Augalai sportuojantiems

Apie anabolinių steroidų nepageidautiną poveikį intensyviai sportuojant ir baigus sportinę karjerą kalbama vis garsiau. gali būti. Galbūt sintetiniams kaip alternatyva galėtų būti kokios nors natūralios priemonės? „Puikių augalinių priemonių, skirtų sveikatai stiprinti, siekiant sportinių rezultatų ir jėgoms atgauti, priemonių pasirinkimas tikrai nemažas, atsakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmakognozijos katedros profesorė Nijolė Savickienė. – Tik, siekiant geriausio veiksmingumo, reikėtų įvertinti individualų poreikį.“

 

Kam gali prireikti ašvagandos (migdomosios vitanijos) ir kaip vartotinas margainis? Ko vertas nuoviras iš Rytų šalių augalo ženšenio, išauginto lietuviško daržo lysvėje?. Kad tinkamai pasirinktume, verta žinoti, kas yra adaptogenai, gliukanai, silimarinas.

 

Ne paslaptis, kad, siekiant sporto rezultatų kuo greičiau, pavartojama ir anabolinių steroidų, arba sintetinių hormonų, nors dauguma sporto federacijų tai griežtai draudžia ir kontroliuoja. Kokia galima alternatyva? Kokie augalai yra natūralių steroidų šaltinis?

 

Aktyviems, sportuojantiems žmonėms tinka augalai adaptogenai. Jie turi steroidinių junginių, o tai reiškia, kad veikia kaip anabolikai, t.y. didina hormonų sistemos aktyvumą. Tačiau, skirtingai nei sintetiniai, natūralių augalų preparatai veikia švelniai, neperkraudami organizmo.

Iš mums žinomų ir populiarių augalų adaptogenai yra eleuterokokas, ženšenis ir kiek retesni Lietuvoje kininis citrinvytis, rausvoji radiolė.

Svarbiausia adaptogenų funkcija, kurią gali išnaudoti sportuojantieji, – koordinuoti trijų endokrininių liaukų – hipofizės, antinksčių ir pogumburio – veiklą, daryti įtaką šių liaukų gaminamų hormonų apykaitai, taip pat baltymų sintezei.

Augalai adaptogenai palankiai veikia kepenų funkciją. Kepenys – svarbiausia biochemijos laboratorija mūsų organizme, atsakinga už baltymų ir riebalų perdirbimą, hormonų ir cholesterolio sintezę. Todėl, vartojant adaptogenų, pasinaudojama unikaliu jų veikimo principu ir vienu šūviu pataikoma į kelis kiškius!

Rytų medicina augalų, kurie turi steroidinių junginių, grupėje prioritetą teikia ašvagandai (migdomoji vitanija). Streoidiniai šio augalo junginiai palankiai veikia baltymų sintezę ir turi anabolinį poveikį.

Dar vienas augalas, kuris labiau skirtas vartoti vyrams, yra gulsčioji ragužė (Tribulus terestris). Šis augalas daro įtaką baltymų, kortikosteroidų, riebalų sintezei, didina potenciją ir daro koreguojamąjį poveikį intensyviau sportuojantiems, spartina jėgų atgavimą po krūvio būtent per baltymų gamybą.

Eleuterokokų šaknų ir ženšenio ekstraktai, remiantis mokslo tyrimais, veikia kaip antioksidantai. Kaip žinoma, intensyvus fizinis krūvis susijęs su spartesnės medžiagų apykaitos mechanizmais ir oksidacija. Kataboliniai procesai – irimas, šalinimas – taip pat intensyvūs.

 

Kaip vartoti ženšenio išsiauginusiems šios šaknies savo sklype? Kaip tinkamai paruošti?

 

Nesu šalininkė tokios naminės vaistininkystės; ženšenis, kaip ir bet kuris kitas augalas, veiksmingas, jei jame veikliųjų medžiagų koncentracija pakankama. O augalų sudėtį lemia klimato, dirvožemio savybės. Tad koks steroidinių junginių kiekis jūsų išsiaugintame ženšenyje, galima sužinoti tik atlikus cheminę analizę ir nustačius, ar eleuterozidų ir kitų steroidinių saponinų santykis tinkamas. Jei taip nėra, galime vartoti tik vardą, o poveikio nesulaukti.

O nusprendusiems vartoti – nuoviro receptas šis: vienas valgomasis šaukštas susmulkintos ženšenio šaknies ir 0,5 litro verdančio vandens. Užpylus verdančiu vandeniu, dar pavirti 3–5 min. ant silpnos ugnies, atvėsinti ir išgerti pirmoje dienos pusėje, po valgio. Žinoma, reiktų atsižvelgti į vartotojo poreikius, būklę, žaliavos veikliųjų medžiagų kiekį. Galbūt kam nors tiks ir dviejų šaukštų nuoviras, o kitam žmogui pakaks mažiau nei vieno. Visus preparatus su adaptogenais tinka vartoti pirmoje dienos pusėje, nes jie stimuliuoja.

 

Ar dera stimuliuojamieji preparatai ir aukštas kraujospūdis?

 

Anksčiau teigta, kad žmonėms, kurių kraujospūdis padidėjęs, griežtai draudžiama vartoti augalus adaptogenus. Po ilgalaikių tyrimų ši nuostata koreguota, nes išaiškinta: šie augalai reguliuoja visas funkcijas, taip pat ir kraujospūdį. Išskirtiniais atvejais galima individuali reakcija, kai preparatas stipriai didins kraujospūdį. Tada vartoti negalima. Atsargiai, bet gali vartoti žmonės, kurių sistolinis („viršutinis“) spaudimas iki 180 mmHg. Jei daugiau – nevartokite.

 

Kokių augalų preparatai dar rekomenduotini aktyviems žmonėms, siekiantiems atleto įvaizdžio?

 

Baltymų apykaitai gerinti tinka augalai, kuriuose gausu polisacaharidų. Vis daugiau mokslu grįstų žinių apie šios grupės atstovus gliukanus. Jie svarbūs kolageno sintezei (kolagenas – viena iš raumenų, odos, kitų audinių dalių).

Gliukanų daug grybuose Reishi, Maitake, Shiitake, Cordyceps sinensis, dumbliuose, tiek žaliadumbliuose, tiek melsvadumbliuose ir rudadumbliuose. Jie tikrai verti mūsų dėmesio. Pavartojus 6–8 savaites preparatą su adaptogenu, kaip alternatyvą po to tiktų panaudoti preparatą su augalais, kaupiančiais gliukanus.

Mokslo tyrimų duomenimis, labai vertingas grybas Cordyceps sinensis. Rytų medicina jo ekstraktą rekomenduoja nuo seno, Vakarų šalyse šiuo metu atlikti išsamūs jo tyrimai. Įrodytas poveikis imuninei sistemai. Kaip gliukano šaltinis kordicepsas tinka žmonėms, kurių fizinis krūvis didesnis, kurie patiria oksidacinį stresą. Gliukanai – paspirtis neuroendokrininei sistemai ir imuninei sistemai, taip pat kolageno gamybai.

 

Didesnis krūvis – tai ir intensyvesnė kepenų veikla. Kas tinka jų, pavadinkime, reabilitacijai?

 

Kepenų funkcijos – svarbiausių medžiagų sintezė ir detoksikacija. Aktyviems žmonėms reikia nepamiršti padėti savo didesnį krūvį patiriančioms kepenims.

Kepenų ląstelių membranas (būtent joms labiausiai reikia darbuotis didesniu krūviu) palankiai veikia fosfolipidai. Šios grupės turinčių augalų atstovai – ankštinių šeima. Labai išsamiai ištyrinėtas augalas soja, tad preparatų su sojų fosfolipidais yra įvairių, tiek maisto papildų, tiek vaistų.

 

Kokius natūralius produktus tiktų vartoti kaip gausiausią fosfolipidų šaltinį?

 

Tai pupelės, žirniai, sojų produktai, liucerna. Liucerna – labai vertingas augalas. Sėklų ekstrakto, jau paruošto, yra vaistinėse, o namuose iš antžeminės mėlynžiedžių liucernų dalies galima ruošti užpilą. Žinoma, ten fosfolipidų bus mažiau nei laboratorijoje pagamintame ekstrakte.

Iš kepenų funkcijos koordinatorių labiausiai tyrinėtas silimarinas. Šis junginys pasižymi hepatoprotekciniu, antioksidaciniu, uždegimą slopinančiu veikimu.

Silimarino preparatus iš dalies gali pakeisti margainių sėklos; ruošiamas jų nuoviras.

 

Ar galima vartoti pačias margainių sėklas?

 

Sėklose yra cianogeninių glikozidų; nors tai nėra nuodinga medžiaga, valgant sėklas tikėtinas jos perdozavimas.

Iš sėklų geriau pasiruošti nuovirą (du arbatinius šaukštelius sėklų užpilti 0,5 l verdančio vandens). Puikus sprendimas – jau paruošti preparatai iš vaistinės.

Kepenims apsaugoti sportininkas turėtų pavartoti tiek fosfolipidų, tiek silimarino preparatų periodiškai. Nėra racionalu vienu metu vartoti ir silimariną, ir fosfolipidų. Tačiau, vieną pakeisdami kitu, užtikrinsime kepenų ląstelių priežiūrą.

Kai patiriama didesnė fizinė ar psichinė įtampa, reiktų lecitino; dozė – iki 1200 mg per parą.

 

Ką patartumėte pamėgusiems energinius gėrimus?

 

Tai apgaulingas savęs alinimo būdas, nes, išgeriant daugiau nei vieną pakuotę per dieną, gaunama pernelyg didelė, koncentruota kofeino dozė. Su tiek kepenys nesusidoroja, ir tada poveikis neigiamas. Kofeino yra ne tik kavoje, bet ir žaliojoje arbatoje, taip pat juodoje. Protingai jų vartojant, veiks kaip tonizuojamoji medžiaga ir adaptogenas.

Šiuolaikinis mokslas nėra kategoriškai nusistatęs prieš kavą. Saikingas kofeino vartojimas stimuliuoja, balansuoja pogumburio-hipofizės-antinksčių sistemą, tad, teigia mokslininkai, kofeinas nėra kepenų priešas, o priemonė, suteikianti tonusą, koreguojanti kepenų veiklą.

Bet kofeino superkoncentratas – energinis gėrimas, ypač jei vartojamas ne retkarčiais, o dažnai ir po kelias pakuotes, – organizmo ardymas savomis rankomis. Vietoje anabolinio poveikio sukeliamas katabolinis, t.y. sekinimo, ardymo.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai