Ryklių kremzlės – „nudilusiems“ sąnariams

Sąnarių skausmai pažįstami daugeliui, o kartais su jais net „susigyvenama“, ypač vyresniame amžiuje, kai judesiai jau nebeteikia buvusio malonumo.
 

Sąnarių priešas


Dažniausia priežastis – osteoartritas – sąnarių liga, atsirandanti dėl kremzlės susidėvėjimo, dėl ko kaulai ima „trintis“ vienas į kitą, sukeldami skausmus. Sveikame sąnaryje to neatsiranda, kadangi kremzlė dengia kaulų sąnarinius paviršius, izoliuodama juos nuo tiesioginio kontakto.
 

Ko trūksta pažeistai kremzlei


Šią problemą bandoma įveikti įvairiais būdais, taip pat ir vartojant maisto papildus. Dažniausiai tam vartojami gliukozamino ir chondroitino sulfatai. Tai cheminės medžiagos, natūraliai esančios sveikoje kremzlėje. Pirmasis išgaunamas iš austrių ir krabų kiautų, antrasis – iš ryklių ar karvių kremzlių.
Jiems veikiant sumažėja sąnarių skausmas, uždegimas, stingimas, pasidaro lengviau judėti. Dėl jų galimybės atnaujinti pažeistą kremzlę nuomonės yra kontroversiškos ir patikimų įrodymų nėra, tačiau tikėtina, kad jie gali sulėtinti kremzlės degeneracijos (susidėvėjimo) progresavimą. Manoma, kad chondroitinas padeda sulaikyti vandenį kremzlėje, taip padidindamas jos elastingumą, o gliukozaminas sulėtina tarpsąnarinio tarpo susiaurėjimą.


 

Vandenyno plėšrūnai – žmonėms


Ryklių kremzlėje yra kalcio, fosforo, aminorūgščių ir angliavandenių šeimos glikozaminoglikanų, t.y. chondroitino sulfato, kurio taip pat yra kauluose, kraujagyslėse, jungiamajame audinyje. Įdomu tai, kad ryklių griaučiai sudaryti vien iš kremzlių, tačiau savo tvirtumu ji prilygsta kaulams, tik yra mažesnio tankio. Dėka to rykliai sąlyginai mažai sveria, jiems nereikalinga oro pūslė, kaip kitoms žuvims.
Farmacinis produktas – išgryninti ryklių kremzlių (iš skeleto) milteliai be odos ar mėsos priemaišų; taikant ypač smulkaus malimo technologiją, pagerinamas preparato veiksmingumas ir pasisavinimas. Geros kokybės grynų sausų ryklių kremzlių milteliuose šalutiniai produktai sudaro mažiau nei 20 proc. (naudojant šaltą apdorojimą ir filtraciją), baltymai – apie 39 proc., angliavandeniai – 12 proc., vanduo – apie7 proc., mažiau nei 1 proc. yra skaidulų ir mažiau nei 0,3 proc. – riebalų. Veiksmingi yra makroproteinai (baltymai) ir glikozaminoglikanai.
Ryklių kremzlių preparatai išleidžiami įvairių formų: tablečių, kapsulių, skysto pavidalo. Paskutiniųjų sudėtyje gali būti cukraus ar alkoholio, jų reikėtų vengti sergantiesiems diabetu, kepenų ligomis, esant priklausomybei nuo alkoholio. Populiariausios yra kapsulės, kadangi lengviau praryjamos ir pasisavinamos, neturi žuviai specifinio kvapo ir skonio.
Rekomenduojama ryklių kremzlių miltelių saugi paros dozė 2,5– 6,0 g 15 min. prieš valgį.
 

Savybės


Neretai chondroitino ir gliukozamino sulfatai derinami, dėl jų stipresnio poveikio nuomonės skiriasi.
Standartinė chondroitino sulfato paros dozė – 1,200 mg, padalijus į tris kartus (t.y. po 400 mg 3 kartus per dieną), o gliukozamino sulfato – 1,500 mg, t.y. po 500 mg 3 kartus per dieną.
Pamiršus laiku išgerti preparato, jo dozė nedvigubinama, o praleidžiama ir toliau vartojama pagal grafiką.
Šių medžiagų poveikis pasireiškia vėliau, bet trunka ilgiau, palyginti su vaistais nuo uždegimo. Todėl apie preparatų efektyvumą sprendžiama tik po 4–8 sav. vartojimo. Nesant rezultato ar atsiradus šalutiniams poveikiams, tolesnį vartojimą siūloma nutraukti.
 

Tolerancija


Abu komponentai gerai toleruojami, pasižymi mažesniu nepageidaujamu poveikiu nei vaistai nuo uždegimo, ypač virškinamajam traktui. Vartojant gliukozaminą – pilnumo jausmas skrandyje, rėmuo, pilvo pūtimas, viduriavimas, o chondroitiną – skrandžio skausmas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, kartais – odos bėrimas. Minėti poveikiai pasitaiko gana retai.
 

Sąveika su vaistais


Jie gali sąveikauti su kitais vaistais. Chondroitino sulfatas turi poveikį kraują skystinantiems vaistams – aspirinui, varfarinui, gliukozamino sulfatas – šlapimo išsiskyrimą skatinantiems varantiems vaistams (diuretikams) bei insulinui, todėl sergantiesiems diabetu gali padidėti gliukozės koncentracija kraujyje.
 

Nepamirškite


Šių papildų nerekomenduojama vartoti nėštumo, žindymo metu, įtariant nėštumą ar neatmetant jo galimybės, taip .pat vaikams bei sergantiesiems diabetu, širdies kraujagyslių ligomis, vartojant minėtų vaistų, esant alergijai kiautiniams gyvūnams, po neseniai buvusios chirurginės intervencijos (operacijos ar kt.).

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai