Daugiau saulės - daugiau ir rizikos

Į „Sveikas žmogus“ klausimus atsakė Kauno medicinos universiteto Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė dr. Skaidra Valiukevičienė.
 

Vasara teikia daug malonumų. Ar saugu intensyviai degintis?



Dauguma mūsų šalies gyventojų (apie 70 proc.) yra šviesiaplaukiai mėlynakiai (I ir II odos tipo). O rizika sirgti melanoma ir odos vėžiu, kuriuos gali išprovokuoti ultravioletiniai saulės spinduliai A ir B, tokiems žmonėms yra didesnė nei kitų odos tipų asmenims. Tyrimai rodo, kad vaikai, ypač paaugliai, dažniau nei suaugusieji stipriai nudega saulėje ir nenaudoja apsaugos nuo saulės priemonių.


 

Koks sergamumas odos vėžiu Lietuvoje?



Atkreiptinas dėmesys, kad Baltijos šalyse gydomi palyginti išplitę piktybiniai odos navikai. Taip yra dėl nepakankamos ankstyvosios diagnostikos bei nesaugaus buvimo saulėje.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daugėja sergančiųjų melanoma. 2003 m. Lietuvoje užregistruotas 205 nauji šios ligos atvejai. Tai dvigubai daugiau nei prieš dešimtmetį. Moterys serga beveik du kartus dažniau nei vyrai: 7,0 atv./100 tūkst. moterų, 4,8 atv./100 tūkst. vyrų. Odos vėžiu (bazalioma ir plokščialąsteliniu vėžiu) sergama apie 8,5 kartus dažniau nei melanoma.

Jeigu melanoma nustatoma dar ankstyvosios stadijos, t.y. kai patologinio židinio gylis yra mažesnis nei vienas milimetras, naviko išplitimo į sritinius limfmazgius bei vidaus organus rizika yra nedidelė. Navikas visiškai išgydomas operuojant. Jeigu melanoma gilesnė nei vienas milimetras ar metastazavusi (išplitusi) į sritinius limfmazgius ir vidaus organus, išgyvenamumo prognozė yra bloga.



Tad jeigu pakinta apgamų spalva ir dydis, jų kraštai pasidaro nelygūs, reikėtų konsultuotis su dermatologu.

Šiuolaikinei ankstyvosios melanomos diagnostikai bei pakitusių pigmentinių apgamų stebėsenai taikomi neinvaziniai tyrimai: dermatoskopija, naviko gylio matavimas ultragarsu.

KMUK videodermatoskopu objektyviai įvertinami apgamų pokyčiai, jei prireikia, apgamai laiku šalinami. KMUK naudojamas ir ankstyvosios odos navikų išplitimo limfmazgiuose diagnostikos bei gydymo prietaisas radiometras.


 

Kaip užbėgti ligai už akių?



Svarbiausia - saugus buvimas saulėje. Vaikams iki trejų metų saulė gali ir pakenkti, nes melanino (odos pigmento, kuris yra tarsi barjeras nuo saulės spindulių skvarbos) sintezė jų organizme dar nėra pakankama. Kūdikiams rachito profilaktikai pakanka pabūti saulėje kas antrą dieną po 20 min. atviromis saulei plaštakomis ir veiduku.

Vidudienį (12-15 val.), kai saulės spindulių intensyvumas yra didžiausias, net ir suaugusiesiems nerekomenduojama būti paplūdimyje. Pusvalandį prieš einant į paplūdimį reikia pasitepti kremu nuo saulės. Priemonės nuo saulės padeda tolygiau įdegti, išvengiama stiprių odos nudegimų. Kremų, losjonų dera įsigyti vaistinėje, atkreipiant dėmesį, ar jie patikrinti dermatologų. Geriau įsigyti plataus veikimo spektro priemonių. Atkreipti dėmesį, ar jos apsaugo nuo A ir B spektro spindulių, ar yra atsparios vandeniui.

Kasmet kremą nuo saulės reikia įsigyti naują, nes veikliosios medžiagos per metus suyra.

Optimalus apsaugos nuo saulės filtro (SPF) dydis suaugusiesiems yra 15 (tamsiaplaukiams - mažesnis, t.y. 7-15), vaikams - 25 ir daugiau.

SPF dydis nurodo, kiek kartų priemonė padidina saugaus buvimo saulėje laiką. Pavyzdžiui, jeigu jau po dešimties minučių deginimosi oda parausta, tai, tolygiai išsitepus kremu, kurio SPF 15, galima saugiai lepintis paplūdimyje (be pavojaus nudegti) apie 150 min.

Apsaugos nuo saulės priemonės yra kremai, losjonai ir geliai. Veidui, jeigu oda riebi, geriau naudoti gelį. Universaliausia priemonė, tinkama ir veidui, ir kūnui, - losjonas.

Kad saulė teiktų sveikatą, siūlau vadovautis taisykle “4xU”
1. Užsidėkite skrybėlę. Plačiabrylė skrybėlė daug geriau nei maža sportinė kepurytė (su jomis vaikai dažnai nudega veiduką ir sprandą).
2. Užsidėkite akinius. Nuo saulės spindulių kenčia ir akys, jas gali perštėti.
3. Užsitepkite kremo nuo saulės pusvalandį prieš eidami į lauką. Jeigu maudotės, tepkitės pakartotinai kas 2 val.
4. Užsivilkite natūralaus pluošto marškinėlius ilgesnėmis rankovėmis.

(Pastaba. Ne visai vietoje pavartotas priešdėlis ”už“. Tebūna atlaidūs kalbininkai!)

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai