Kas rūpinasi mūsų vaikų sveikata?

Šiandien tikriausiai jau visi tėvai suvokia, kad vaiko sveikata reikia rūpintis dar prieš jam gimstant ir kaip svarbu tai daryti iki jis suaugs. Sveikas vaikas – tai suaugusiojo sveikatos pamatas. Tačiau ar viskas yra mūsų, tėvų, galioje?
 

Sveikatos reformatoriams vaikai nerūpi


„Kai pagalvoji: kuo mes anksčiau gydydavom tuos vaikus!.. Dabar yra vaistų, yra aukščiausios kokybės aparatūra, bet nėra pinigų. Anksčiau buvome „uždaryti“, tačiau, nepaisant to, šiandien Lietuvos vaikų gydytojai yra gerai parengti ir vertinami kaip vieni geriausių Europoje. Bet pediatrų labai trūksta, nes jie išvažiuoja, be to, buvusios ir esamos „reformos“ padarė viską, kad vaiko sveikatos prioritetas valstybės prioritetų sistemoje net teoriškai nebėra keliamas“, – viename interviu sakė vaikų ligų gydytojas patriarchas dr. prof. Algimantas Raugalė.
Patyrusiam pediatrui, daugelio Lietuvos vaikų gydytojų mokytojui šiandien skauda širdį dėl šiandieninės situacijos – pasak jo, mūsų valstybėje motinos ir vaiko sveikatos apsauga yra prasta. „Net teoriškai nebekalbama apie vaiko sveikatą kaip apie prioritetą. LR Seimo Sveikatos reikalų komitete per 20 metų nė karto nebuvo svarstyta vaikų sveikatos apsaugos klausimai. Paskutinę instanciją, kuri dabar yra Santariškių vaikų klinika, šitie reformatoriai sumanė sujungti į vieną krūvą su suaugusiųjų. Motyvacija – tik finansinė: vaikų gydymo įkainiai yra didesni negu suaugusiųjų, vaikų ligų gydymas atneš pinigų. Tai vadinasi – išjoti ant vaikų kupros. Be to, ir visa labdara skiriama vaikams. Chirurgai kartais sako – tu nors kauk, tau nieks neduos labdaros, o vaikams – viskas. O ką valstybė?, – retoriškai klausia prof. A.Raugalė. – Valstybei mes nereikalingi ir neįdomūs“.
 

Svarbu profesionalumas


Viena iš sveikatos reformos dalių – šeimos gydytojams priskirti ir vaikų priežiūrą. Kokie šios pertvarkos rezultatai?
Pasak prof. A.Raugalės, vaikų ligotumo, sergamumo rodiklis Lietuvoje yra vienas blogiausių Europoje. Kodėl? „Todėl kad šeimos gydytojai, kurie dabar privalo gydyti ir vaikus, dažnai to daryti visiškai nemoka. Pusė visų darbų vaikų poliklinikoje anksčiau sudarydavo profilaktika. O kai dėl reformos poliklinikose pediatrų neliko, jų funkcijas perėmė šeimos gydytojai, – turime rezultatą, kurio negalime suvaldyti“, – įsitikinęs profesorius..
„Ar žinote, kaip tie šeimos gydytojai buvo rengiami? Senutė terapeutė ateidavo čia, į mūsų kliniką, dviem trims savaitėms! Ji jau seniai nebeatsimena, už kurios kojos reikia tą kūdikį laikyti, o per dvi savaites išmokys gydyti vaikus?! Pediatrijos reikia mokytis ne vienerius metus, ką jau kalbėti apie savaites“.
Tačiau nereikia būti pesimistais – šeimos gydytojas gali būti puikus pediatras. Profesoriaus žodžių nereikia taikyti būtent jūsų vaiką prižiūrinčiam gydytojui, nes kiekvieno specialisto gebėjimas diagnozuoti, profesinės žinios ir kvalifikacija priklauso nuo jo paties noro tobulėti. Tad kiekvienai mamai ar tėčiui, renkantis savo vaiko gydytoją, patariama atidžiau pasidomėti jo kvalifikacija, patirtimi ir pan.
 

Vaikų reabilitacijos viražai


Tačiau ne visada ir ne visiems pavyksta išsaugoti gerą vaiko sveikatą – jis gali susirgti ir paveldima liga ar patirti sunkią traumą. Gydytojai specialistai paprastai padaro viską, kad jūsų vaikas sveiktų, tačiau ligos gydymas yra ne viskas – labai daug lemia tinkama reabilitacija. Ar visada sergantys vaikai gauna reabilitacinį gydymą?
Atranką dėl vaikų medicininės reabilitacijos ir antirecidyvinio (sanatorinio) gydymo, vadovaudamiesi Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu Nr. V–50, atlieka gydantieji gydytojai – šeimos gydytojai, gydytojai pediatrai ir vaikų stacionarinių įstaigų gydytojai. Teritorinių ligonių kasų sutartyse su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis numatyta, kad vaikų reabilitacinis gydymas yra prioritetas, nurodo atskirą lėšų kiekį vaikų reabilitaciniam gydymui (kad jos nebūtų naudojamos suaugusiųjų reabilitacijai), o jeigu ASPĮ viršija vaikams skirtas lėšas, skiria jų papildomai iš rezervo. Tačiau dauguma gydymo įstaigų vaikams skirtų lėšų nepanaudoja. Ar tai reiškia, kad mūsų vaikai mažiau serga?
Deja, vaikų skaičius Lietuvoje kasmet mažėja, tačiau vaikų neįgalumas didėja. Lietuvoje yra 7 vaikų reabilitacijos įstaigos, kuriose vienu metu galėtų gydytis apie 900 vaikų. Jeigu kiekvienas neįgalus vaikas kartą per metus, kaip jam ir priklauso, atvyktų reabilitacijos, visos šalies sanatorijos būtų perpildytos. O kur dar vaikai po traumų, naujai susirgę... Todėl kalbėti, kad poreikio reabilitacijai nėra, gali tik tie, kurie nežino situacijos. Deklaruojama, kad kiekvienas vaikas po ūminės ligos ar traumos turi teisę gauti reabilitacinį gydymą, tačiau realybė yra kitokia: jei tėvai kelialapio į reabilitacijos įstaigą neprašo, tai jo galima ten ir nesiųsti.
Todėl tėvams patariama būti socialiai net agresyviems. Oficialiai neskelbiama, kad yra apribojimų vaikų reabilitacijai, nes, jeigu vaikas pagal sveikatos būklę negali gauti jam priklausančio gydymo, pažeidžiama Vaiko teisių konvencija.
Pasaulyje gerai žinoma, kad laiku pradėta vaiko sveikatos reabilitacija atsiperka su kaupu, nes užkertamas kelias ligos progresavimui, neįgalumui. Ką jau kalbėti apie tėvų džiaugsmą auginti sveiką vaiką...
 

Ar visi valgys vaisius?


Kita vertus, atrodo, kad valstybė imasi konkrečių žingsnių rūpintis vaikų sveikata.
Paskaičiuota, kad vaikai valgo per mažai vaisių ir daržovių, todėl nustatyta rekomenduojama suvartoti jų dienos norma – 400 g (Lietuvoje suvartojama tik apie 260 g). Vaikų nutukimo ir rimtų sveikatos sutrikimų problemoms spręsti ES skyrė 90 mln. eurų paramą per metus vaisiams ir daržovėms į švietimo įstaigas tiekti. Lietuvai ES skiria 75 proc. lėšų, o likusią dalį turi įnešti programoje dalyvaujanti šalis. Lietuvai tenkanti ES finansavimo dalis metams – 861 300 eurų.
Vaisių vartojimo skatinimo Lietuvos mokyklose programa pradėta įgyvendinti 2009–2010 mokslo metais. Mokyklose pradinukams nemokamai dalijamos morkos, obuoliai, spaudžiamos šviežios jų sultys. Tačiau programos dalyvių nedaug – apie 270 mokyklų iš 1300. Tačiau ir tai – tik „popierinis“, t.y. pareiškėjų, kuriems išduoti patvirtinimo šios programos paramos gavėjais liudijimai, skaičius. Nemažai jų atsisakė dalyvauti programoje. Kodėl programa neįsibėgėja?
 

Viena ranka duoda, kita sulaiko


Tačiau paramos lėšų Vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programai galėtume gauti dar daugiau, jei tik daugiau mokyklų parodytų entuziazmą ir prisijungtų prie programoje jau dalyvaujančiųjų; jei tik tėveliai surastų laiko paklausti mokyklos vadovų, kodėl jų vaikai negauna nemokamų vaisių, kaip kitose Lietuvos ir Europos mokyklose.
Pirmoji priežastis – paramos suma nepakankama, nes nerandama tiekėjų, teikiančių vaisius ir daržoves tokiomis kainomis – obuoliai – 0,95 Lt/kg, morkos – 0,87 Lt/kg. Vaisių ir daržovių kaina priklauso nuo sezono: kai derlius nuimamas, kaina daug žemesnė, o žiemos–pavasario metu padidėja.
Kita problema – didelio kruopštumo reikalaujanti kasdienė programos apskaita, ataskaitos, prisiimami įsipareigojimai, finansinė rizika. Šis darbas neapmokamas ir juo užsiima tik entuziastai. Tad programoje dalyvaujančių mokyklų entuziazmas išgaruoja per kelis mėnesius, nes pedagogai be atlygio turi pildyti daugybę dokumentų, plauti vaisius, produktus išdalinti vaikams ir pan.
Atrodo, būtų pats metas sukrusti: apžvelgti turimus rezultatus, programos aprėptį, pripažinti, jog programa neveikia taip, kaip turėtų veikti, ir, sutelkus jėgas, atrasti būdų padaryti programą patrauklią mokykloms.
 

Priklauso nuo mūsų


Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokiniai turi mokyklai pateikti informaciją apie profilaktinio savo sveikatos patikrinimo rezultatus. Nepamirškite vaikų sveikatos profilaktika pasirūpinti dabar, o ne rudenį, kai mokyklos administracija paprašys pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą ir pas gydytojus susidarys laukiančiųjų eilės.
Ministerija taip pat informuoja, kad šią vasarą atsisakoma reikalavimo vykstant vaikui į stovyklą turėti specialiąją sveikatos pažymą (forma 079/a) – pakanka pristatyti tą pačią pažymą ar jos kopiją, kurią vaikas kasmet pristato į mokyklą.
Tiesa, už rekomendacijų, kurias nurodo Vaiko sveikatos pažymėjimą išrašantis šeimos gydytojas ar pediatras, laikymąsi atsako pats vaikas, jo tėvai ar globėjai – tad kokia bebūtų valstybės sveikatos politika, už savo vaikų sveikatą pirmiausiai esame atsakingi mes patys. „Jei norite stiprinti vaikų imunitetą – ne duokite specialių preparatų, o eikite kartu pasivaikščioti, sportuoti. Reikia kuo daugiau grūdintis. Nuo gydytojų sveikata priklauso tik 10 procentų. Visa kita – nuo gyvenimo sąlygų, nuo genetikos, nuo gamtos užterštumo, aplinkos. Iš tikrųjų žmonėms reikia ne vaistų, o keisti gyvenimo būdą – ir vaikams, ir suaugusiesiems“, – įsitikinęs prof. A.Raugalė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai