Plastiko indai: leistini – dar nebūtinai saugūs

Sunku įsivaizduoti šiuolaikinę iškylą gamtoje be vienkartinių indų. Vis dažniau plastikinės lėkštės, įrankiai ir puodukai atsiduria ant šventinio stalo (pavyzdžiui, per vaikų gimtadienį). Žinoma, juk taip patogiau, po šventės namų ruoša užtrunka itin trumpai – sumetei į šiukšlių dėžę, nuvalei stalus – ir viskas. Be plastikinio vandens butelio neįmanoma nė viena tolimesnė kelionė, nesvarbu – riedučiais, dviračiu ar automobiliu. Tačiau ar visos plastikinės pakuotės yra saugios? Kokias geriau rinktis maistui, o kurias apeiti ratu? Apie visa tai pasakoja Baltijos aplinkos forumo aplinkosaugos specialistė Justė Buzelytė.

 

Kaip žymimi vienkartiniai plastikiniai indai, skirti maistui? Kaip pažymėtuose induose jo laikyti negalima. Kodėl?

 

Visi maistui skirti plastikiniai indai privalo būti pažymėti taure ir šakute. Jie paprastai įspaudžiami gaminio apatinėje dalyje arba ant dugno. Jei tokio ženklo nėra – maisto pakuotėje laikyti nepatartina, nes jei indas nėra skirtas naudoti maistui, jame laikant maisto produktus, į juos gali išsiskirti didesnis nei leidžiama kenksmingų medžiagų kiekis.

Šalia šakutės ir taurės plastikiniuose induose įspaudžiamas dar vienas ženklas, nurodantis, kokiai paskirčiai ir kokiems maisto produktams plastikinius indus galima naudoti (žr. lentelėje).

Labai svarbu atsiminti, kad ne visi plastikiniai indai gali būti naudojami kelis kartus. Gaminant plastikus į juos dedama įvairių priedų. Jie gali patekti į maistą ar gėrimą ir sukelti pavojų sveikatai.

Polikarbonatinė, PVC ir PS pakuotė išskiria toksines medžiagas, ypač tokiame inde šildant riebų maistą ar pakartotinai naudojant seną subraižytą pakuotę. Todėl labai svarbu skaityti, kas parašyta ant pakuotės, ir karštą maistą laikyti tik tam skirtame plastikiniame inde.

Apskritai reikėtų stengtis nenaudoti plastikinių vienkartinių indų, o vietoje jų rinktis daugkartinius (stiklinius, keraminius). Taip ne tik prisidėsite prie savo sveikatos išsaugojimo, bet ir pasirūpinsite gamta (dauguma plastikų gaminami iš neatsinaujinančių naftos resursų).

 

Kokie plastikiniai indai geresni (koks skaičiukas, koks užrašas turėtų būti)? Kodėl?

 

Pats pavojingiausias žmogaus sveikatai PVC plastikas, toliau rikiuojasi PS, PU (poliuretanas) ir PC (polikarbonatas). PET ženklu pažymėti plastikai taip pat nėra patys saugiausi.

Maistą galima laikyti PP (polipropileno) ir PE pažymėtuose induose.

Kalbant apie skaičius, kuriais žymimas plastikas, kaip matyti iš lentelės, maistui geriausia naudoti PETE (1), HDPE (2), LDPE (4) ir PP (5) plastikus. Į juos nededama kenksmingų priedų, o deginant susidaro mažiau dioksinų. Beje, iš šio plastiko pagaminti indai ir lengviau perdirbami. OTHER (7) pažymėtą pakuotę naudoti verta tuomet, kai tai yra bioplastikas.

 

Kokius indus galima naudoti tik kartą, o kokius kelis? Kiek ilgai naudotini plastikiniai indai?

 

Naudoti kelis kartus galima tik tuos plastikinius indus, kurie skirti naudoti daug kartų. Vienkartinius indus reiktų ir naudoti vieną kartą. Jie lengviau braižosi, ir didėja tikimybė, kad pavojingos cheminės medžiagos pateks į maistą. Riebus ar karštas maistas šią tikimybę dar padidina.

 

Kokie saugumo reikalavimai naudojant plastikinius indus? Kas nutiks, jei jų nebus laikomasi?

 

Kaip jau minėjau, svarbiausia plastikinius indus naudoti pagal paskirtį, pvz., polipropileno naudoti karštam maistui, polistireno – tik šaltam. Nepatariama alkoholinių gėrimų laikyti plastikinėje tam nepritaikytoje pakuotėje, kadangi kai kurios plastmasėje esančios medžiagos lengvai tirpsta alkoholyje. Jei indą numatoma kaitinti mikrobangų krosnelėje ar šaldyti šaldiklyje, taip pat derėtų ieškoti atitinkamo ženklinimo. Jis parodo, kad gaminys buvo bandytas įvairiomis sąlygomis, joms yra atsparus ir iš tokio indo išsiskirti pavojingos medžiagos negali arba neviršija laistinų normų. Tačiau daug plastikinių indų patenka ne iš Europos Sąjungos, o trečiosiose šalyse tokie bandymai nėra itin atidžiai kontroliuojami.


Patarimai plastiko mėgėjams

 

Maisto, esančio plastikinėje pakuotėje, nereikėtų šildyti mikrobangų krosnelėje. Užrašas: „Saugu naudoti mikrobangų krosnelėje“ nebūtinai  užtikrina, kad iš plastiko neišsiskirs sveikatai pavojingų medžiagų.

Jei norite uždengti šaldytuve laikomus maisto produktus, tam geriau naudoti ne plastikinę permatomą plėvelę, o popierių ar popierinį rankšluostį.

Jei plastikiniuose induose iš polikarbonato (7) laikote geriamąjį vandenį, nepilkite į juos šilto ar karšto vandens. Butelius vandeniui, pažymėtus PETE 1 ir HDPE 2, galima naudoti tik vieną kartą.

 

Plastikinių pakuočių ženklų reikšmė

 

Ženklas

Kodas

Plastiko pavadinimas

Paskirtis

 

PET (PETE)

polietileno tereftalatas

gaiviųjų gėrimų, sulčių, vandens, skalbimo priemonių, valiklių pakuotės

 

HDPE

didelio tankio polietilenas

nepermatoma pieno, vandens, baliklių, skalbimo priemonių, šampūnų pakuotė, kai kurie plastikiniai maišeliai

 

PVC arba V

polivinilchloridas

pakavimo plėvelė, plastikiniai „išspaudžiami“ buteliai, aliejaus, skalbimo priemonių, langų valiklių buteliai. Tai vienas pavojingiausių plastikų žmogaus sveikatai ir aplinkai. Nustatyta, kad PVC gali sukelti vėžį (žmonės, dirbantys su vinilchloridu, dažniau serga kepenų vėžiu).

Gaminant PVC yra naudojami įvairūs priedai ir stabilizatoriai. Pvz., dedama švino, kad plastikas būtų tvirtesnis, plastifikatoriaus – kad plastikas būtų lankstesnis, minkštesnis. Šios medžiagos kenkia ir žmogui, ir aplinkai.  DEHA (di(2-etilheksil)adipatas) yra naudojamas kaip plastifikatorius pakavimo plėvelėje ir lengvai iš jos patenka į maistą, kai liečiasi su riebiu maistu arba kai jį šildome. DEHA neigiamai veikia kepenis, inkstus, blužnį, kaulų formavimąsi. Manoma, kad jis gali sukelti kepenų vėžį. PVC yra sunkiausiai perdirbamas plastikas dėl didelio chloro ir priedų kiekio. Gaminant ar deginant PVC susidaro ir į orą išmetami dioksinai bei kiti organiniai chloro junginiai, kurie nusėda ant žemės paviršiaus, pievų ir yra aptinkami mėsoje, piene, taip pat ir žmogaus audiniuose. Dioksinai sukelia vėžines ligas. Maži dioksinų kiekiai sukelia kūdikių vystymosi problemas, silpnina imunitetą ir ardo hormonų sistemą

 

 

 

 

LDPE

mažo tankio polietilenas

maišeliai maisto parduotuvėse, dauguma plėvelių maistui pakuoti ir kai kurie buteliai

 

PP

polipropilenas

sriubų, sultinių, sirupų, jogurto pakuotė, tamsinta pakuotė, buteliukai kūdikiams

 

PS

polistirenas

polistirolo indai maistui, kiaušinių dėžutės, vienkartiniai puodeliai, vienkartiniai indai maistui išsinešti, nepermatomi plastikiniai stalo įrankiai.

Šio plastiko taip pat derėtų vengti, nes iš iš polistireno gali išsiskirti stirenas, kuris neigiamai veikia smegenis ir nervų sistemą. Atlikti bandymai su gyvūnais parodė, kad ši medžiaga daro įtaką raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui, kenkia kepenims, inkstams ir skrandžiui

 

 

 

 

OTHER

Kiti

dažniausiai tai yra polikarbonatas: dauguma buteliukų kūdikiams, didelės talpos buteliai vandeniui, vidinis skardinių sluoksnis, kai kurie permatomi plastikiniai stalo įrankiai. Nauji bioplastikai taip pat gali būti žymimi skaičiumi „7“.

Svarbu žinoti, kad polikarbonatinio plastiko gamyboje gali būti naudojamas bisfenolis A, kuris gali iškreipti į įvairius organus siunčiamą gyvybiškai svarbią informaciją. Taip pat aktyvina prostatos vėžį sukeliančias ląsteles, skatina krūties audinių pakitimus, sukeliančius krūties vėžį. Įrodyta, kad bisfenolis A sukelia įvairius genetinius pakitimus, „klaidas“ chromosomų grandinėje, sukeliančias persileidimus. Atlikti bandymai su gyvūnais rodo, kad ši medžiaga skatina ankstyvą lytinį brendimą, hormonų balanso pokyčius (testosterono sumažėjimą), prostatos padidėjimą, elgsenos sutrikimus (hiperaktyvumą, agresyvumą, nesugebėjimą mokytis), silpnina imuninę sistemą. ES šalyse kūdikiams skirutų buteliukų gamybai naudoti bisfenolį A uždrausta

 

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai