Keletas paprastų būdų nemaloniam kvapui patalpose išnaikinti

Mūsų patalpų gaiva pirmiausia priklauso nuo švaros ir dažno vėdinimo, nuo kiekvieno gyvenančiojo ar dirbančiojo asmeninių higienos įpročių. Gaivų ir švarų patalpų orą malonu pakvėpinti natūraliais eteriniais aliejais, smilkalais. „,Aromatinės žvakės, eteriniai aliejai švarina, dezinfekuoja orą mūsų aplinkoje, skleidžia malonų kvapą, pakelia nuotaiką, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gydytoja alergologė-pulmonologė doc.dr. Eglė Vaitkaitienė. – Dar geriau, jei namai kvepia džiovintais rožių žiedlapiais, levandomis, rozmarinais ar čiobreliais.“ Apie tai, kokios sveikatai saugios priemonės padeda palaikyti namuose malonų kvapą ir kaip jas tinkamai naudoti, ir kalbamės su docente.

 

Ar yra paprastų būdų, kaip pagerinti kvapą namuose ar biure?

 

Visų pirma, namai ir biuro patalpos turi būti nuolat vėdinamos.

Jaukumo erdvėje suteiks žiedlapių kvapas. Kai nužydės rožės ar bet kokios kitos gėlės, neišmeskite jų, žiedlapius sudžiovinkite ir sudėkite į stiklinį indą.

Arba į stiklinį indą įdėkite sluoksnį lelijų, rožių arba kitų gėlių žiedlapių ir apibarstykite juos smulkiąja druska, po to dėkite kitą sluoksnį žiedlapių ir vėl apibarstykite druska. Kai stiklainis bus pilnas, įpilkite 2–3 arbatinius šaukštelius spirito ar degtinės. Po kelių minučių kambaryje pasklis gaivus vasaros gėlių kvapas.

Kambarys kvepės ir tuomet, jei ant mažos dekoratyvinės pagalvėlės, užuolaidų audinio ar minkštųjų baldų gobeleno užlašinsite kelis lašus mėgstamo eterinio kvapo. Citrusinių vaisių kvapą skleidžia džiūstančios apelsinų ar mandarinų žievelės; saldžiai kvepia cinamono lazdelės, aštriau – gvazdikėliai.

Jeigu namuose turite natūralaus medžio baldų, galima į juos įtrinti keletą lašų levandų, rozmarinų, kėnių ar sandalmedžio eterinių aliejų.

Natūralių kvapų galima įsigyti parduotuvėse.

Į rūbų, batų spintas patarčiau įdėti levandų pagalvėlių ar kvapiklių – jie ne tik gaivina orą, bet ir apsaugo nuo kandžių. Kartkartėmis rūbų ir batų spintas palikite atidarytas, kad išsivėdintų.

Atsiradus blogam kvapui virtuvėje ar šaldytuve, pirmiausia ieškokite jį skleidžiančio sugedusio maisto. Paskui gali pagelbėti citrusinių vaisių, rozmarinų, levandų, kavos kvapai ar vaisių aromato valikliai.

Nemalonus kvapas kriauklėje išnyks, jei ją praplausite karštu vandeniu su riebalus neutralizuojančiais plovikliais arba kartą per savaitę nutekamąjį vamzdį praplausite sodos tirpalu: 2 šaukštai sodos litrui vandens.

 

Kaip panaikinti vienus dažniausių – tabako, dažų ar pelėsio kvapus?

 

Namuose neturi būti rūkoma. Rūkalų kvapas stipriai įsigeria į visus minkštuosius audinius: drabužius, kilimus, užuolaidas, gobelenus, kailius. Tabako kvapą gali panaikinti tik viena priemonė – nerūkyti patalpose.

Jeigu namuose ar biuro patalpose atliekami remonto darbai, bent parą nereikėtų būti tokioje patalpoje, o ją vėdinti. Gal padėtų ir dubenėliai su stambia druska: ji sugeria kvapus.

Ypač sudėtinga panaikinti salsvą pelėsio kvapą, kuris įsigeria į visus namų apyvokos daiktus, drabužius. Jeigu pelėsio dėmių atsirado ant sienų, jas šalinkite mechaniškai pelėsiui naikinti skirtomis priemonėmis ir padenkite pelėsio pažeistą vietą specialiais dažais.

Nė vienas natūralus kvapas, oro gaiviklis ar smilkalas nenugalės nemaloniai salsvo pelėsio kvapo. Be to, pelėsio sporos yra labai pavojingos dažnai sergantiems kvėpavimo takų ligomis, bronchine astma, alergine sloga.

 

Dabar daug kalbama ir rašoma apie kvapų terapiją. Kokie eteriniai aliejai naikina bakterijas ir virusus žiemos metu?

 

Kvapų terapijoje naudojami eteriniai aliejai gali padėti prasidėjus virusų ir bakterijų klestėjimo sezonui. Pavyzdžiui, pušų, eukaliptų, kėnių, levandų eteriniai aliejai pasižymi stipriomis antiseptinėmis, antivirusinėmis savybėmis.

Čiobrelis – stiprus imuniteto stimuliatorius, patikimas antiseptikas sergant virusinėmis peršalimo ligomis.

Pušų eterinis aliejus padeda peršalus, sergant bronchitu.

Eukalipto, levandų, mėtų eteriniai aliejai gelbsti, kai peršalus susikaupia gleivių, užgula nosį.

Pastarieji aliejai grynina orą ir gali būti naudojami kaip antiseptiniai patalpų oro gaivikliai. Pasklidus eterinio aliejaus kvapui, ore mažėja virusų, gerėja savijauta, nuotaika.

 

Kokie yra eterinių aliejų naudojimo būdai?

 

Pats paprasčiausias būdas yra užlašinti aliejaus ant lemputės ar medžiagos skiautės ir pakabinti juos kambaryje. Galite įsigyti specialių aromatinių lempų, kurių apačioje įdedama žvakutė, o į viršuje esantį indelį įpilama šilto vandens, į jį įlašinami keli lašai eterinio aliejaus. Tai puikus oro gaiviklis, apsaugantis nuo virusų ir bakterijų.

Tačiau jeigu patalpoje yra žmogus, sergantis bronchine astma ar jautrus kvapams, geriau eterinių aliejų nenaudoti.

 

Ką galite pasakyti apie oro gaiviklius?

 

Oro gaivikliai mažina nemalonius kvapus, tačiau tam, kad juos neutralizuotų ir sugertų, jų sudėtyje yra nemažai cheminių medžiagų, tokių kaip vandenilio peroksidas, chloras, lakių kvapiųjų medžiagų, etilo ir izopropilo alkoholio, formaldehido, fenolio ir pan. Tad gaivikliai ne tik kvėpina orą, bet gali sudirginti kvėpavimo takų gleivinę, akis, sukelti nuovargį, alergines reakcijas. Pavyzdžiui, papurškus aerozolinį oro gaiviklį, jis labai greitai pasklinda po patalpą, o jo sudėtyje esantis butanas, izobutanas dirgina nervų sistemą.

Siekiant apsaugoti sveikatą nuo neigiamo oro gaiviklių poveikio, jie turi būti naudojami tose vietose, kur lankomasi gana trumpai (pvz., viešojo naudojimo tualetuose) ir nepatariama jų naudoti biuro ar namų zonoje.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Juste
2014-11-03 08:35
Laba diena, namuose atsitiko buitine nelaime, todel visi kambariai prisigere degesiu kvapo. Jau praejo 4 dienos, taciau kvapas toks pat. Isbandeme acta, vedinome patalpas,bet nieko. Gal jus zinote kokiu nors budu?
Dekui

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai