Lietuvoje

Nauja grėsmė – naujos ir nežinomos medžiagos


Naujausios psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijos rodo, kad šiuo metu Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, atsiranda vis naujų svaiginimuisi skirtų ir psichoaktyviu poveikiu pasižyminčių medžiagų, pirkėjams pristatomų vis kita forma.
Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės direktorė dr. Audronė Astraukienė teigia, kad žmonės yra kviečiami įsigyti produktų, kurie reklamuojami kaip buityje naudojamos priemonės. „Prieš kelerius metus jos buvo parduodamos kaip „arbatos“, „trąšos“, „botanikos tyrimams skirti mišiniai“, šiuo metu – kaip „spice“, „vonios druskos“ ar pan., – teigia direktorė. –Tačiau tikroji visų šių produktų paskirtis – apsvaigimo efektas. Jų sudėtyje gali būti medžiagų, sukeliančių psichoaktyvų poveikį, o kartu ir rimtą grėsmę sveikatai. Apsinuodijimas neaiškios sudėties medžiaga gali baigtis mirtimi.”
Jau žinomų narkotikų grynumas ir nuolat kintanti jų cheminė sudėtis taip pat kelia papildomą pavojų narkotikus vartojančiojo sveikatai, o kartais ir gyvybei. Kokie iš tiesų ingredientai sudaro narkotiką, negali žinoti nei pardavėjas, nei vartotojas.
Kartu pastebima, kad daugėja atvejų, kai tuo pačiu metu vartojami keli narkotikai. Tai yra ypač pavojinga, nes net tas pats narkotikų derinys kiekvieną kartą gali paveikti skirtingai ir sukelti tokią organizmo reakciją, kuri baigsis apsinuodijimu, sąmonės netekimu ar net mirtimi.
Narkotikų maišymas su alkoholiu neretai dar daugiau sustiprina narkotiko poveikį, veikia slopinamai ir padidina riziką perdozuoti.
Įtarus apsinuodijimą, bet kuriuo paros metu nemokamai galima skambinti į Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą (tel.: (8 5) 236 2052 arba 8 687 53 378) ir gauti informacijos apie pirmąją pagalbą.

 

Oro užterštumas gali turėti įtakos sveikatai


Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Alina Ragoža perspėja, kad oro užterštumas kietosiomis dalelėmis gali turėti įtakos žmogaus sveikatai.
Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių (aerozolių) mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, dulkių, suodžių ir kt. Dažniausiai jų koncentracijos padidėjimą lemia autotransporto sukelta tarša, statybų, gatvių tiesimo, remonto darbai, kūrenimas kietuoju kuru, nepalankios teršalams išsisklaidyti meteorologinės sąlygos (rūkas, dulksna, silpnas vėjas).
Padidėjus aplinkos ore kietųjų dalelių koncentracijai, pastebimi ūminiai sveikatos sutrikimai: dirginami viršutiniai kvėpavimo takai – peršti nosį, gerklę, atsiranda kosulys ir pasunkėjęs kvėpavimas. Pastebimi kai kurių ligų paūmėjimai – ypač bronchinės astmos, obstrukcinio bronchito priepuolių, širdies veiklos sutrikimų. Be to, kietosios dalelės gali sukelti lėtinius apsinuodijimus, alergines organizmo reakcijas. Epidemiologinių mokslinių tyrimų duomenimis, kietųjų dalelių poveikis siejamas su vidutinio būsimo gyvenimo trukmės sumažėjimu, daugiausiai dėl mirtingumo nuo kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligų bei plaučių vėžio.
Vaikai, ypač kūdikiai, nėščiosios, vyresnio amžiaus žmonės ir asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligomis, yra jautresni neigiamam užterštos aplinkos poveikiui.
 

Vaistų gali išrašyti ir ligoninės gydytojas


Anksčiau kompensuojamųjų vaistų receptus gydytojas galėjo išrašyti tik ambulatoriškai ar dienos stacionare gydomam privalomuoju sveikatos draudimu apdraustajam pacientui.
Pagal naują tvarką, pasibaigus ambulatoriškai gydyti skirtų kompensuojamųjų vaistų paskyrimo laikui, ligoninėse gydomiems pacientams stacionaro gydytojas turi išrašyti (tęsti gydymą) tų pačių vaistų, kurie buvo skiriami iki gydymo stacionare, – kiekvieną kartą ne ilgesniam kaip mėnesio gydymo kursui. Tai turi būti pažymėta gydomo asmens medicinos dokumentuose.
Iki šiol ligoninės gydytojas negalėjo pacientui išrašyti jo vartotų kompensuojamųjų vaistų recepto, tad, kai besigydančiam ligoninėje pacientui jie baigdavosi, kildavo problemų, nesusipratimų. Įsigaliojus naujai tvarkai, to bus išvengta, pacientai galės tęsti jiems paskirtą gydymą. Tuo atveju, jei gydymą reikia keisti, t. y. ambulatoriškai gydyti skirtų kompensuojamųjų vaistų išrašyti negalima, – vaistais turi aprūpinti ligoninė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai