiai užmiegate, gali būti, kad sutrikusi jūsų žarnyno veikla. Žarnyne gaminasi serotoninas – hormonas, atsakingas už mūsų nuotaiką ir miego kokybę, todėl jei žarnynas veikia netinkamai, jūs galite ir neišsimiegoti. 

 

  1. Odos problemos

Kai kurios odos problemos, pavyzdžiui, egzema, sietinos su nesveikuojančiu žarnynu. Alergijos maistui ar kitų priežasčių sukeltas žarnyno uždegimas gali kai kuriuos baltymus atiduoti atgal į organizmą. Taip suerzinama oda ir prasideda odos ligos. 

 

  1. Autoimuninės ligos

Nuolat atrandama vis naujų būdų, kaip žarnynas veikia mūsų imunitetą. Manoma, kad sutrikusi žarnyno veikla gali sustiprinti uždegimus bei sutrikdyti ir pačios imuninės sistemos veiklą. Taip gali prasidėti autoimuninės ligos, kai organizmas kovoja pats su savimi, o ne su kenkėjais. 

 

Tai kaip gi pagerinti savo žarnyno mikroflorą?

  1. Nesijaudinkite

Lėtinis stresas kenkia visam organizmui, taip pat ir žarnynui. Stresą neretas mažina medituodamas, išeidamas pasivaikščioti, nueidamas į masažo saloną, leisdamas laiką su mylimais žmonėmis, gerdamas mažiau kavos, sportuodamas, rūpindamasis augintiniu. 

 

  1. Išsimiegokite

Jei tinkamai neišsimiegate, netruksite pajusti, kad trinka jūsų žarnyno veikla, o tai tik dar labiau apsunkins miegą. Pasistenkite pernakt išmiegoti bent 7-8 valandas – tegu tai būna jūsų siekiamybė.

 

  1. Valgykite lėtai

Lėtai kramtykite kiekvieną kąsnį – taip ne tik lengviau suvirškinsite maistą, bet ir pasisavinsite daugiau naudingųjų maisto medžiagų. 

 

  1. Gerkite vandens

Įrodyta, kad geriant pakankamai vandens, žarnyne pasiekiamas tinkamas gerųjų bakterijų balansas. Paprastas būdas džiaugtis sveiku žarnynu – gerti vandenį. 

 

  1. Valgykite probiotikų turintį maistą

Į savo kasdienį racioną įtraukite probiotikų papildus. Vis dėlto, ne visi papildai yra kokybiški ar išties veiksmingi, tad prieš juos įsigydami pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Be to, vartokite ir probiotikų turinčių maisto produktų: jogurtą, raugintas daržoves, kefyrą ir kt. 

 

  1. Atlikite maisto netoleravimo testą

Jei pavalgius jums raižo ar skauda pilvą, jaučiatės išsipūtę, viduriuojate, jus pykina, jaučiatės apsunkę ar jaučiate sukilusį rėmenį, galbūt jūs netoleruojate kurio nors maisto produkto. Pabandykite atsisakyti vieno ar kito maisto produkto ir stebėkite savo organizmo reakciją arba pasidomėkite, kur galėsite atlikti maisto netoleravimo testą. 

 

  1. Maitinkitės kitaip

Valgykite mažiau cukraus, riebalų turinčio maisto, o štai augalinių maisto produktų turėtumėte valgyti kuo daugiau. Įrodyta, kad kuo daugiau ląstelienos turinčio maisto valgome, tuo sveikesnė bus mūsų žarnyno mikroflora. Ląstelienos gausime iš ankštinių daržovių, pupelių, avižų, bananų, uogų, šparagų ir kt. Žarnynui naudinga ir lašiša bei sultinys. 

 

Autorius: Giedrė Izabelė Janušaitė 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai