Kuo naudingos rudeninės daržovės?

Mūsų prosenelėms buvo visiškai įprasta truputį sunegalavusį šeimos narį gydyti augalais, jų prisiskynus sode, darže ar tiesiog šalia namo. Tuo metu daugeliui žmonių profesionali medicinos pagalba buvo neprieinama, todėl turėjo išmokti gydytis patys.

Dabar mes kreipiamės į gydytojus, tikėdamiesi, kad antibiotikai ir analgetikai akimirksniu pašalins visus negalavimus. Dažnai nesusimąstome, kad gera sveikata  daugiau priklauso nuo sveiko gyvenimo būdo, o sveikatos sutrikimus galima palengvinti augaliniais vaistais, gydančiais ne tik kūno ligas, bet ir protą, ir sielą.

Ruduo  -  daržo derliaus nuėmimo metas, o prinokusios daržovės - svarbios pagalbos priemonės, kurios aprūpina žmogaus organizmą gyvybei palaikyti būtinomis medžiagomis bei gydo nuo įvairių ligų.

Pradėkime nuo aromatingojo česnako. Medicina jau 5 tūkstančius metų plačiai naudoja česnaką kaip efektyvią priemonę prieš bakterijas ir grybelį. Keletą minučių pakramčius česnaką, žūsta bakterijos, esančios burnos ertmėje. Jis idealiai tinka kovoti su infekcijomis. Siaučiant gripo epidemijai, patartina vartoti česnaką. Sutrinkite šviežias skilteles su pienu ir dėkite į ruošiamą maistą. Ši daržovė slopina puvimo ir rūgimo procesus žarnyne bei gelbėja, kai kamuoja virškinimo sutrikimai. Ji mažina cholesterolio lygį kraujyje bei padeda išvengti širdies ligų. Įkvėptos česnako veikliosios medžiagos gydo plaučių uždegimą, kokliušą, lengvina sergant bronchine astma, ūmiu ir lėtiniu bronchitu.

Česnako giminaitis svogūnas yra ne mažiau naudingas sveikatai. Svogūne gausu vitamino C, daug fitoncidų, kurie slopina patogeninių mikroorganizmų augimą, todėl šią daržovę patartina valgyti sergant ūmiomis kvėpavimo takų ligomis. Kai kamuoja peršalimas, gripas, kosulys -  vartojamos svogūnų sultys, sumaišytos su medumi arba svogūnų nuoviras piene. Lūžinėjantys, sutrūkinėję arba pažeisti nagai gydomi svogūnų sultimis. Svogūnas perpjaunamas per pusę ir puselėmis dažnai įtrinami nagai. Liaudies medicina pataria svogūną, išvirtą piene, supjaustyti ir dėti ant furunkulų, kitokių pūlinių, o susmulkintą šviežią dėti ant žaizdų ir dažnai keisti kompresus.

Vos ne kasdien valgoma bulvė taip pat yra vaistas nuo įvairių ligų. Bulvių sultys turi priešuždegiminių, nuskausminančių, skrandžio gleivinės sekreciją mažinančių savybių. Sultys vartojamos skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti.  Sergant kvėpavimo takų ligomis, naudinga kvėpuoti karštais vandens, kuriuose virė bulvės, garais. Virtų bulvių kaukės drėkina ir gaivina sausą ir saulėje nudegusią veido odą. Kosmetologai siūlo bulves išvirti su lupenomis, nulupus sutrinti, įpilti grietinėlės. Košelę tepti ant veido plonu sluoksniu.

Rudenį dirvoje galima rasti pūpsantį moliūgą. Moliūgas ne tik džiugina gomurį nuostabiu sriubų bei košių skoniu, tačiau turi įvairių gydomųjų savybių. Minkštimas gerina virškinamojo trakto motoriką, padeda užkietėjus viduriams. Šlapimo išsiskyrimui skatinti geriamos iš minkštimo išspaustos sultys. Moliūgo sėklos yra seniai žinomas namų vaistas nuo kirmėlių.

Prieskoninė daržovė krapas plačiai vartojama virtuvėje patiekalams gardinti. Krapo lapuose yra askorbino rūgšties, karotino, geležies. Todėl juos labai tinka vartoti sergant hipochromine anemija. Krapo lapuose gausu kalio, kurio dėka mažėja kraujospūdis, stabilizuojasi širdies ritmas. Krapų vandeninis užpilas turi spazmolitikų, anestezuojančių, pilvo pūtimą mažinančių savybių. Vartojamas skrandžio ir žarnyno ligoms gydyti. Didina skrandžio motoriką, skatina šlapimo išsiskyrimą.

Maistinis augalas daržinė pupelė yra turtinga baltymais. Iš pupelių pagaminta piure rekomenduojama sergant hipoacidiniu gastritu, nes baltymus organizmas lengvai įsisavina. Vaistams naudojamos ir pupelių ankštys. Liaudies medicinoje jomis gydomas cukrinis diabetas, kadangi pupelių anksčių nuoviras  mažina cukraus koncentraciją kraujyje. Be to, liaudies medicinoje pupelių anksčių nuoviras vartojamas inkstų bei šlapimo pūslės uždegimams, podagrai gydyti.

Morka - gausi karotino. Organizme jis virsta vitaminu A, kurio ypač reikia augančiam ir sveikstančiam organizmui. Vitaminas A skatina odos, gleivinės epitelio atsistatymą. Morkų sultys padeda pablogėjus regėjimui, gerina virškinimą. Morkos naudojamos ir kosmetikoje. Tarkuota morka sumaišoma su kiaušinio tryniu, gauta košelė užtepama ant sausos veido odos.

Ir maistas, ir vaistas. Ir dažnai - grožis. Valgykime į sveikatą rudenines daržoves. Semkimės stiprybės ir energijos. 

Parengė: L.Varanvičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai