Užgulta kūdikio nosytė – ką daryti?

Užgulta mažylio nosytė ir sloga yra vieni dažniausiai pasitaikančių sveikatos sutrikimų. Vaikai sloga gali sirgti net dešimtį kartų per metus. Tėveliams dažnai atrodo, kad sloga sergama ištisai, todėl svarbu žinoti, kaip galima padėti savo mažyliui. 

 

Kodėl pabrinksta nosies gleivinė? 

Mažylio nosies gleivinė paburksta, nes reaguoja į aplinkoje esančius virusus, dulkes, įvairias chemines medžiagas, žiedadulkes, gyvūnų plaukus ir daugelį kitų dirgiklių. Organizmas reaguoja išskirdamas biologiškai aktyvią medžiagą (histaminą), kuri skatina kraujo tekėjimo padidėjimą į nosies gleivinę. Pritekėjus daugiau kraujo, gleivinė pabrinksta ir gamina daugiau apsauginių gleivių, kurios turėtų padėti padėti pašalinti iš nosies ertmės pavojingas organizmui medžiagas. Kūdikių nosytė ir taip labai maža, gleivinė pasižymi jautrumu, o nosies landos ir kitos ertmės – ypatingu siaurumu, todėl net ir mažiausias nosies užgulimas ypatingai apsunkina mažylių kvėpavimą. 

 

Kodėl užgulta nosis sukelia daug nepatogumų?

Nors nosies gleivinės pabrinkimas yra visiškai normali reakcija į aplinkos dirgiklius, tai gali labai rimtai apsunkinti gerą mažylio savijautą. Kūdikiai kvėpuoja per nosytę, todėl apsunkintas kvėpavimas jiems gali tapti nemažu išbandymu. Kūdikiai tampa irzlūs, gali daugiau nei įprastai verkti ir mėginti parodyti savo nepasitenkinimą. Nosies užgulimas ir sloga trukdo vaikeliui maitintis, tinkamai išsimiegoti ir užsiimti įprastais kasdieniniais žaidimais. 

 

Dėl kokių priežasčių gali atsirasti nosies užgulimas ir sloga?

Peršalimas. Bene dažniausia nosies užgulimo ir slogos priežastis yra peršalimas. Peršalus pačioje pradžioje sloga dažniausiai būna skaidri, vėliau nosies gleivinės išskyros gali įgauti gelsvą ar žalsvą spalvą, tapti pūlingos. Peršalus paprastai pasireiškia ir čiaudulys, pakyla kūno temperatūra, gali užkimti ar netgi pradingti balsas, atsirasti kosulys. Dažnai parausta gerklė ir suprastėja arba visai dingsta normalus vaikelio apetitas. Esant peršalimui taikomas gydytojo paskirtas gydymas. Rekomenduojama vartoti kūdikiams skirtą jūros vandenį, kuris padės iš nosytės greičiau pašalinti gleivių perteklių ir kenksmingus mikroorganizmus, palengvins apsunkintą kvėpavimą, o tuo pačiu ir kūdikio savijautą. 

 

Įvairūs aplinkos dirgikliai ir sausas patalpų oras. Tokie aplinkoje esantys dirgikliai, kaip dulkės, įvairios cheminės medžiagos ir jų garai, dūmai gali paskatinti skaidrių gleivių tekėjimą iš nosies gleivinės. Vaikelis gali ir čiaudėti,  nes čiaudulys yra labai svarbi apsauginė organizmo reakcija į pavojingas medžiagas, esančias aplinkoje. Pasunkėja kūdikio kvėpavimas – jis gali pradėti šnopuoti. Būtina įsitikinti, kokie aplinkos dirgikliai sukėlė nosies gleivinės paburkimą ir vandeningą slogą bei pašalinti juos. Nosies gleivinę patariama atsargiai išvalyti izotoniniu jūros vandeniu, pavyzdžiui, Quixx Baby. Jis tinkamas naudoti reguliariai. 

 

Jeigu patalpoje pernelyg sausas oras, kūdikis gali pradėti šnopuoti dėl išsausėjusios nosies gleivinės, kuri ir taip yra ypatingai jautri ir reikalaujanti daug priežiūros. Esant per sausam aplinkos orui, paprastai nėra tekančių nosies gleivių ir čiaudulio. Tokiu atveju reikėtų stengtis palaikyti drėgnesnį patalpų orą. Santykinė oro drėgmė turėtų būti bent 40 procentų. Jei namuose yra kūdikis, rekomenduojama palaikyti apie 60 procentų santykinę oro drėgmę. Esant pakankamai sudrėkintam aplinkos orui, kūdikio šnopavimas turėtų išnykti. Be to, reikėtų nepamiršti kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. 

 

Alergija. Alergijai būdingas nosies užgulimas ir itin vandeningos bei skaidrios nosies gleivinės išskyros. Kūdikis gali dažnai čiaudėti. Esant alerginėms reakcijoms kūdikiui pasireiškia sausas kosulys, įvairūs bėrimai, gali ašaroti akytės. Patariama įsitikinti, kas galėjo sukelti alergiją ir vengti sukėlėjų, pavyzdžiui, gyvūnų plaukų, žiedadulkių. Esant labai ryškiems simptomams būtina nedelsti ir kreiptis į alergologą. Naudinga kūdikio nosytę atsargiai išvalyti specialiu kūdikiams skirtu jūros vandeniu, kuris nesausina gleivinės ir padeda iš jos ertmių pašalinti galimus alergijos sukėlėjus.

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai