„Sveikam žmogui“ – 15!

Rugsėjo 25-oji –„Sveiko žmogaus“ gimtadienis. Šiemet tai – jubiliejus, mums sukanka penkiolika. Galvodamas, daug tai ar mažai, nejučiomis lygini su žmogaus gyvenimu. „Kaip penkiolikos metų!“ – pamenu, sakydavo mano močiutė apie energija trykštantį bet kokio amžiaus žmogų. Ir ta asociacija, matyt, iškyla ne veltui. „Sveikas žmogus“ dabar, būdamas 15-kos, – pilnas jėgų, energijos, idėjų ir, svarbiausia – galimybių visa tai realizuoti.
 

Viskas prasidėjo nuo laikraščio


Šiandien „Sveikas žmogus“ – visuose informaciniuose kanaluose. Tai ne tik žurnalas, bet ir televizijos bei radijo laidos bei interneto portalas. O kokia buvo pradžia? Jubiliejus – puiki proga tai prisiminti.
Ir, be jokios abejonės, niekas geriau apie tai nepapasakos, kaip leidinio įkūrėjas ir ilgametis pirmasis vadovas med. m. dr. Julius Neverauskas.
„Sveikas žmogus“ atsirado kaip laikraštis medikams, – pasakoja jis. – Jis greitai tapo labai populiarus. Kai pamatėme, kad ir specialistams, ir visuomenei trūksta informacijos, gydytojams pradėjome leisti žurnalą „Gydymo menas“, o „Sveiko žmogaus“ vardą suteikėme žurnalui visuomenei. Atsiradus galimybėms, sukūrėme ir TV laidą. Žurnalo pasipildymas televizija, vėliau radiju ir internetu visai logiškas, nes, norint dalintis su žmonėmis informacija, vieno šaltinio nepakanka. Pats žodžių junginys „Sveikas žmogus“ man atrodo labai prasmingai, nes sveikatą aš suvokiu daug plačiau negu ligų nebuvimą. Labai džiaugiuosi, kad „Sveikam žmogui“ sekasi ir linkiu ilgaamžiškumo, išlaikant jaunatviškumą.“
Dar vienas žmogus, savo akimis matęs pradžią, – mūsų kalbos redaktorė Aurelija Gražina Rukšaitė, vienintelė tebedirbanti nuo paties pirmojo numerio. Tad jai kaip niekam kitam gerai matosi žurnalo pokyčiai per 15 metų: „Pokyčiai labai akivaizdūs, – sako ji. – Po truputį tobulėjo tiek turinys, tiek ir forma. Pavarčius pirmuosius numerius, pasikeitimai į gera dar akivaizdesni.“
 

Šiandien – mes Nr. 1


Paskutiniuosius septynerius metus „Sveikam žmogui“ vadovauja ir visą savo laiką ir sielą atiduoda Vytenis Labanauskas, „Sveiku žmogumi“ berūpinantis ne mažiau nei tikru vaiku. Tad ir klausime jo: kaip vertinate savo „kūdikį“?
„Džiaugiuosi „kūdikiu“, nors jis jau senokai išaugo iš sauskelnių amžiaus ir pasiekė paauglystę, – sako „Sveiko žmogaus“ vadovas. – Netgi visai subrendo: „Sveikas žmogus“ ne tik yra visuose informacijos kanaluose, jis yra Nr. 1. Tai ir pats stipriausias seniausias ir didžiausią skaitytojų ratą turintis žurnalas, rašantis sveikatos temomis. Tai ir labiausiai žiūrima sveikatos TV laida. Tai vis daugiau klausytojų pripažinimo sulaukianti jauniausia mūsų atšaka – radijo laida radijo stotyje „Lietus“. Ir, žinoma, daugiausia interneto lankytojų, ieškančių informacijos apie sveikatą bei sveikatinimą, turinti interneto svetainė www.sveikaszmogus.lt . Kaip matote, „Sveikas žmogus“ ne toks jau kūdikis. Džiaugiuosi, kad prieš 7 metus buvau pakviestas prisijungti prie komandos ir galėjau prisidėti įgyvendinant šio projekto plėtrą.“
 

Nedidelis eskizas mūsų portretui


Kaip atrodo„Sveikas žmogaus“ šiandien? Jo portretą tartum kokią mozaiką sudaro keturi atskiri, bet lygiaverčiai „stikliukai“ – mūsų projektai – žurnalas, televizijos laida, radijo laida ir interneto svetainė. Tad jubiliejaus proga – trumpai apie tai, kuo džiaugiamės kiekviename jų.
 

Žurnalas


Skirtas visiems, kurie domisi sveikata ir sveika gyvensena. Kas mėnesį patariame, rekomenduojame, atsakome į skaitytojams rūpimus klausimus. Rašome apie pasaulio ir Lietuvos naujoves ir aktualijas, sveiką gyvenseną, netradicinę mediciną, grožį ir sveikatą, laisvalaikį. Žodžiu, viską, kas apima sveiko žmogaus sąvoką. Ypač didžiuojamės tuo, kad skaitytojai gali visiškai mumis pasitikėti – visi medicininiai straipsniai rengiami konsultuojantis su gydytojais specialistais arba rengiami pačių gydytojų.
 

TV laida


Pirmą kartą pasirodžiusi 2003 m., šiandien tai – TV3 televizijoje sekmadienio rytais transliuojama laida apie sveikatą ir brandų požiūrį į gyvenimą. Žiūrovai sužino, kas svarbiausia, kad ilgai išliktume sveiki ir darbingi, galėtume džiaugtis ir gyventi visavertį gyvenimą. Laidos vedėja Andžela bei gydytojai ekspertai pateikia naudingų patarimų, suprantamai atsako į visus aktualius klausimus, paaiškina, kaip geriausia elgtis sveikatai pablogėjus. Laidą kuria profesionalių žurnalistų komanda.
 

Radijo laida


Nuo 2006 metų vasario, tad jau ketvirtąjį sezoną, transliuojama kasdien radijo stoties „Lietus“ eteryje. Kiekvieną darbo dieną pusę vienuolikos ir savaitgaliais pusę pirmos klausytojai išgirsta daugybę su sveikata ir jos išsaugojimu susijusių patarimų. Kasdien – nauji žurnalistės Vaidilutės Dovydaitytės pašnekovai ir naujos temos.
 

Interneto svetainė


Atnaujinta prieš ketverius metus, 2006-aisiais, greitai tapo populiariausia tarp sveikatos svetainių. Joje – straipsniai įvairiomis temomis, veikia aktyviai lankomas forumas, svetainės lankytojus konsultuoja gydytojai.
Didžiausias svetainės pasididžiavimas – elektroninis žurnalo „Sveikas žmogus“ variantas, kurį galima skaityti nemokamai. „E-žurnalas buvo pirmasis toks projektas Lietuvoje; juo nedaug kas tikėjo, – prisimena „Sveiko žmogaus“ vadovas Vytenis Labanauskas. – Tačiau jis pasiteisino ir šiuo metu skaitytojų skaičiumi lenkia tiek mūsų spausdinamo žurnalo versiją, tiek bet kurį kitą spausdintą leidinį, rašantį sveikatos temomis, ir drąsiai gali konkuruoti net su didžiaisiais leidžiamais Lietuvoje žurnalais. Noriu pasidžiaugti, kad būtent atsiradus e-žurnalui mūsų skaitytojų ratas išsiplėtė ir geografine prasme. Mus skaito Airijoje, Australijoje, JAV ir kituose kraštuose, kur yra mūsų tautiečių. Kartu tai paskatino mūsų žinomumą už Lietuvos ribų: sulaukėme prenumeratos užsakymo net iš Graikijos. “
 

Kas toliau?


To paklausėme svarbiausio „Sveiko žmogaus“ generatoriaus mūsų vadovo Vytenio Labanausko. „Kadangi „Sveikas žmogus“ jau pasiekė brandą ir Lietuvoje plėtra yra sunkiai galima, turime planų eiti į gretimas rinkas: „Sveiko žmogaus“ vardas registruotas Latvijoje ir Baltarusijoje. Elektroninis žurnalas jau šiandien parengtas platinti rusų bei anglų kalbomis. Tai bus pirmasis mūsų projektas, kirtęs Lietuvos sienas. Turime planų ir televizijos projektui Latvijoje.
Yra minčių mūsų interneto svetainę vystyti ir kaip paslaugų užsakymo bei sveikatinimo priemonių platinimo kanalą. Manau, dar neišnaudota galimybė joje savo mintimis, rūpesčiais ir patarimais tarpusavyje dalintis įvairių poreikių turintiems žmonėms. Tai jau vyksta, tačiau dar nėra iki galo išnaudota. „Sveikas žmogus“ – tinkama vieta bendraminčių klubams ar socialiniams tinklalapiams susikurti.“
 

„Sveikas žmogus“ skaičiais


• Žurnalo prenumeratorių skaičius – didžiausias iš sveikatos žurnalų.
• Laida ne tik kiekvieną sekmadienį transliuojama per populiariausią televiziją TV3, bet dar 9 kartus transliuojama per didžiausių Lietuvos regionų televiziją.
• Internetinio portalo lankomumas daugiau kaip 200 000 unikalių lankytojų, per mėnesį vartotojai jame apsilanko apie 670 000 kartų.
• Elektroninio žurnalo skaitytojų skaičius kasmet išauga po 20–25 proc.
• Radijo laidą vienoje iš pirmaujančių pagal reitingus radijo stotyje „Lietus“ kasdien klauso apie 98 000 žmonių.
 

Ką apie „Sveiką žmogų” mano žinomi mūsų visuomenės žmonės, ko jie linki žurnalui bei vieni kitiems?
Akademikas Jurgis Brėdikis


Stengiuosi nepraleisti neperskaitęs ar nepavartęs nė vieno žurnalo numerio, nes per gerą dešimtmetį esu prie jo pripratęs, o vėliau atsiradę panašūs leidinėliai sulaukia mažesnio mano dėmesio. Manau, kad žurnalo turinys atitinka visuomenės poreikius, medžiaga pateikiama suprantamai. Paskutiniais metais smarkiai pagerėjo jo išvaizda, apipavidalinimas, medžiagos pateikimas, jis tapo patrauklesnis.
Kokias temas norėčiau jame matyti? Gal reiktų daugiau kalbėti apie tai, kad ir Lietuvos mokslininkai turi ką pasakyti, apie jų pasiekimus. Mano pasiūlyti straipsniai Rytų tradicinės medicinos tematika, žinau, susilaukė didelio dėmesio. Iš trūkumų – norėtųsi, kad straipsniai ir nuotraukos nebūtų anoniminės.
Ko palinkėčiau? – Išsilaikyti.
 

Dailininkas, skulptorius Tadas Gutauskas


Ar reikia visuomenei skirto žurnalo apie sveikatą? Aišku, kad taip. Žurnalas „Sveikas žmogus“ išties turi savo skaitytojų ratą, o kadangi jį rengia tikri profesionalai, kiekvienas žmogus jame ras naudingos informacijos įvairiais aktualiais klausimais. Džiugu, kad žurnalas neapsiriboja tradicinės medicinos pasiekimais, kad ekologiškas gyvenimo būdas bei natūralūs gydymosi metodai jame irgi rado savo nišą, kad jame spausdinami straipsniai, kuriuose pateikiamos ne tik naujausios žinios, bet ir nestandartinės nuomonės įvairiais sveikatos ir sveikatinimo klausimais.
Taigi viskas, kas yra progresyvu, man asocijuojasi su sveiku žmogumi. Belieka palinkėti sėkmės darniam žurnalo kolektyvui, išlikti principingiems, kūrybingiems ir, be abejo, tobulėti.
 

Dainininkas Egidijus Sipavičius


Skaitytojams norėtųsi palinkėti, kad problemų ir temų, susijusių su sveikata, kurias reikėtų nagrinėti žurnalo puslapiuose, būtų kuo mažiau. Tačiau esu realistas, todėl manau, kad aktualių sveikatai klausimų tik daugės. Juk gyvename vis nešvaresnėje, agresyvesnėje aplinkoje. Taigi žinios, kaip apsisaugoti nuo ligų, pasirūpinti savimi ir išlikti sveikiems, visada bus aktualios.
Todėl žurnalo kolektyvui linkiu rasti įdomių ir aktulių temų, o skaitytojams – naudotis Jūsų patarimais ir taip išvengti sveikatos problemų.
 

Dailininkė, televizijos laidų vedėja ir „TV3 išsipildymo akcijos“ globėja Nomeda Marčėnaitė:


Sveikatos temas nagrinėjantis žurnalas yra labai reikalingas, džiaugiuosi, kad kažkada jis yra rašęs ir apie mane. Linkėčiau netapti farmakologine reklama, tam tikrų firmų, kampanijų įrankiu, o kalbėti apie sveikatą, skelbti, kad būti sveikam reikia mokytis nuo mažumės, kad mūsų sveikata – bendros kultūros dalis, kuri užmiršta, kurios reikia mokytis kaip higienos. Kažkada pernelyg patikėjome vaistų galia, pamiršome, kad yra kitų svarbių dalykų sveikatai palaikyti. Cheminių vaistų vartojimas man dažnai atrodo tarsi pavojaus lemputės išjungimas – nepadeda pašalinti pačios avarijos, išjungia tik signalizaciją. Nepaisant to, labai gerbiu medikus, kurie daro tyrimus, ieško naujų vaistų rūšių, – tai pagalba žmonėms, svarbu tik vaistais nepiktnaudžiauti. Džiaugiuosi ir tais, kurie kantriai ir jautriai dirba šeimos klinikose, visų lygių gydymo įstaigose. Kartais susidaro įspūdis, kad stokojome blaivaus proto, linkstame į vieną pusę.
Linkiu žurnalui išlaikyti sveiką vidurį – netapti nei vien vaistažolių ir kitų senųjų gydymo būdų, nei cheminių vaistų garbintojais, skatinti žmones blaiviai mąstyti, svarstyti, ką kada rinktis.
 

Lietuvos radijo ir televizijos režisierė Galina Dauguvietytė


Džiaugiuosi, kad yra žurnalų, kurie moko tautiečius sveikiau gyventi, kalbina ir medikus, ir ligas įveikusius ligonius. Džiaugiuosi ir tuo, kad pačiai gyventi sveikiau itin daug mokytis nereikia. Manau, gyvenu pakankamai sveikai, valgau daug daržovių, vaisių, riebios mėsos, miltų produktų vengiu, retsykiais neatsisakau tik kokios rūkytos dešrytės, valgau vištieną, kalakutieną. Sviesto nevalgau, tik margariną, cukraus taip pat senai atsisakiau, stengiuosi judėti, antsvoris manęs nekamavo ir nekamuoja – sveriu 57 kg. Žurnalui ir jo skaitytojams linkiu to, kas mūsų gyvenime svarbiausia, – sveikatos, pozityvaus mąstymo.
 

Psichologas ir psichoterapeutas, Seimo Sveikatos komiteto narys, publicistas Gediminas Navaitis


Šį žurnalą teko skaityti ne kartą, jame buvo spausdinta ir mano straipsnių. Noriu pastebėti, kad daug mūsų visuomenės problemų yra susijusios su dvasinės sveikatos stoka. Į šį apibūdinimą turėtume žvelgti plačiau, kalbėti ne tik apie psichikos sveikatą. Visuomenėje matome daug nerimą keliančių reiškinių – nusivylimą, savižudybes, agresyvumą mokykloje ir šeimose, kuris virsta agresyvumu keliuose ir kitur, sukelia priešiškus santykius darbe, nepagarbą žmogui visoje valstybėje. Visa tai yra susiję su dvasine sveikata. Ugdydamas fizinę sveikatą, žurnalas prisideda ir prie dvasinės sveikatos ugdymo, kurios šiandieną Lietuvoje tikrai stokojame. Ypač atkreipdamas dėmesį į psichikos problemas, teikdamas partarimų, kaip reikia įveikti stresą, efektyviau bendrauti, spręsti konfliktus, analizuodamas tėvų ir vaikų, švietimo krausimus. Linkiu sėkmės žurnalui „Sveikas žmogus“ ir jo skaitytojams einant į geresnį rytojų. Supratimas, draugiškumas ir tarpusavio palaikymas mums gali daug padėti sparčiau įveikti visuomenės negeroves.
 

Gydytoja pensininkė, knygų autorė Filomena Taunytė


Labai norėčiau, kad Lietuvoje atsirastų žurnalas, kuris rašytų apie vaistų kenksmingumą, jų šalutinį poveikį. Kiekviena medžiaga, kuri ramina, pašalina stresą, mažina kraujo spaudimą, veikia kraujotaką, mažina smegenų aprūpinimą krauju ar duoda kitą šalutinį poveikį. Nėra nekenksmingų cheminių preparatų – tai pasaulyje gerai žinoma jau pusšimtį metų. Vaistiniai augalai irgi ne visi geri, be to, juos reikia mokėti vartoti. Valstybė turėtų apsaugoti žmones nuo vaistų ir maisto papildų reklamų. Nesakau, kad maisto papildai blogai, tik jie neleistinai brangūs. Kam jie rudenį ar žiemą? Vitaminų visai šeimai pilnai pakaks, jei kasdien išspaustume ir išgertume po ketvirtį stiklinės obuolių, burokėlio, morkos sulčių. Esu įsitikinusi, kad iki 70-ties žmogus turi būti sveikas ir išsiversti be vaistų.
Linkiu, kad „Sveikas žmogus“ mokytų žmones gydytis paprasčiausiomis priemonėmis, primintų, kad yra ne tik drabužių mados, bet ir medicinos mados.
 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis


Kas yra sveikas žmogus? Tai asmuo, kuris yra sveikas savo kūnu ir dvasia. Neužtenka turėti vien sveiką kūną, reikia stengtis išlaikyti ir sveiką psichiką. Todėl reikia gyventi taip, kad kūnas ir dvasia vienas kitam nekenktų. Šiais laikais būti sveiku žmogumi yra tikrai nelengva. Fiziškai gal ir galima išlikti sveikam, tačiau neretai koją pakiša dvasinė nesveikata, nuo kurios dažnai priklauso ir mūsų kūno gerovė.
Tenka konstatuoti, jog dažnai mūsų sveikatos politikai rūpinasi nežinia kuo, bet tik ne mūsų sveikata. O ir mūsų sveikatos sistemos reforma vykdoma tarsi tyčia, kad Lietuvoje būtų kuo mažiau sveikų žmonių. Kaip žinia, iš tokių reformų nieko gero nelauk.
Jei vis dėlto liga užklumpa, labai svarbu išmokti priimti savo artimųjų ir draugų palaikymą, nes tai gali prisidėti prie ligonio greitesnio pasveikimo arba susitaikymo su liga, jei ši yra neišgydoma. Tačiau nereikėtų pasikliauti artimųjų, kaimynų ir draugų patarimais, kaip gydytis be vaistų, nes tai gali atimti brangų laiką kvalifikuotai ir efektyviai medikamentais ir kitomis šiuolaikinės medicinos priemonėmis gydyti ligą. Juk visi turime savo šeimos gydytojus, į kuriuos neatidėliojant ir reikėtų kreiptis užklupus ligai. Jie nusiųs teisinga linkme, kur ir kaip gydytis.
Žmonėms, norintiems išlikti sveikiems savo kūnu ir dvasia, norėčiau palinkėti patiems aktyviai rūpintis savo sveikata: nerūkyti, saikingai vartoti alkoholį, savo kūną stiprinti aktyviai gyvenant ir nepamiršti domėtis kaip apsisaugoti nuo ligų.
Patarčiau dažniau paskaityti „Sveiko žmogaus“ žurnalą, kuriame visuomet galima rasti teisingų patarimų ne tik kaip gydytis susirgus, bet ir kaip išvengti ligos.“
 

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas profesorius Liutauras Labanauskas


Pirmiausia užbėgsiu už akių save sveikais laikantiems žmonėms. Manau, jog ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje visiškai sveikų žmonių nėra. Visi žinome, jog sveikata yra fizinė ir psichinė harmonija. Tuo tarpu, net ir gerai paieškojus, tikrai būtų sunku rasti visapusiškai sveiką žmogų.
Gal mes nemokame būti sveikais žmonėmis? Ko gero, taip, nes ir Lietuvių tautos tradicijos nemažai prisideda prie to, kad nemokėtume rūpintis savo sveikata. Vien pažvelgus į mūsų mitybos kultūrą, kyla nerimas, jog ilgainiui tapsime vis labiau pasiligoję.
Tuo tarpu sveikais žmonėmis turėtume siekti būti visą gyvenimą. Labai svarbu susipažinti su ligų profilaktika ir stengtis nesusirgti. Be to, reikia nuolat aktyviai domėtis sveika gyvensena ir taikyti jos principus kasdieniame gyvenime: stengtis maitintis sveiku maistu, apriboti alkoholio vartojimą, dažniau prisiminti gamtos teikiamus sveikatos malonumus, sportuoti ar užsiimti kita fizinį kūną stiprinančia veikla.
Susirgus kad ir ne pačia baisiausia liga, reikia stengtis kuo greičiau išsiaiškinti, kaip ta liga yra gydoma. O pasveikus reikia nepamiršti, kaip ligų saugotis.
Prie sveikos gyvensenos neabejotinai prisideda ir specializuota spauda, išsamiai rašanti apie ligas ir būdus kaip jų išvengti. Šiuo atveju „Sveikas žmogus“ tikrai kvalifikuotai rūpinasi savo skaitytojų sveikata. Palinkėčiau, kad ateityje tokia spauda prisidėtų prie tautos sveikatinimo, bet netaptų lietuvių tautinės savigydos gidais.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai