Kontracepcija skirtingais moters amžiaus laikotarpiais

Moteris yra vaisinga daugiau kaip 30 savo amžiaus metų. Laikotarpis, kai moteris gali turėti vaikų, vadinamas reprodukciniu ir tęsiasi nuo pirmųjų menstruacijų pradžios 12-14 m. amžiuje iki menopauzės - maždaug 50-ųjų metų, kai išnyksta menstruacijos ir netenkama gebėjimo pastoti. Moteris keliasdešimt kartų per savo gyvenimą galėtų pastoti, tačiau amžius (paauglė arba brandi moteris po 45-rių), veikla (studijos, karjera), sveikata arba visuomenės požiūris koreguoja pastojimų ir gimdymų skaičių. Kontracepcinių priemonių įvairovė leidžia moteriai spręsti, kiek, ar dažnai ir ar apskritai turėti vaikų, o metodo pasirinkimą lemia jos amžius, socialinė padėtis, išsilavinimas, seksualinis temperamentas. Jaunos moterys dažniausiai yra mažiau patyrusios kontracepcijos naudotojos ir tampa nėščios dažniau nei vyresnės, be to, jos dažniau lytiškai santykiauja.
 

Kaip pasirinkti?
Prieš pasirenkant kontracepcinę priemonę (nesvarbu, kokiame amžiuje) reikia atkreipti dėmesį:
Ar kontracepcinė priemonė patikima?
Patikimos yra vyrų ir moterų sterilizacija, hormoniniai implantai, injekuojamieji hormoniniai kontraceptikai, geriamosios kombinuotos tabletės, gimdos spiralės, prezervatyvai. Mažiau patikimos yra spermicidinės priemonės (žvakutės, kremai, želė), kempinėlės, gaubtuvėliai.
Visai nepatikimi yra natūralūs šeimos planavimo metodai - temperatūros matavimas, gleivių ir kalendorinis bei nutrauktas lytinis aktas.
Ar lengva ir patogu priemonę naudoti? Ar netrukdys lytinei sueičiai?
Išsiblaškiusios, neatidžios moterys tiesiog kentės, nes nuolat pamirš išgerti tablečių. Joms derėtų išmokti nuoseklumo ir punktualumo. Jei moters partneris vyresnis ir jo erekcija pradeda fiziologiškai silpnėti, tiesiog neįmanoma bus naudoti prezervatyvo, tačiau ta pati priemonė jaunuoliui, turinčiam energingą seksualinį temperamentą, arba jei jam prieš laiką išsiveržia sėkla, puikiai tiks. Spermicidinės priemonės, nors šiaip laikomos nelabai efektyviomis, puikiai tiks, jei lytiniai santykiai reti.
Sterilizacija ir hormoniniai implantai yra labai efektyvūs kontracepcijos metodai, leidžiantys visiškai atsipalaiduoti ir atsiduoti lytinės sueities teikiamam malonumui, tačiau kai kuriose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, sterilizacija kontracepcijos tikslu neįteisinta, o implantai neprieinami.
Iš dalies sterilizaciją ir implantus gali pakeisti intrauterininės sistemos spiralė "Mirena". Ji yra prieinama ir Lietuvoje, labai patraukli tuo, kad išlaisvina moterį nuo baimės pastoti (metodo efektyvumas prilygsta sterilizacijai), nuo baimės priaugti svorio (hormonas yra išskiriamas į gimdą, jo poveikis yra lokalus) ir turi daug papildomų sveikatai privalumų: sumažėja per mėnesines netenkamo kraujo kiekis, sumažėja mėnesinių skausmingumas. Dėl šių priežasčių gausiai per mėnesines kraujuojančioms moterims "Mirena" visame pasaulyje pripažinta viena iš efektyviausių ne tik kontracepcijos, bet ir gydomųjų priemonių.
Kiek kainuoja?
Sąlyginai pigios kontracepcinės žvakutės (vienam kartui 0,5-1,5 Lt) ir prezervatyvai (0,5-1,7 Lt) dažnai lytiškai santykiaujant tampa brangiais metodais. Gimdos spirales (19-500 Lt) galima būtų laikyti sąlyginai brangiomis, tačiau jų veiksmingumas ir ilgas (keleri metai) vartojimo laikotarpis, ypač hormoninių spiralių, kainą atperka.


Ar yra kokių nors ligų, ribojančių kontracepcinės priemonės naudojimą?
Hormoninių tablečių kontracepcija gali netikti, jeigu moteris rūko ir yra vyresnė nei 35 metų amžiaus, serga diabetu, padidėjusio kraujospūdžio liga, venų tromboze ar tromboflebitu, krūties vėžiu, migrena ar yra nutukusi. Gimdos spiralės netiks jaunoms negimdžiusioms moterims, taip pat toms, kurios dažnai serga lytiniu keliu plintančiomis ligomis ir makšties uždegimais, vargsta nuo gausių menstruacijų ar kraujo krešėjimo sutrikimų, kurioms yra arba įtariami gimdos ir kiaušidžių augliai, mažakraujystė arba yra buvęs negimdinis nėštumas.
Esant alergijai spermicidams (žvakučių sudedamoji dalis) ar lateksui (iš jo gaminami prezervatyvai), moteris negalės naudoti ir šių priemonių.
Natūralūs šeimos planavimo metodai ir nutrauktas lytinis aktas, atrodo, negali kenkti sveikatai, tačiau, kaip jau minėta, yra mažai veiksmingi. Tačiau pasirenkant kontracepcinę priemonę praktikoje dažniausiai svarbiausi išlieka tik du dalykai: metodo efektyvumas ir tai, kad jis neigiamai neveiktų lytinės sueities.
Paauglių kontracepcija
Jeigu keturiasdešimtmečių ir vyresnių moterų karta lytinius santykius pradėdavo 22-25 m., tai dabartiniai jaunuoliai taip ilgai nelaukia. Aktyviai realizuojamas trylikametės keturiolikmetės seksualumas, nors aplinkinių ir netoleruojamas, vis dėlto egzistuoja. Paauglėms geriamosios kontracepcinės tabletės nesutrikdo normalaus augimo, padeda sureguliuoti ciklą, tinka esant jaunatviniams spuogams, skausmingoms menstruacijoms. Svarbu yra tai, kad geriamąsias tabletes turi parinkti gydytojas (ne draugė) ir jokiu būdu ne anksčiau, negu praėjus metams nuo pirmųjų menstruacijų. Tačiau atsižvelgiant į didelį lytiniu keliu perduodamų ligų paplitimą šiame amžiuje ir lytinių partnerių kaitą, paauglės partneriui tikslingiau rekomenduoti prezervatyvą, o jai pačiai papildomai naudoti spermicidinę priemonę. Paauglėms netinka spiralės (dėl jų mažos gimdos ir spiralės sukeliamų kraujavimų bei negimdinio nėštumo rizikos), natūralūs šeimos planavimo metodai ir nutrauktas lytinis aktas (nepatikima ir neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų).
Jaunų moterų iki pirmo gimdymo kontracepcija
Tinka geriamosios kontracepcinės tabletės, kurios ne tik patikimai saugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir sėkmingai padeda esant skausmingoms menstruacijoms bei premenstruaciniam sindromui, gana dažnai pasireiškiantiems jaunoms moterims. Abejojant partneriu reikia drąsiai reikalauti, kad šis naudotų prezervatyvą. Kartu naudojant spermicidinę priemonę, bus apsidrausta tuo atveju, kai neįgudusiam vyriškiui prezervatyvas nusmunka arba suplyšta. Apskritai būtina sąlyga hormoninių kontracepcinių tablečių vartotojoms yra nuolatiniai monogaminiai lytiniai santykiai. Nutraukti tablečių vartojimą pakaktų 2-3 mėnesius iki planuojamo pastojimo. Galima būtų naudotis natūraliais šeimos planavimo metodais arba nutrauktu lytiniu aktu, tačiau šie metodai planuojamą pastojimą dažniausiai tik paankstina.
Krūtimi maitinančių moterų kontracepcija
Jeigu maitinant krūtimi nebūna menstruacijų, tai dar nereiškia, jog nevyksta ovuliacija ir negalima pastoti. Dažniausiai ovuliacija įvyksta iki pirmųjų menstruacijų po gimdymo. Maitinančiai krūtimi tiktų prezervatyvas, spermicidinės medžiagos, mažų dozių gestageninės kontracepcinės tabletės, spiralė. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad maitinančios krūtimi moterys dažnai vengia ne tik bet kokio kontracepcinio metodo, bet ir lytinių santykių apskritai, o tai anksčiau ar vėliau neišvengiamai labai pablogina poros tarpusavio santykius.
Toliau planuojant šeimą
Šis laikotarpis gali tęstis nuo vienerių iki keliolikos metų ar apskritai užtrukti iki menopauzės. Patartina vartoti geriamųjų kontracepcinių tablečių, gimdos spiralę arba prezervatyvus, leidžiamųjų hormoninių preparatų - atsižvelgiant į esamą sveikatos būklę. Jeigu moraliniai, religiniai įsitikinimai ar bloga sveikata neleidžia naudoti išvardintų priemonių, galima praktikuoti natūralius šeimos planavimo metodus. Nors jie reikalauja specialių žinių, atidumo, prisitaikymo ir periodinio susilaikymo, kai kurios poros sėkmingai jais naudojasi daugelį metų. Jeigu vaikų daugiau neplanuojama, galima rinktis gimdos spiralę su variu arba hormonais.
Perimenopauzės amžiaus moters kontracepcija
Nors šiuo laikotarpiu kiaušidžių veikla pradeda silpnėti, retėja ovuliacijos, moteris išlieka vaisinga. Menopauzė gali būti nustatoma nesant menstruacijų ilgiau negu vienerius metus. Sunkiausia problema parenkant kontracepcinę priemonę šio amžiaus moteriai išlieka jos sveikata - dažniausiai jau yra faktorių, didinančių gimdos kaklelio, krūtų vėžio, padidėjusio kraujospūdžio ligos, trombozės, išeminės širdies ligos riziką. Visiškai sveikai moteriai iki 45-rių gali būti rekomenduojamos geriamosios kontracepcinės mažų dozių tabletės, kurios ne tik apsaugo nuo gimdos ir kiaušidžių vėžio, bet nuolat teikia organizmui estrogenų, kurie papildo natūralių estrogenų atsargas, mažėjančias artinantis menopauzei. Estrogenai taip pat sumažina riziką sirgti osteoporoze, nes stiprina kaulus ir stabdo jų retėjimą. Be to, geriamosios kontracepcinės tabletės šiame amžiuje vėliau gali būti pakeistos hormoninėmis tabletėmis, skirtomis išvengti klimakso simptomų. Perimenopauzės amžiaus moterims vertėtų pasirinkti hormoninę gimdos spiralę, kuri slopina gimdos gleivinės hipertrofiją (išvešėjimą), labai būdingą ir pavojingą šiuo laikotarpiu. Esant kontraindikacijų geriamosioms kontracepcinėms tabletėms ar spiralei (o labai dažnai taip ir būna) patartina naudoti spermicidines priemones, prezervatyvą arba, jeigu priimtina, nutrauktą lytinį aktą (deja, vyresniame amžiuje vyrui itin sunku kontroliuoti ejakuliaciją). Beje, svarbu atminti, jog kontracepciją reikia naudoti iki pat menopauzės, t.y. nuo paskutinių menstruacijų praėjus vieneriems metams.
Gana dažnai žinios apie kontracepciją apsiriboja dviem trimis metodais. Pvz., vyrai gerai "žino", kad jų partnerės turi vartoti hormoninių kontracepcinių tablečių, neretai jie šių tablečių nuperka ir žiūri, ar tinkamai vartojamos. Kiti vyrai labai gerai žino, kad moteris gali naudoti spiralę, dėl to kiti, nuo jų iniciatyvos priklausantys metodai jiems tiesiog neegzistuoja. Tiesa, šiuo metu jau visi vyrai žino, kas yra prezervatyvas.
Informacija apie kontracepcines priemones svarbi, tačiau ne mažiau svarbu yra geras kontaktas su partneriu ar vyru, o tai leidžia apsvarstyti jausmus ir nerimą, susijusį su kontracepcinio metodo panaudojimu.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

OaLtgNGXZpj
2012-06-16 16:01
Praktikuoju shi vandens geimra ir ash su vyru. Mano patirtis rodo, kad Vanduo tikrai yra puikus vaistas:) Mes taip pat pasijutome kur kas zhvalesni ir lengvesni po kokios savaites shios proceduros:) Tiesa, mano vyras geria negyvaji vandenuka, o ash gyvaji Kiekvienas chia gali pasirinkti pats:)
Durex prezervatyvai
2012-01-25 19:15
Internetinėje parduotuvėje www.save24.lt galite įsigyti Originalių Durex, LifeStyleS prezervatyvų, prekės atveštos iš Anglijos, su visais sertifikatais, tikrai ne kinietiškas produktas, kuriais prekiauja kai kurios kitos internetinės parduotuvės:
Šiuo metu Durex: Extra safe, Elite, XL, Closefit, flavour, pleasuremax proforma prezervatyvai už 1 lt, pigiau sunkiai kur berasit.
Taip pat galite įsigyti LifeStyleS (Anglijoje vadinasi Mates) produkcijos už tokią pačią kainą. Pristatymas užtrunka 1-2 dienas.

Lojaliems klientams nuolaidos!

http://www.save24.lt/?prezervatyvai,24
liu
2010-12-28 20:43
ar butu galima placiau isgirsti apie paauglems skirtus kontraceptikus?as vartojiu azalia bet visdar nepasiryztu miegoti su aikinu,nes nesu visiskai isitikinusi kt veiksmingumu.ar jie tikrai apsaugos?
Inceptum
2010-04-29 11:47
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
Jolanta
2010-02-20 18:39
Na,cia labai daug parasyta apie moteru kontracepcija,bet nieko neparasyta apie vyru...Tik moteris turi gerti tabletes..t.t.o civilizuotame pasaulyje ir vyrai geria tabletes arba imasi kazkokiu priemoniu,dalines sterilizacijos ar panasiai...
Sima
2009-07-27 21:13
Ir as jungiuosi nes vartoju Azalia tabletes :)
Migle
2009-07-20 13:13
Labai nudziugau kai gydytoja man papasakojo apie AZALIA tabletes ,manau saunus atradimas su vienu hormonu, sios mini piliules man tikrai tinka :))))
moteris
2009-06-16 23:14
Labai saunios tos Azalia tabletes, tik kad jas vartoti reikia labai tiksliai tuo paciu laiku ir istisai be pertrauku nes kitaip gali susilpneti ju poveikis, bet saunios tuom kad turi mazai hormono.
Jolita
2009-06-03 12:59
As tai pasirinkau tabletes su vienu hormonu progestogenu AZALIA vadinasi,jos naujos kartos su vienu hormonu ir to dar per pus maziau,pati nemaitinu,bet sako jos tinka ir maitinancioms moterims.Dar patogu kad geriant Azalia nereikia daryti jokiu 7 dienu pertraukos.
Klepesova
2008-10-17 16:54
Indre- kaip kam- vienos ir 10m geria ir psio- atrodo kad nieko- o kitos ir op kelių mėn negali atstatyti savo ciklo.. Nueik į supermamas- pamatysi pati- nuomonės skiriasi. bet aš šito brudo net savo priešui neduočiau...
Ir šiaip- būtų gerai merginos, kad prieš pradėdamos gert nuodus pirma pasiskaitytumėt šalutinius poveikius- o ne skaityo mergičkos jau kai problemų turi- tada skaityti jau būna vėlu.
Indre
2008-05-14 16:15
na siap norejau paklausti ar kontraceptines tabletes nekiankia norint veliau pastoti?.man 19 vartoju tas tabletes ,bet daug kas man sako ,kad veliau turesiu problemu, noredama pastoti.
greka
2008-04-22 16:19
kt paskirta man kaip vaistas,net galvot nereikia,o kad butu paskyre anksciau nebutu operave,gal net buciau nesusirgusi ta liga(endometrioze)dbr net planuoto leliaus niekaip.kartais kt padeda.
klepesova
2007-11-03 16:09
Apie tabletes. na jau na jau... Čia kaip kam. bet tiek aš tiek mano draugės naudojome natūralius šeimos planavimo metodus. vaikai planuoti. (tik mano atveju prisiskaičiusi kad per metus, ar kelis, nepastojama paskubėjau- to pasekoje mažiukė gimė 1 metais anksčiau nei suplanavome)
Ir priešingai- mano net 2 grupiokės pripažystančios tik KT pastojo. Vienai nėštumas baigėsi persileidimu.
KT tabletes asmeniškai aš vartočiau tik gydytojai paskyrus kaip vaistą (nors prieš tai dar gerai pagalvočiau). Viena gera gydytoja yra pasakiusi: ”pasigimdyk visus planuotus ir neplanuotus vaikus- ir tik tada vartok kontraceptikus”
bet mano atvejis- natūralus šeimos planavimas tinka tik šeimoms- kurioms nebaisus dar vienos atžalėlės atėjimas į pasaulį. Moterims nenorinčioms susilaukti vaikų patarčiau prezervatyvus- ir tik ekstra atvejais (kai jie plyšta) ekstraKT
Esu labai pikta ant medikų ir žurnalistų- kurie rašo užsakomuosius straipsnius. na pavyzdžiui čia pasigedau bent nuorodėlės į straipsniuką pavadinimu: ”šalutinis KT poveikis moters ir būsimos atžalos organizmui” ar kažko panašaus. Tikiuosi nieko neįžaidžiau
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai