Klausia vaikai, atsako specialistai

Kodėl kai kuriuos vaistus reikia gerti, o kitus būtina suleisti į raumenis ar veną? Kas yra fobija? Kas yra ausų siera ir kam ji reikalinga?
 

Kodėl kai kuriuos vaistus reikia gerti, o kitus būtina suleisti į raumenis ar veną?


Beveik visi vaistai, nesvarbu, koks jų vartojimo būdas, anksčiau ar vėliau patenka į kraujotaką ir išnešiojami su krauju po visą organizmą. Jeigu vaistas negali patekti į kraujotaką, jis negali atlikti savo darbo (išskyrus tuos, kurie veikia tiesiogiai virškinamajame trakte ir nesirezorbuoja). Yra šeši skirtingi būdai, kuriais vaistai gali patekti į kraują:
1. Tabletės, kapsulės, sirupai. Jas praryjame, veiklioji medžiaga pasisavinama plonojoje žarnoje.
2. Inhaliuojamieji vaistai. Juos įkvepiame tarsi orą. Šiuos vaistus, pavyzdžiui, vartoja žmonės, sergantys bronchų astma.
3. Intraveniniai vaistai. Jie leidžiami tiesiogiai į veną švirkštu. Dažniausiai vaistai leidžiami dilbio srityje.
4. Injekcijos į raumenis. Vaistai suleidžiami į raumenis, dažniausiai sėdmens arba žasto raumenį, kūdikiams vaistai gali būti leidžiami į šlaunies raumenį. Suleista medžiaga patenka į limfą, esančią aplink ląsteles, o iš ten – į kraujotaką. Kai kurie vaistai leidžiami į poodį.
5. Žvakutės. Jos vartojamos įkišant į tiesiąją žarną arba į makštį. Veiklioji medžiaga į kraujotaką patenka pro gleivinės kraujagysles.
6. Pleistrai. Užklijavus ant odos pleistrą, vaistas patenka į kraujotaką arba į limfą ir išnešiojamas po visą organizmą.
Viena dažniausiai vartojamų ir patogiausių formų – geriamieji vaistai. Jų molekulės turi būti pakankamai mažos, kad vaistas galėtų būti pasisavinamas pro žarnyną. Be to, vaistas turi būti nejautrus rūgščiai skrandžio terpei. Vienas iš vaistų, kuris negali būti vartojami tablečių pavidalu, – hormonas insulinas. Žarnyne jis būtų paprasčiausiai suardomas ir neatliktų savo funkcijos.


 

Kas yra fobija?


Gydytojai fobija vadina nuolatinę itin stipriai išreikštą objekto, būsenos, situacijos, gyvūno ir t.t. baimę, paprastai didžiai daugumai žmonių tai nepatogumų nesukelia. Fobijos dažniausiai atsiranda vėlyvojoje paauglystėje, brendimo metu arba jauname brandžiame amžiuje, kartais kaip išgąsčio pasekmė. Remiantis nepelno psichikos sveikatos apsaugos organizacijos Mind duomenimis, vienokių ar kitokių fobijų turi apie 10 milijonų žmonių. Psichiatrai susiduria su apytikriai 15 dažniausių fobijų, pvz., mažų patalpų baimė, aukščio baimė ir t.t.
Tačiau būna ir labai keistų fobijų, apie kurias daugelis nėra nė girdėję. Perskaitę neįprastų baimių sąrašą, sužinosite, kad ilgų žodžių baimė vadinama hipoptomonstroseskipedalofobija. Turintiems šį sutrikimą (kartais jis trumpinamas tiesiog iki seskipedalofobijos) būdingas padažnėjęs kvėpavimas, dusulys, širdies ritmo sutrikimai, padidėjęs prakaitavimas, pykinimas ir gniuždančios baimės jausmas.
Tame pačiame baimių sąraše puikuojasi ir zemifobija – didelių kurmių baimė, alektorofobija – viščiukų baimė. Sergantieji globofobija bijo oro balionėlių, o pteronofobija – vien tik minties, kad juos gali pakutenti plunksnele. Ištisoms komikų kartoms sumažėtų darbo, jei niekas nesirgtų penterafobija – uošvienių baime. O štai Prancūzijos ir prancūzų kultūros baimė vadinama genufobija.
 

Kas yra ausų siera ir kam ji reikalinga?


Ausų siera gaminasi ne tik žmonių, bet ir visų žinduolių ausų landose. Mokslinis sieros pavadinimas – cerumen. Ausies landoje yra specialios liaukutės, gaminančios šią medžiagą, vadinamą „ausų siera“. Ji sutepa ausies būgnelį plonu sluoksneliu, dėl to jis išlieka minkštas, elastingas ir atsparus vandeniui. Be to, ausų siera trukdo smulkiems daiktams pasiekti ausies būgnelį ir jį sužaloti ir apsaugo nuo bakterijų, grybelių bei smulkių vabzdžių patekimo prie ausies būgnelio. Tačiau net ir šią naudingą medžiagą iš ausies kanalo būtina periodiškai valyti, kadangi prisikaupus pernelyg gausiam sieros kiekiui, gali sutrikti klausa. Pastebėta, kad žandikaulio judesiai skatina natūralų sieros išsivalymą (t.y. siera pajuda iki išorinės ausies landos, kad tau būtų lengviau ją išplauti), taigi kramtomosios gumos kramtymas ir kalbėjimas pasitarnauja ausų švarai. Na, jeigu elementarios namuose taikomos priemonės nepadeda, sierą iš ausų gali išplauti gydytojas, pasinaudodamas specialiu švirkštu ir šiltu vandeniu. Šios procedūros gali prireikti kiekvienam iš mūsų ir nereikia to gėdytis, juk populiariausiai naudojami vatos tamponai kai kuriais atvejais gali tik dar giliau nustumti susikaupusią sierą.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai