Šaltu vandeniu mėgaukimės saugiai

Ar tikrai vasarą išsimaudymas šaltoje jūroje gali paguldyti į lovą? Kuo pavojingas skersvėjis ir šaltos jūros bangos mūsų raumenims ir ar tai vienintelės priežastys, kurios lemia susirgimą nervų šaknelių uždegimu? Kaip kovoti su nepakeliamu skausmu, kurį gali sukelti šis sveikatos sutrikimas ir į kitus klausimus šia tema atsako Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorė bei gydytoja reabitologė GINTARĖ VAITKIENĖ.
 

Kas yra nervų šaknelių uždegimas?


Nervų šaknelių uždegimas – periferinės nervų sistemos liga, kurios lokalizacijos vieta dažniausiai yra stuburo juosmens–kryžmens srityje, kaklo ir krūtinės srityje. Liaudiškai nervų šaknelių uždegimas vadinamas radikulitu.
Radikulitas pažeidžia nugaros smegenų nervų šakneles, atsiranda stiprus skausmas, kuris gali persiduoti į krūtinę, klubus, kelį, pėdą, kulną. Skausmas ypač stiprėja judant, atsiranda raumenų spazmai. Išilgai stuburo išsidėstę visi vidaus organai, kuriuos palaiko raiščiai ir raumenys. Jei stuburo nervų šaknelių uždegimas pažeidžia kaklinę stuburo dalį, tai jaučiamas pakaušio, sprando, mentės ir peties skausmas. Tereikia nusičiaudėti ar palenkti galvą, ir skausmas tampa nepakeliamas. Gali skaudėti ir svaigti galvą, pablogėti klausa ir regėjimas. Rečiau pasitaiko krūtinės nervų šaknelių uždegimas, kuris pasireiškia tarpšonkauliniu skausmu.
Visos radikulito rūšys labai skausmingos, kartais pereina į lėtines formas, tai aprimsta, tai vėl paūmėja. Dėl liemens srities skausmo ligoniui sunku lankstytis, rasti kūnui patogią padėtį. Jos ieškant, stuburas paprastai lenkiamas į skaudamą pusę, nugara ir pečiai persikreipia, einant šlubuojama. Skausmas pasunkina sugebėjimą susilenkti, verčia žmogų ieškoti pozos, kurios metu skausmą galima būtų sumažinti.
 

Kokios priežastys lemia nervų šaknelių uždegimą?


Dažniausiai ligos simptomai atsiranda staiga, juos gali sukelti peršalimas, intensyvus fizinis krūvis, pertempimas, mikrotraumos, laikysenos kontrolės stoka arba infekcija. Raumenų nuovargis gali išsivystyti dėl silpnų raumenų, o peršalus ar pasitempus atsiranda galimybė susirgti nervų šaknelių uždegimu. Raumenų ir nugaros skausmai labai dažnai atsiranda ir dėl streso.
Raumenų skausmai dėl peršalimo gali būti juntami nesimetriškai ir nevienodose kūno pusėse. Skausmas būna toks stiprus, kad žmogus negali išsitiesti, jam sunku vaikščioti, stovėti. Skausmas patiriamas dėl per didelės raumenų įtampos, jų nuovargio ir dėl to atsirandančių raumenų pokyčių. Nervų šaknelių uždegimas didžiausią skausmą sukelia ūminiu ligos periodu.
 

Kuo pavojingas išsimaudymas šaltame vandenyje?


Dažnai nervų šaknelių uždegimą gali sukelti peršalimas. Tačiau ne visada peršalimas ar išsimaudymas šaltame vandenyje tampa ūminio ar paūmėjusio skausmo priežastimi. Dažnai skausmą ir atsiradusį nervų šaknelių uždegimą išsimaudymas šaltame vandenyje tik paskatina. Stuburą supantys raumenys ir raiščiai būna „pertempti", pavargę, todėl šaltis sukelia skausmą, kuris sutrikdo kraujotaką, todėl išsivysto raumenų uždegimai. Ypač reikia vengti skersvėjo, nevilkėti drėgnų drabužių, nepulti maudytis sukaitus.
 

Kaip įveikti veriantį skausmą?


Nervų šaknelių uždegimo gydymas gali būti simptominis, kai skiriama medicinos preparatų nuo skausmo ir uždegimo, atliekamos fizinės procedūros, speciali mankšta, stuburo tempimo procedūros ir kt. Nuo nervų šaknelių uždegimo lengviau apsisaugoti nei jį gydyti. Be abejo, atsiradus veriančiam skausmui, rekomenduojama apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją, neurologą, nes tik gydytojas gali nustatyti skausmo priežastį ir paskirti gydymą.
Skausmą reikia gydyti vaistais, kurie turi stiprų tiesioginį poveikį. Pacientų daroma klaida – delsimas ir vaistų nevartojimas esant stipriam skausmui. Skausmo gydymas turėtų būti neuždelstas. Pacientui rekomenduojami skausmą malšinantys vaistai, injekcijos į raumenis, gydomieji tepalai, kompresai. Skausmą efektyviai malšina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip, pavyzdžiui, meloksikamas (vaistinėse parduodamas pavadinimu Movalis). Tokie preparatai veiksmingai malšina skausmą, uždegimą, lengvai prasiskverbia į sąnarių skystį, kuriame susidaro pakankama jo koncentracija, gerina raumenų judrumą. Meloksikamas gerai toleruojamas, pakankamai saugus vartoti pagyvenusiems žmonėms, net kai yra nedidelis inkstų ar kepenų funkcijos sutrikimas. Beje, tai vienintelis šios grupės vaistas injekuojamąja forma (ampulėmis). Šia forma dažniausiai gydomas ūminis skausmas. Injekcinės meloksikamo formos ypač naudingos ūminiam skausmui gydyti, nes galima greitai pasiekti maksimalią vaisto koncentraciją kraujyje ir vaisto veikimo pradžią.
Numalšinus jį, uždegimą slopinantį gydymą patogu tęsti tokią pat veikliosios medžiagos dozę turinčiomis tabletėmis. Jeigu skausmas tik paviršinis, didelė raumenų įtampa – gali padėti tepalai, geliai, pleistrai. Uždegimą slopinantys tepalai mažina uždegimą konkrečioje zonoje, kaitinamieji/šaldomieji tepalai šalina spazmus.
 

Kokios dar gydomosios priemonės yra efektyvios?


Nervų šaknelių sukeltam skausmui malšinti ir skausmą sukėlusioms priežastims koreguoti efektyvios ir fizioterapijos priemonės: gydomoji mankšta, masažas, įvairios elektroterapijos procedūros. Fizioterapija ir kineziterapija skirtina užsitęsusio skausmo metu, kai organizmui reikia pagalbos įveikiant skausmą ir judesių apribojimus. Gydomoji mankšta padeda išvengti pasikartojančių traumų, gerėja savijauta, tvirtėja liemuo, gerėja pusiausvyra, sudėtingų judesių koordinacija. Svarbu mankštintis teisingai: reguliariai, palaipsniui didinant fizinį krūvį. Pratimai turi būti pritaikyti individualiai, jokiu būdu nesukelti skausmo. Didžiausia klaida – nustoti mankštintis, kai nebeskauda. Tik nuolatinis nugaros ir pilvo raumenų stiprinimas gali apdėti išvengti nugaros skausmų pasikartojimo. Sergant nervų šaknelių uždegimu labai naudingas masažas, kuris ne tik malšina skausmą bei raumenų spazmus, bet ir gerina limfos bei kraujotakos sistemų veiklą, stiprina bei tonizuoja raumenis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Natalja
2013-04-27 22:50
Labai aiskei parasytas gydimas , taip kaip pasake mano seimos gyd. movalis,medokalmas,tepalai nuo skausmo, bet dabar neurologas vadina sia lyga povasarine depresija ir gydo naujoviskai amitreptilino tabl.,ar tikrai taip gydo europosajungoj ?labai nenorechiau vaikschioti apsvaigusi

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai