Grybelių sukelta odos infekcija


 

Įvadas
Yra žinoma apie 40 rūšių grybelių, priklausančių Epidermophyton, Microsporum ir Trychophyton rūšims (4). Apie 10 jų žmogui sukelia dermatofitijas, didžiausiu užkrečiamumu pasižymi Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccusum ir Microsporum canis (4). Vidutiniškai 10–20 proc. populiacijos susiduria su pėdų grybeliu, iš jų apie 70 proc. sudaro suaugusieji (1). Užsikrėsti galima nuo sergančio žmogaus, kontakto su jo daiktais ar gyvūno. Ligą provokuojantys veiksniai: gausus prakai-tavimas, susilpnėjęs imunitetas (sergant cukriniu diabetu, autoimuninėmis ligomis), plataus veikimo spektro antibiotikų, gliukokortikosteroidų, chemoterapinių vaistų vartojimas; sintetiniai, ankšti drabužiai, avalynė, kontaktas su sergančiaisiais, didelės rizikos vietų lankymas (baseinai, pirtys, saunos, visuomeninis transportas, sporto klubai), sisteminės ligos. Daugelis odos grybelių pažeidžia viršutinį odos sluoksnį, epidermį, gleivinės ar odos priklausinius, todėl nesukelia didelių sveikatos sutrikdymų ar smarkiai išreikštų simptomų. Svarbu ankstyvas ligos diagnozavimas ir gydymas.

 

Grybelinės infekcijos savybės
Grybelių sukeltos ligos klinika priklauso nuo pažeistos vietos. Dažniausiai odos grybelinės infekcijos pažeidžia kojų ar rankų tarpupirščius, pažastų, kirkšnių odą. Kūno odoje (dažniausiai rankose ir kojose) atsi-randa įvairios formos pleiskanojančių židinių, papratai su aiškiomis ribomis, smulkiomis papulėmis, pa-žeidimo kraštai, palyginti su aplinkine oda, yra pakilę. Kirkšnyse ir kitose kūno raukšlelėse, esant grybelinei infekcijai, atsiranda pleiskanojimas, bėrimo plitimas į šonus. Grybelinės infekcijos kirkšnyse būdingesnės vyrams, odos pakitimai yra abiejose pusėse ir, priešingai nei Candida sukeltos odos infekcijos atveju, dažniausiai nepažeidžia vyrų lytinių organų (17). Pėdų grybelis, dar vadinama atleto koja, yra viena dažniausių dermatofitų sukeltų infekcijos formų. Juo dažniausiai užsikrečiama dėl tinkamų sąlygų grybelio sporoms augti: drėgmė, uždara avalynė, kt. Sergant pėdų grybeliu, ligoniai skundžiasi padų pleiskanojimu, niežėjimu, skausmingais tarpupirščių odos įtrūkimais, erozijomis, pūslelėmis. Pažeidus tarpupirščius, atsiranda paraudimas, pleiskanojimas, dažnai šlapiuoja, kartu odos pakitimus lydi niežėjimas (15). Esant grybelinės infekcijos pa¬žeistai odai, didėja rizika atsirasti bakterijų (stafilokokų, streptokokų) sukeltų komplikacijų.

 

Grybelinės odos infekcijos gydymas
Sergant odos grybelių infekcija, dažniausiai pažeidžiami paviršiniai keratininiai odos sluoksniai, todėl šias ligas galima veiksmingai gydyti vietinio poveikio preparatais. Jais gydomos kūno, kirkšnių ir pėdų grybelių infekcijos. Esant išplitusiai grybelinei infekcijai ir neveiksmingam vietiniam antigrybeliniam gydymui, reikėtų svarstyti apie sisteminį gydymą (18). Odos grybelių infekcijos gydymas priklauso nuo grybelio rūšies, pažeistos odos srities, sunkumo, pažeidimo trukmės, išplitimo ir kitų aplinkybių. Gydymo trukmė gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių, kartais tenka gydyti 3–4 mėnesius. Kontaktas su sergančiu asmeniu dar nereiškia, kad galima užsikrėsti odos grybeliu, ypač jei laikomasi higienos. Reikia dažnai plautis rankas ir kojas, odą, ypač raukšleles, nusausinti, keistis kojines, nesinaudoti svetimais rankšluosčiais, avalyne. Visa tai gali užkirsti kelią grybeliams daugintis ant odos paviršiaus. Kadangi dauguma grybelių gerai dauginasi ir veši drėgnoje, šiltoje aplinkoje, pacientams rekomenduojama nenešioti laisvų, medvilninių drabužių, kad kūnas kuo mažiau prakaituotų. Siekiant užkirsti kelią ligai plisti, patariama didelės rizikos vietose, tokiose kaip pirtys, baseinai, sporto klubai, nevaikščioti basomis ir nesidalyti asmens higienos priemonėmis. Grybelių infekcijos atsinaujinimo pavojų mažina rūpestinga pėdų ir rankų priežiūra, svarbu gydyti gretutines ligas, stiprinti imunitetą, nes ant odos patekusios grybelio sporos ima daugintis tada, kai susilpnėja imuninė sistema (20).

 

Dažniausiai išoriškai naudojami medikamentai
Neplaukuotosios odos dalies grybelių sukeltoms infekcijos gydyti dažniausiai skiriamos šios vaistų grupės: azolai (nizoralis, mikonazolis, klotrimazolis), alilamino darinys naftifinas (Exoderil®).
Moksliniuose tyrimuose įrodyta, kad alilamino dariniai, taip pat ir Exoderil®, yra veiksmingesni gydant pėdų grybelį, palyginti su azolais (15). Azolai inhibuoja su citochromu P450 susijusią 14-alfa-steroldemetilazę, taip sutrikdydami ergosterolio sintezę, dėl to sutrinka ląstelės augimas ir replikacija (16). Jie plačiai naudojami ir yra veiksmingi grybelinėms
odos infekcijoms gydyti. Klotrimazolis, mikonazolis ir ekonazolis naudojami 2 k./p., o ketokonazolis, oksikonazolis – 1 k./p. Atlikus mokslinius tyrimus, geriausias gydymo efektas naudojant azolus stebėtas po 4 savaičių gydymo (15). Tuo tarpu gydant alilamino dariniais (Exoderil®), gydymas gali trukti 1–2 savai¬tes (20). Tiriant antiuždegiminį azolų ir alilamino da¬rinių veiksmingumą, nustatyta, kad Exoderil® poveikis yra toks pat kaip azolo ir hidrokortizono derinys. Atlikti tyrimai parodė, kad fungicidinis Exoderil® veikimas ir veikimo trukmė lemia didesnį pasveikimo procentą bei mažesnę ligos atkryčio tikimybę (19). Naftifinas (Exoderil®) yra saugus vaistas, nepageidaujamos reakcijos itin retos (yra duomenų apie vartojimo vietos pažeidimą: sausumo pojūtį, paraudimą ir deginimą), o dėl sunkių nepageidaujamų reakcijų, dėl kurių reikėtų nutraukti gydymą, duomenų neužfiksuota. Tiriant ekonazolio ir Exoderil® veiksmingumą gydant kūno odoje bei kirkšnyse esančią grybelinę infekciją, nustatyta, kad tik 3 proc. naudojusiųjų Exoderil® pasireiškė nepageidaujamų reakcijų, o tarp naudojusiųjų ekonazolį – net 13 proc., iš jų 2 asmenims – sunkios nepageidaujamos reakcijos, privertusios nutraukti gydymą (21).
Exoderil® skiriamas Trichophyton, Microsporon rūšių ir Epidermophyton floccosum sukeltoms odos infek-cijoms gydyti (5). Taip pat žinomas jo efektyvumas gydant mieliagrybių (Candida rūšių) ir pelėsių (Aspergilus rūšių) sukeltas odos infekcijas. Nuplautą ir kruopščiai nusausintą grybelio sukeltą pažeidimą bei šalia jo esan¬čią odą Exoderil® kremu reikia tepti 1 k./p. Išnykus ligos simptomams, vaistu reikėtų teptis dar 1–2 savaites.

 

Antigrybelinis Exoderil® veikimas
Exoderil® yra išoriškai naudojamas antigrybelinis preparatas, veikiantis fungistatiškai ir fungicidiškai pla-tų spektrą dermatofitų. Jis veiksmingai gydo grybelines odos infekcijas. Exoderil® (naftifinas) slopina fermentą skvaleno epoksidazę, todėl kaupiasi sterolių prekusorius skvalenas, kuris grybelius veikia toksiškai (7). Taip pat Exoderil® blokuoja grybelio ląstelės sienelės sudedamosios dalies, ergosterolio, formavimąsi – taip nuslopinamas grybelio ląstelių augimas ir dauginimasis (7). Atlikus mokslinius tyrimus nustatyta, kad Exoderil® slopina ergosterolio biosintezę, todėl stebėtas fungistatinis Exoderil® poveikis Candida albicans (11).


Nustatyta, kad naftifinas (Exoderil®) sukelia ne tik antigrybelinį poveikį, bet veikia ir įvairius gramteigia-mus bei gramneigiamus mikroorganizmus, kurių dažnai būna grybelio pažeistose vietose.
Dar viena problema, su kuria susiduriama gydant grybelines odos infekcijas, yra atsiradęs sukėlėjo at-sparumas medikamentams. Tyrimuose nustatyta, kad dažnai ar pakartotinai gydantis Exoderil®, grybelinės infekcijos sukėlėjai neįgyja atsparumo vaisto sudedamosioms dalims (8). Atlikti moksliniai tyrimai ne tik įrodo Exoderil® veiksmingumą gydant grybelines odos infekcijas, bet ir šio vaisto ilgalaikį fungicidinį povei-kį nutraukus jo vartojimą. L. C. Parisho su kolegomis atliktame tyrime nustatyta, kad fungicidinis Exoderil® poveikis baigus gydymą trunka mėnesį (9). Tai sumažina ligos recidyvo tikimybę.

 

Antiuždegiminis Exoderil® veikimas
Klinikinėje praktikoje pastebėtas Exoderil® veikliosios medžiagos uždegimą slopinantis poveikis – tai skatina greitą uždegimo požymių ir niežulio mažėjimą. Įrodyta, kad Exoderil® slopina polimorfonuklearinių leukocitų chemotaksį ir adheziją prie endotelio. Organizmą veikiant žalingiems veiksniams, kraujotakoje esantys leukocitai migruoja į uždegimo vietą, pri¬limpa prie aktyvinto endotelio, prasiskverbia pro jame esančius tarpus ir bazinę membraną ir patenka į pažeistus audinius (12, 13). Audiniuose, esant chemotaksiui, juda uždegimą sukėlusių mikroorganizmų link ir juos fagocituoja. Exoderil®, slopindamas leukocitų adheziją prie endotelio ir chemotaksį, slopina leukocitų patekimą į pažeistą sritį ir taip slopina uždegimą, jo sukeltus varginančius simptomus, paraudimą, skausmą, niežėjimą (10). Moksliniame tyrime, kuriame dalyvavo 269 pacientai, kuriems diagnozuota grybelinė odos infekcija, buvo tiriamas Exoderil® (naftifinas) bei klotrimazolio ir kortikosteroido derinio antiuždegiminis veikimas. Tik 115 pacientų laboratoriniais testais patvirtinta grybelinė infekcija, kitiems asmenims nustatyta uždegiminė odos liga su nežinoma etiologija. Po 4 savaičių gydymo nustatyta, kad Exoderil® monoterapija yra tokia pat veiksminga gydant grybelinę infekciją bei odos uždegimą kaip klotrimazolio ir kortikosteroido derinys (14).
Exoderil® patogus naudoti, kadangi kremas prasiskverbia į įvairius odos sluoksnius ir juose ilgai būna veiksminga šio vaisto koncentracija, juo reikia padengti pažeistas odos vietas, aplink jas esančią sveiką odą tik 1 k./p. Ilga veikimo trukmė užtikrina nenutrūkstamą fungicidinį poveikį sukėlėjams, o antibakterinis veikimas sumažina tikimybę bakterinei infekcijai išsivystyti. Exoderil® ne tik veiksmingai naikina sukėlėjus, bet kartu ir slopina uždegimą, malšina nemalonius simptomus, paraudimą, niežėjimą, skausmą. Baigus vartoti Exoderil®, stebimas dar iki mėnesio trunkantis antigrybelinis poveikis, užkertantis kelią dažnam grybelinių odos infekcijų pasikartojimui. Pagijus imuniteto neįgyjama, todėl galima užsikrėsti vėl. Todėl norint išvengti šios nemalonios infekcijos ir ilgai trunkančio gydymo, svarbu laikytis higienos ir ligos profilaktikos taisyklių.

 

Šaltinis „Internistas“
 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai