Kuo ypatingas šių metų gripas?

Kiekvienais metais ateina laikas, gana dažnai tai būna vasaris, kai sparčiai didėja sergamumas gripu, ir nė vienas mūsų nesame apsaugoti nuo šios ligos. Ir nors apie gripą kalbama nuolat, daugelis tebemano, kad jį galima tiesiog pravaikščioti. O juk liga gali pasireikšti sunkiomis formomis arba sukelti sveikatai pavojingų komplikacijų. Deja, bet ir šiemet neapsieita be gripo aukų. Kaip elgtis gripo sezono metu?

Konsultuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė.

 

Sezoniniu tapo pandeminio gripo virusas

 

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras pastebėjo, kad šį sezoną sergamumas gripu iš pradžių pradėjo didėti Vakarų Europos šalyse, vėliau gripo virusas paplito Rytų kryptimi. Gripas – viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų, kuria kasmet suserga 5–10 proc. šalies gyventojų. Šiemet mūsų šalyje cirkuliuoja vadinamasis A tipo gripas, kuris 2009-aisiais sukėlė pandemiją. Dabar jis tapo sezoninis. Nemažai daliai pacientų jis sukėlė bakterinį plaučių uždegimą.

Anot prof. A. Mickienės, šiemet gripu labiau serga vidutinio amžiaus žmonės.

 

Gripui būdingi simptomai – ne visiems

 

Gripui būdinga staigi pradžia: aukšta temperatūra (iki 40 °C), šaltkrėtis. Tik po poros dienų pradeda kamuoti sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų, akių obuolių skausmai, nuovargis ir silpnumas. Tai ir skiria gripą nuo kitų peršalimo ligų, kurioms būdingi simptomai – sloga, kosulys – pasireiškia iš karto, ligos pradžioje. Rečiau pasitaikantys gripo simptomai – tai šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas. Tačiau, anot prof. A. Mickienės, tipiniai gripo simptomai pasireiškia tik 1/3 ligonių. O daugelį gali varginti temperatūra, tačiau gripui priskiriamų tipinių kaulų laužymo ar raumenų skausmų gali ir nebūti. Prof. A. Mickienės teigimu, šiemet dauguma ligonių kaip tik ir mini blankesnę ligos eigą – silpnesnius simptomus, kurie panašūs į daugelio kitų kvėpavimo takų infekcijų.

 

Jokios savigydos

 

Gripas diagnozuojamas laboratoriškai, nustačius tuo metu šalyje cirkuliuojantį gripo viruso tipą. „Be šių tyrimų atskirti gripą nuo ūminės virusinės kvėpavimo takų infekcijos sunku. Nebent gripo eiga yra ūminė, su tipiniais simptomais. Tačiau diagnozę nustatyti gali tik gydytojas. Todėl susirgus reikėtų neiti į darbą ar mokyklą ir kreiptis pagalbos į savo šeimos gydytoją, neužsiimti savigyda“, – pabrėžia profesorė.

Beje, sezono metu cirkuliuojančio šalyje gripo viruso tipas gali keistis. Tačiau visoje Europoje išskiriami gripo virusai atitinka šio sezono gripo vakcinos sudėtį. Tad pasiskiepiję nuo sezoninio gripo žmonės labiau apsaugoti.

 

Apsauga elementari

 

Kadangi gripo virusas plinta ne tik oro-lašeliniu būdu, bet ir per rankas, specialistai rekomenduoja kruopščiai jas plauti su muilu ir vandeniu. Kosint ar čiaudint užsidengti nosį ir burną vienkartinėmis nosinaitėmis. Stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač neplautomis rankomis. Neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti gripo virusu. Būtina dažnai vėdinti patalpas, tinkamai apsirengti, vengti sąlyčio su sergančiais žmonėmis, masinio susibūrimo vietų.

„Susirgęs žmogus turėtų neiti į darbą, kadangi jis yra infekcijos nešiotojas ir gali ją perduoti kitiems. Be to, ir pačiam žmogui reikia išsigulėti, nes atrodanti nekalta liga gali suketi rimtų ir netgi gyvybei pavojingų komplikacijų, ir ne tik plaučių uždegimą, bet ir širdies raumens, ir kitų organų pažeidimus“, – pabrėžia profesorė.

Primename, kad sergant gripu nereikia vartoti antibiotikų, nes jie veiksmingi tik nuo bakterinės kilmės infekcijų ir negali padėti pasveikti nuo virusų sukeltų ligų, tokių kaip peršalimas ar gripas. Antibiotikai nepadeda išvengti ir viruso plitimo nuo žmogaus žmogui. Tai ypač svarbu įsisąmoninti dabar, gripo ir peršalimo sezono metu. „Esant reikalui, gydytojas gali skirti gripo virusą veikiančių antivirusinių vaistų, ypač sunkiomis gretutinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems gripas gali sukelti įvairių komplikacijų. Jei gripo eiga nėra sunki ir žmogus gydosi namie, jam rekomenduojama vartoti daug skysčių, vitamino C, gripo simptomus mažinančių preparatų“, – pabrėžia medikė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai