Venų varikozinio išsiplėtimo gydymas fizioterpacija

Venų varikozinis  išsiplėtimas, venostazė priskiriami prie ligų, kurios dažnai priverčia ligonį nuolat jas prisiminti. Greta įgimto jungiamųjų audinių silpnumo padidėjęs spaudimas pilvo srityje ir judėjimo stoka yra labiausiai paplitusios venų išsiplėtimo priežastys. Todėl apkūnūs žmonės su didelėmis riebalų sankaupomis pilvo srityje ypač dažnai serga šia liga. Sumažėjus diafragminio kvėpavimo amplitudei taip pat darosi silpnas impulsas, padedantis kraujui tekėti atgal. Ilgai užsistovėjus vidiniam kraujui, sutrinka kojų audinių maitinimas, dėl to savo ruožtu kartais suyra audinių struktūra ir atsiveria opa. Kadangi audiniai blogai maitinami, dažnai ligoniai gerokai ilgai sveiksta.

Varikozinio venų išsiplėtimo komplikacijų gydymas fizioterapija  duoda gerus rezultatus. Išsiplėtusių venų tonusas gerinamas atliekant šalto vandens, pakaitinės temperatūros vonias ir įvyniojimus. Nešvarus apnašas nuo senų opų šalinamas gydomojo purvo aplikacijomis ir kompresais, sumirkytais asiūklių arbata. Jei opa įsisenėjusi, labai padeda pakaitinis gydymas šiais metodais ir saulės spinduliais. Šios priemonės prieinamos namų sąlygomis.

Šaltu vanduo laikomas 18- 24 laipsnių C. Gydant šaltu vandeniu, yra taisyklė: kiek galint šaltesnis, bet trumpai.  Norint gerai pakelti šaltus dirgiklius, labai svarbu laiku sušilti. Praėjus kelioms minutėms nuo šalto apsipylimo, turite  apsimauti vilnones kojines, apsigaubti pledu.

Kraujagyslių sistema į šaltą dirgiklį fiziologiškai reaguoja dviem etapais. Iš pradžių kraujagyslės susitraukia. Tada oda pablykšta, atsiranda žąsies oda ir labai daug kraujo nuteka iš galūnių ir audinių, esančių prie kūno paviršiaus. Paskui kraujagyslių sistemos būsena keičiasi priešingai: kraujagyslės išsiplečia, oda parausta ir išskiria daug šilumos. Taigi reguliarios šaltos vonios yra gera  treniravimo priemonė kraujo cirkuliacijai skatinti, esant išsiplėtusioms stambioms venoms ir dėl to pablogėjus kraujo tekėjimui.

Fizioterapijos priemonės

1.Labai naudinga organizmo reaktyvumui vystyti tokia šaltos vonios forma kaip braidymas vandenyje. Namų sąlygomis šiai procedūrai tinka vonia, o žygyje ar per atostogas- upelis, jūros pakrantė. Pagal poveikio pobūdį braidymui vandenyje artimos tokios procedūros, kaip vaikščiojimas ryte po rasotą žolę ir  pabėgiojimas basam sniegu. Šios priemonės skirtos sveikų žmonių kojų nuovargiui, atsiradusiam dėl ilgo stovėjimo arba vaikščiojimo, panaikinimo, taip pat sergant ūminėmis arba lėtinėmis kojų ligomis. Procedūras atliekant  po pietų arba vakare, veikia labai gerai ir pagelbstinti ilgam laikui.

2.Apipilti kojas iki kelių ar iki šlaunų rekomenduojama, kai kojos pavargusios, sutrikęs pėdos raiščių aparatas ir išsiplėtusios varikozinės venos. Vandens čiaupą reikia atsukti tiek, kad vandens srovė iš vertikaliai trykštų iki 12 cm aukščio. Pradėjus nuo dešinės pėdos pirštų, vandens srovė lėtai vedama blauzdos išorine puse iki kelio krumplio. Čia reikia keletą minučių sustoti sukant srovę ratu ir apipilant kiek galint didesnį blauzdos paviršių. Paskui gana greitai srovę pakeisti į blauzdos vidinę pusę per kulniuką į nykštį. Toliau analogiškai apipilama kairioji blauzda. Šlaunys apipilamos iki kirkšnies lanko. Srovė vedžiojama lygiai taip pat, kaip ir apipilant iki kelių.

Prieš procedūrą visas kūnas turi būti įšilęs. Apipilama greitai šaltu vandeniu. Iš pradžių oda pasidaro blyškiai rausvo atspalvio. Pradinis šalčio jausmas pereina į šilumos jutimą, nors prisilietus oda nėra įšilus. Toks pojūtis atsiranda dėl to, kad pradėjo plėstis kraujagyslės, kuriomis šiluma ėmė tekėti į kūną.

Naudojant kontrastinius apipylimus,  reikia pradėti nuo šilto 37 laipsnių C vandens, ilginant kiekvieną kartą vandens lietimosi su kūno paviršiumi trukmę tol, kol apliejama sritis įšyla. Tuoj po to trumpai apipilama šaltu vandeniu.

3.Kompresas iki blauzdų. Taikomas kamuojant varikoziniam venų išsiplėtimui, kraujagyslių uždegimui, odos arba gilesnių audinių uždegimui.  Kompresai ant blauzdų greitai atpalaiduoja įprastinį kojų pertempimą, atsirandantį dėl ilgo stovėjimo ar vaikščiojimo. Ant blauzdų dedamo audeklo gabalai (25* 60) vyniojami spirališkai į viršų aplink koją, pradedant nuo kulniuko. Neveržiama. Vidinė paklodė turi būti iš plonos medžiagos, gerai sugeriančios drėgmę: lininė, vilnonė. Ji suvilgoma vandeniu iš čiaupo. Jeigu blauzdų oda labai jautri, tai rekomenduojama vidinę paklodę suvilgyti asiūklių arbata. Išorinė paklodė turi gerai išlaikyti šilumą.  Atšaldoma kojos dalis, kurią greitai kompensuoja organizmo reakcija. Todėl po kompresu jaučiamas ne šaltis, o jauki šiluma.

Gydymo fizioterapija poveikiui sustiprinti, medikai rekomenduoja išbandyti LIOTON gelį. Jo sudėtyje esantis  heparinas yra labai veiksmingas krešėjimą slopinantis ir uždegimą malšinantis vaistas, pagerinantis mikrocirkuliaciją ir apsaugai nuo dėl išsiplėtusių venų atsirandančių komplikacijų. Didelė jo koncentracija gelyje lemia gilesnį įsiskverbimą per odą; būtent to reikia, kad jis veiktų. Lioton reikia užtepti ant odos toje vietoje, kur jaučiamas didžiausias diskomfortas. Išspauskite nuo 3 iki 10 cm gelio ir iki 3 kartų per dieną švelniai įtrinkite pažeistoje vietoje.

Sveikatą lemia trys faktoriai: gamtos suteikti sugebėjimai, aplinkos įtaka ir tai, kaip jus mokate šiuos faktorius panaudoti, tai yra jūsų elgesys kasdieniniame gyvenime. Kurie turi mažiau atsarginių pajėgų, privalo padėti patys sau.

Parengė: L.Varanavičienė

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai