Anabolikų vartojimas – savanoriška vyrų kastracija

Kodėl nereikia ir negalima vartoti anabolinių steroidų

 

Pokalbį apie anabolinių steroidų žalą, kai jie vartojami papildomai kaip fizinių jėgų ir ypatybių stimuliatoriai, profesorius Gintautas Kazanavčius pradėjo vienu pavyzdžiu. 

...Olimpinių žaidynių dalyviams užduotas klausimas: „Ar vartotumėte draudžiamų medžiagų, kurių negalėtų aptikti jokia šiuolaikinė dopingo kontrolės aparatūra, bet tos medžiagos tikrai padarytų jus pranašesnius, padėtų tapti olimpiniais čempionais? Žinotumėte tik, kad po kelerių metų dėl nepageidaujamo tų medžiagų poveikio mirsite.“

95 proc. olimpiečių atsakė „taip“. Likusieji penki, pasakę „ne“, nurodo tyrėjai, tiesiog nesuprato klausimo.

„Gal kam nors anaboliniai steroidai ir netinka, bet man padės, – taip mąsto save bandantys apgauti jauni žmonės. Profesorius per savo gydytojo endokrinologo praktiką tokių „filosofų“ sutiko ne vieną.

 

Sotaus vilko nebus

 

Medžiagos, kurių vartojant reikia mažesnių pastangų siekiant aukštų sportinių rezultatų ar įspūdingesnio kūno, jėgos ar ištvermės, jaunimui labai patrauklios. Kartu prof. G.Kazanavičius pastebi: „Atletų ir kultūrizmo sporto bendruomenė yra susirūpinusi dėl medžiagų, kurios stimuliuoja, kurios pakeičia cheminę organizmo struktūrą, vartojimo.“

Treneriai žino apie anabolinių steroidų (vadinamųjų anabolikų) nepageidautiną šalutinį poveikį, tačiau yra ir ieškančių ...sotaus vilko ir sveikos avies. Šiems treneriams svarbus vienintelis klausimas: kaipgi vartoti, kaip auklėtiniams skirti anabolikų, kad šalutinio poveikio nebūtų(!).

 

Atsakymas kategoriškas

 

Profesoriaus atsakymas kategoriškas: nėra tokių dozių nei preparatų. O skatinimą jaunus žmones vartoti tokių medžiagų reikia vertinti kaip nusikalstamą veiką. Nes taip sveikas žmogus ilgainiui paverčiamas neįgaliu.

„Pritariu treneriams, kurie maksimalių rezultatų siekia ugdydami fizines ypatybes ir rekomenduodami natūralius produktus, kurie žmogaus viduje atgaivina ir sustiprina procesus, padedančius pasiekti gerų sportinių rezultatų, tapti stipresniais ir gražesniais. O trenerių neatsakingumas gali pražudyti. Jauni vyrukai, naudoję anabolikų, kreipiasi į endokrinologus, jų akyse – ašaros: turiu merginą, tačiau... Tokių vaikinų lytinė potencija labai sumažėjusi.

 

Kodėl taip atsitinka?

 

Vyriško hormono testosterono ar vadinamųjų anabolikų, kurie veikia kaip šis hormonas, vartojimas sukelia endokrininių liaukų, gaminančių testosteroną, atrofiją, t.y. testosterono natūrali sintezė labai sumažėja. Kitaip sakant, tam tikrą laiką anabolikų vartoję vyrai save iškastruoja. Jų liaukos nebefunkcionuoja. Taip atsitinka ne tik aukštų pasiekimų sporto pasaulyje (jame problemų, susijusių su stimuliuojamųjų medžiagų (dopingo) vartojimu, apstu).

„Bet koks hormonų, kaip ir bet kurių kitų cheminių medžiagų, nepagrįstas vartojimas yra pavojingas jų gyvybei,“ – paaiškina profesorius G.Kazanavičius. Gydytojai endokrinologai gali iš dalies padėti. Tokiems vyrukams skiriama pakeičiamoji hormonų terapija, t.y. jie turės nuolat vartoti testosterono kruopščiai parinktomis dozėmis.

Testosterono ir į hormonus panašių medžiagų vartoja ir sportuojančios merginos,  galima tai matyti: pakitusi figūra, mergina tampa vyriškesnė, jos raumenų jėga didesnė.

Anabolikų vartojimas griežtai draudžiamas didžiajame sporte, bet pakeliui į aukštumas tiek galiūnai, tiek kitų sporto šakų, pavyzdžiui, atletinės gimnastikos, atstovai jų vartoja gana intensyviai. Ko siekiama? Prof. G.Kazanavičius: „Pastebėta, kad didysis sportas ypač vilioja žmones, kurie iš tiesų nevertina savo sveikatos, jie vertina dėmesį, pagyrimus, nori būti pastebėti, kad jais būtų žavimasi. Tai rodo tam tikrą psichinį kompleksą ar egocentrizmą. Jeigu to siekiant naudojami anabolikai, vadinasi, imamasi lazdos su dviem galais – ji po kurio laiko skaudžiai smogs.“

 

Ne tik augančiajam 

 

Augimo hormonas yra stimuliuojamoji medžiaga. Ji suteikia postūmį medžiagų apykaitai, ir žmogus tampa energingesnis, jaučiasi veiklesnis bei stipresnis, nuotaika lyg geresnė. Šis hormonas – taip pat dopingas. Būtent augimo hormono, galima įtarti, vartojo A.Švarcnegeris (matyti platesnis priekinių dantų tarpas). Vartojantiesiems augimo hormono gali padidėti atskiros kūno dalys: nosis, žandikaulis; tai yra akromegalijos ligos požymiai.

Labai mažomis dozėmis augimo hormonas šiuo metu vartojamas atjaunėjimo ir senatvės prevencijos medicinos srityje (angl. antiaging) kaip priemonė jėgoms atgauti, siekiant jaunatviškumo ir geros savijautos, patrauklesnės išvaizdos. Bet tokia terapija gali paskatinti vėžinių ląstelių dauginimąsi.

„Kai išgirstame, kad iš gyvenimo netikėtai išėjo kino ar sporto žvaigždė, nesulaukusi nė vidutinio amžiaus, nesužinome visų aplinkybių, būtent, kad mirties priežastis buvo onkologinė liga, – iliustravo profesorius G.Kazanavičius. – Tokiu atveju medikai onkologinę ligą tyliai, daug nekalbėdami, sieja su minėtomis intervencijomis, kuriomis žvaigždė „jauninosi“ prieš penkerius ar dvidešimt metų. Anksčiau laiko išeiti iš gyvenimo, nes buvai kvailas ir vartojai preparatus stimuliantus?!”

Baigiant augti, žmogaus organizme augimo hormono stipriai sumažėja, bet tam tikros dozės sintetinamos visą gyvenimą. Ir tai labai svarbu, nes šis hormonas lemia žmogaus nuotaiką, energiją, gražią išvaizdą. O papildomas, perteklinis kiekis tikrai gali sukelti komplikacijų. „Kviečiu jaunus ir ilgai tokiais norinčiuosius būti nesigriebti kraštutinumų ir nevartoti jokio dopingo“, – reziumuoja profesorius.

 

Pasikliauti gamtos gėrybėmis

 

Žmogaus hormoninė sistema yra labai sudėtingas mechanizmas, kuris, jei reikia, koreguotinas itin subtiliai.

„Rekomenduočiau hormonų kiekį reguliuoti tik tada, kai to reikia: vyrams – kai sumažėja lytinė potencija, beje, brandžiame amžiuje tai ne liga, o natūralus, gamtos padiktuotas ritmas. Moterims pakeičiamoji terapija ir maisto papildai padės prasidėjus menopauzei. Tinka maisto papildai su veikliąja medžiaga tribulus terestris ir tribestanu. Tai augalinis preparatas, stimuliuojantis  antinksčius, kad šie sintetintų kiek daugiau savų, natūralių hormonų. Taip palengvėja menopauzės simptomai, mažiau pila karštis. Šių papildų vartojančio vyro erekcija yra geresnė, lytinis potraukis normalus. Kitaip tariant, pasaulis nebebūna pilkas.

Hormonų sintezei būtinas cholesterolis. Kartais jauniems žmonėms, kurie laikosi dietos be cholesterolio, sutrinka lytinė funkcija. Grįžus prie normalios mitybos, šie negalavimai dingsta. Moterys joms reikalingų moteriškų hormonų gali rasti gamtoje, įvairiuose augaluose: sojoje, granatuose, lęšiuose, morkose. Tai  fitoestrogenų šaltinis. Fitoestrogenai rekomenduotini daliai pacienčių gydyti (menopauzė, sutrikęs mėnesinių ciklas, makšties grybelis ar pienligė) ir profilaktikai.

 

Citrina, šalto spaudimo aliejus, kiaušinis pusryčiams, lašinukai...

 

Griežtų dietų šalininkams ir kūno dizaino fanatikams svarbu įsiklausyti: riebaus maisto atsisakymas, endokrinologo požiūriu, nėra tinkamas pasirinkimas. Jei kurį laiką stokojama riebalų, organizme sutrinka estrogeno ir testosterono balansas, ir tai gali sudaryti prielaidas nevaisingumui, lytinio potraukio praradimui, moteriško žavesio blėsimui, moterų ir vyrų gražių bei žaismingų santykių nebuvimui. Jei su maistu cholesterolio negaunama pakankamai ir vidinio cholesterolio kiekis nedidelis, jei cholesterolis vyro organizme nebevirsta testosteronu, mažėja ar išnyksta vyro lytinis potraukis. Vyresniems vyrams vėlgi reikia būti atidiems: natūraliai sumažėjus lytinių hormonų sintezei, kiekį maisto, kuriame medžiagų, iš kurių sintetinamas cholesterolis, reikia riboti. Kai cholesterolio per daug, jis tampa sklerozinėmis plokštelėmis. Trumpai ir aiškiai – cholesterolio sankaupos, įrodyta tyrimais, yra viena iš kraujagyslių užakimo priežasčių.

Kai vyro lytinis aktyvumas ir funkcija normali, mažinti cholesterolio kiekį nenaudinga, išskyrus atvejus, kai sergama ligomis, susijusiomis su riebalų apykaitos sutrikimu.

Sveikam žmogui per dieną reikia 20 gramų gyvulinės kilmės riebalų ir 40 gramų augalinių riebalų; tačiau: jei vyras ar moteris serga ateroskleroze, o lytinė funkcija jau išblėsusi, tiek riebalų nereikia. Tuomet labai naudinga anticholesterolinė dieta.

„Sveikiems žmonėms kiaušinių baimė nėra pagrįsta; jei tinka, valgykite vieną kiaušinį per dieną, jei patinka – bryzelį lašinukų. Nereikia pamiršti, kad aliejus yra puikus produktas, kai jo vartojama nedaug. Aliejus labai kaloringas, jame 100 proc. riebalų, – įspėja prof. G.Kazanavičius. – O žalių salotų mėgėjai turėtų neužmiršti, kad visose daržovėse, net ir ekologiškiausiose, yra nitratų, kurie mūsų organizme virsta nitritais ir tampa baisiu nuodu. Galima neutralizuoti pašlakstant daržoves trupučiu citrinos sulčių ar alyvuogių aliejaus. Tačiau rekomenduočiau aliejų rinktis šalto spaudimo, nes karšto spaudimo aliejai tėra tik kalorijų šaltinis, vertingų medžiagų juose mažai. Reiktų vadovautis taisykle: geriau mažiau, bet kokybiško produkto.

Verta praturtinti savo mitybą Vakarų šalyse pagamintais papildais, natūraliais, iš augalų išgautais ir gerai pasisavinamais mikroelementais. Lietuvoje šiuos maisto papildus patikrina atsakingos institucijos, jų kokybės kontrolė yra pakankama.“

 

Išnašos

Kas įrodo, kad anaboliniai steroidai – blogis?

 

Vyrai, vartojantys anabolinių steroidų, sumažina savo vyrišką potenciją ar net tampa impotentai ir nevaisingi.

Vystosi aterosklerozė, infarktas ir insultas.

Dėl anabolikų poveikio sistema, vyro organizme atsakinga už testosterono sintezę, atrofuojasi. Dėl to vyras tunka, kinta net charakteris: vyras darosi bambeklis ir priekabus, nuolat kalba apie savo ligas ir negalavimus. Jo paties ir šeimos gyvenimo kokybė blogėja.

 

Argi medicina negali padėti?

 

Profesoriaus Gintauto Kazanavičiaus atsakymas:Taip, medicina daug pasiekusi, galima skirti pakeičiamąją hormonų terapiją ir taip iš dalies padėti. Tačiau pirmiausias patarimas yra toks: nepakenk sau pats. Jauni pacientai, atletai bėdoja: „Negaliu sukurti šeimos. Treneris paskyrė, aš vartojau, o dabar...“ Jie nežinojo apie žalą ir kas jų laukia po kelerių metų. Tai atvejai, kai treneriui turėtų būti keliama baudžiamoji byla.“

Profesoriaus Gintauto Kazanavičiaus patarimas:

„Sportuokite, siekite, darbuokitės – kiekvienas turite galimybių. Kai kuriais atvejais jas reikia pažadinti, tačiau nereikia žūtbūt tapti panašiems į ką nors, į „žvaigždes“. Kiekvienas turite savų talentų ir savito grožio, kurį atskleidę būsite laimingi. Gyvenkite visavertį gyvenimą.“

 

Mirties prieangyje (apie anabolinių steroidų poveikį sportuojantiesiems)

 

Lytinių hormonų vartojimas papildomai gali sutrikdyti lytinę potenciją ir libido, provokuoti kraujospūdžio padidėjimą, širdies, inkstų ir kepenų funkcijos sutrikimus, onkologines ligas. Sveikatos sutrikimai yra luošinantys, kai kuriais atvejais net mirtinai.

Gali sutrikti natūrali vyriškų lytinių hormonų ir spermos sintezė, slinkti plaukai. Anabolikai silpnina imunitetą, todėl dažniau ir sunkiau sergama užkrečiamosiomis, infekcinėmis ligomis.

Intensyviai dirbant spartėja medžiagų apykaita, kepenims tenka neutralizuoti šalutinius produktus, tarp jų ir vartojamus anabolikus. O tai dar vienas papildomas krūvis šalinimo sistemai. Kepenys ypač apkraunamos, kai vartojami geriamieji anabolikai, – tada jie į kepenis patenka aktyviausios formos (kitaip nei leidžiamieji anabolikai, kurie kepenis pasiekia jau pradėti skaidyti).

Kai mirė 42-jų metų atletinės gimnastikos atstovas, paaiškėjo: sportininkas pavartojo anabolinių steroidų ir augimo hormono derinį, iš viso penkiolika kursų po 4–12 savaičių.

Vaikams ir jaunuoliams anabolikai gali išprovokuoti priešlaikinį ilgųjų kaulų kaulėjimą, augimo sutrikimus, pablogėja raumeninio audinio mikrocirkuliacija. Moterys suvyriškėja, jų kūnas plaukuotesnis, balsas – žemo tembro, galimi menstruacinio ciklo sutrikimai, nevaisingumas, kūno formų pokyčiai. Moterys anabolikų neigiamam poveikiui jautresnės nei vyrai.

Gydytojai vien iš sportininko išorės gali pasakyti, vartoja jis testosterono ir kitų steroidų, ar ne. Vienas iš simptomų – riebesnė, spuoguota (ypač jaunų žmonių) nugaros ir veido oda.

Dėl didelės steroidų koncentracijos išsivysto aterosklerozė – kraujagyslių užkimšimas, vidinės sienelės pažeidimai. 25 proc. tiriamųjų, kurie vartojo anabolikų, išsivystė širdies liga ir padidėjo kraujospūdis, o 1–2 proc. – širdies raumens pažeidimai, – nurodoma vieno tyrimo ataskaitoje.

Žurnale „Muscular development“ aprašytas eksperimentas: stebėti du kultūristai dvyniai. Vienas jų vartojo anabolinius steroidus, kitas – ne. Vartojusiojo organizme testosterono lygis gerokai viršijo normą, širdies būklės ir funkcijos tyrimai rodė, kad kairysis širdies skilvelis padidėjęs, sienelė sustangrėjusi. Kaip tik tai gali būti staigios mirties – tokių atvejų sporto arenose pasitaiko, būta jų ir Lietuvoje – priežastys.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Andras
2014-04-02 20:16
Supreme DHEA for Intimacy – sprogdinanti formulė vyrams!
Intymiam artumui palaikyti. Kiekvienoje tabletėje yra 25 mg DHEA – testosterono pirmtako. Sustiprintas žvalinančių žolių, tokių kaip Avena Sativa, Johimbe, Damiana, Sarsaparilla, Saw Palmetto, Nettle Root + Zinc mišiniu. Pajuskite šį vyrų seksualumą skatinančios formulės poveikį. Žiūrėti interneto svetainė:: http://neslimo.eu/lietuva.htm
audrius
2013-11-30 10:12
Laba diena, noriu paklausti del naturaliu preparatu sportininkams tokiu kaip proteinas, amino rukstys, kreatinas, l-gliutaminas ar jie turi koki nors neigiama poveiki zmogaus sveikatai? Taip pat noriu paklausti ir del dextrozes ir turkesterono neigiamo poveikio sveikatai. Kiek perskaiciau straipsniu niekur neradau kad visi sie preparatai turetu salutiniu neigiamu poveikiu. Bet vistik gal kasnors yra nutylima? Aciu.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai