Skyrybos su savo „sielos žiema“

“Daugelis jau būna patyrę, kad nuotaika tikrai pagerėja balandį ar gegužę. Tuomet, mano jie, ir visos problemos išsisprendžia savaime. Jų tikrai neliks, jeigu žmogus ras būdų, kaip sau padėti ar bent netrukdys savo sunkiomis mintimis“, - pastebi medicinos centro „Neuromeda“ gydytoja psichiatrė-psichoterapeutė Zita Alseikienė.
 

Iš tiesų pavasarį nemažai žmonių tikisi išsivaduoti iš žiemą įsivyravusios blogos nuotaikos, padidėjusio apetito ir noro valgyti saldumynus, mieguistumo dieną, didesnio miego poreikio ir, kaip pasekmės, - antsvorio kilogramų. Šie simptomai yra vadinamojo sezoninio afektinio sutrikimo įrodymas. Tokia būsena gali ištikti kiekvieną asmenį, net ir tą, kuriam nėra jokių psichikos sutrikimų. Sezoninį afektinį sutrikimą patiria apie 5 proc. mūsų gyvenamosios Žemės platumos gyventojų. Tai susiję su metų laikų ir Saulės šviesos intensyvumo kaita.
 

Kodėl įsivyrauja “sielos žiema“?


Galbūt žmogus kenčia tik dėl to, kad jis per daug reikalauja iš savęs. Visuomenėje įsivyrauja klaidingas supratimas, kad gera sveikata - tai kuo daugiau atliktų darbų miego sąskaita; kad siekis būti jaunam, lieknam ir darbingam ne mažiau nei 16 valandų per parą - privaloma įvaizdžio dalis. Jeigu tai nepavyksta, stengiamasi to neparodyti kitiems - kaip ir graužaties dėl nevykdomos pareigos kasdien deramai sutvarkyti namus ir buities rūpesčius.
 

Kuo daugiau šviesos


Ne žiemos šalčiai ar atšiaurūs vėjai, o šviesos intensyvumas daro didžiausią įtaką nuotaikai. Saulės šviesa vasarą vidudienį prilygsta 120 tūkst. liuksų, o apšvietimas patalpoje vidutiniškai siekia vos 250 liuksų. Kadangi šią žiemą nebuvo saulėtų dienų ir palyginti mažai sniego, kai kuriems žmonėms buvo pakankamai sunku.
Jeigu sezoninis afektinis sutrikimas yra lengvas, galima išmokti su juo susidoroti. Pirmosiomis saulėtomis ankstyvo pavasario dienomis, geriausia - ryto valandomis, pabūnant lauke, įkvepiant galvos smegenų veiklai būtino deguonies. Puiki priemonė - specialių dienos šviesos lempų terapija. Tokios lempos dar nėra pakankamai populiarios buityje, bet metodas taikomas kai kuriose gydymo įstaigose. Pakanka bent pusvalandžio tokio gydymo kasdien, ir nuotaika bei savijauta labai pagerėja.
Daugelį sveikatos sutrikimų gali padėti įveikti ir “Zepter” grupės kompanijos “Bioptron AG” ir Ciuricho bioinformacijos instituto sukurta sveikatos korekcijos technologija. Originali “Bioptron” šviesos ir spalvų terapija yra paremta holistiniu požiūriu į žmogų, t.y. gydomas žmogus, o ne liga.


“Bioptron” - sertifikuotas medicinos prietaisas, skleidžiantis poliarizuotą matomą mažos energijos šviesą, neturinčią UV spindulių. Ši šviesa gali padėti įveikti sveikatos sutrikimus, “pailsėti” pavargusiam organizmui ir sugrąžinti išeikvotą energiją. Be to, ji padeda numalšinti skausmą, uždegimą, pagerinti kraujotaką ir audinių aprūpinimą deguonimi. “Bioptron” šviesa skatina serotonino gamybą, o tai pagerina nuotaiką, saugo nuo depresijos. Šis gydymo būdas jau ne vienerius metus taikomas sveikatos priežiūros įstaigose, sanatorijose, sveikatingumo centruose, kosmetologinėse gydyklose, taip pat pelnytai vadinamas “namų daktaru”.
“Bioptron” naudoti labai paprasta, prietaisas saugus ir neturi nepageidaujamo poveikio. Jis naudingas ir reikalingas besirūpinantiems visų šeimos narių sveikata, gera nuotaika ir darbingumu.
 

Antra taisyklė – nepervargti


Jeigu iš savęs reikalaujama per daug (darbas, visuomeninė veikla, studijos, buitis), nereiškia, kad organizmas kompensuos tokią skriaudą. Pervargęs žmogus turi mažiau psichinių jėgų, jo imunitetas silpnesnis.
Žmogaus organizme veikia savireguliacijos sistema, ir kiekvienas jaučia, ko jam labiau reikia: ar poilsio, ar fizinio aktyvumo. Pavyzdžiui, jeigu, persirgus infekcine liga, jaučiama energijos stoka, labiau tiktų patausoti save.
 

Kaip ilsėtis, nelepinant savęs be reikalo?


Tyrimų rezultatai įrodė, kad fizinis aktyvumas skatina serotonino gamybą smegenyse, teigiamai veikia atmintį. Bet, pradėjus sportuoti pavasarį, jei nei rudenį, nei žiemą to nedarėte, galima tikėtis, kad imuninė sistema dėl papildomo streso silpnės. Tačiau jei mankštintis pradėsite vasarą ar rudenį, reiktų tęsti tai, nepatiriant streso ir pakankamai pailsint.
Kad jaustųsi energingesni, daugeliui žmonių dera save patausoti, kol tęsiasi depresinė nuotaika, kol ir gamtoje nedaug šviesos. “Ar laikas šiuo metu imtis naujų planų, naujų darbų?” - klauskime savęs ir modeliuokime atsakymą, jeigu naujas projektas nepavyktų.
Ar tai nebus nauja kliūtis savigraužai? Visuomet klauskite savęs: nuo ko man bus geriau?, ką šiandien galiu padaryti, kad man būtų gerai?” - pataria gydytoja Zita Alseikienė.
 

Reikia gerai maitintis!..


Depresinę žiemos nuotaiką galima sumažinti vartojant angliavandenių: šokolado, medaus, riešutų. Bet jeigu yra rizikos priaugti nereikalingų kilogramų ir dėl to krimstis, tenka pasakyti sau “stop!”.
Ankstyvas pavasaris - pats laikas vartoti vitaminų su mikroelementais, ypač, jeigu jų nevartojote keletą pastarųjų mėnesių. Tačiau nereikėtų perdozuoti nei natūralių, nei sintetinių sveikatą stiprinančių priemonių. Tyrimas, atliktas su sergančių diabetu žmonių grupe, įrodė, kad vartojusieji vitaminų mažiau sirgo peršalimo ligomis. Tačiau sveikų žmonių, vartojusių vitaminų, grupėje tokių sąsajų nebuvo.
 

...ir mąstyti pozityviai


Blogą savijautą dažnai sukelia blogos mintys. Todėl reikia mokytis pozityvaus mąstymo, kalbėti apie gerus dalykus, nesusitapatinant su neigiamomis mintimis ar vaizdiniais.
Blogai jaučiamasi nesirūpinant savo artimaisiais. Suvokimas, kad pagalba artimiems žmonėms ir asmeninė laimė yra labai susieti dalykai, yra svarbi patirtis. Reikia bendrauti ir nepamiršti, kad artimieji svarbesni už darbą.
 

Sezoninis afektinis sutrikimas ir depresija


Gydymo nereikalaujantis sezoninis afektinis sutrikimas gali būti depresijos (tai jau liga) pradžia. Nuotaikos pokyčiai, energijos stoka, padidėjęs dirglumas ir sumažėjęs pasitenkinimas paprastai malonumą teikiančia veikla - tai depresijos požymiai. Šia liga per gyvenimą serga 25 proc. žmonių, o ligos mastą galima įsivaizduoti pagal tokį faktą: vienu metu serga 10 proc. pasaulio gyventojų.
Esant įtarimų, reikia pasikonsultuoti su specialistais. Šiuolaikinis medikamentinis depresijos gydymas nesukelia nepageidaujamų poveikių. Psichoterapija ir medikamentai papildo vienas kitą: reikia ir medikamentų, ir pokalbių su psichoterapeutu. Kai, normalizavus cheminę medžiagų pusiausvyrą smegenyse (depresija dažnai yra biologinio pobūdžio sutrikimas), pagerėja būklė, gydytojas daugiau dėmesio skiria ligą sukėlusioms priežastims (tai gali būti stresas, paveldimumas, mąstymo stereotipai, asmenybės sutrikimai ir kt.). Tada siekiama pacientui parodyti, kad galima kitaip mąstyti ir kitaip vertinti problemas. Psichoterapeutas nemano, kad sergantieji nesuvokia savo problemų. Ištikus krizei, jis padeda žmogui pamatyti problemas taip, kaip jas mato pats, būdamas profesionalas.
Gydymo pradžioje rekomenduojamas tausojamasis režimas. Kai žmogus pajunta, kad jis vėl gyvena ir dar lieka jėgų, reikia apsispręsti, kur jas panaudoti. Pirmiausia rekomenduotinas fizinis aktyvumas: mankšta, namų tvarkymas, pasivaikščiojimai.
 

Pozityviojo mąstymo pamoka


Atsakykite sau į klausimą: kokie besibaigiančios žiemos privalumai?
Pirma, dar galima pasidžiaugti slidinėjimo malonumais ar nusileisti rogėmis nuo kalno.
Antra, žiemą turėjome daugiau laiko darbui. Pats laikas juos spartinti, kad, vasarai atėjus, būtų daugiau laisvalaikio.
Trečia, žiemos vakarais galima planuoti būsimų atostogų maršrutus, vartyti buvusių kelionių albumus. Toks užsiėmimas - puikus nuotaikos gerinimo būdas.
Ketvirta, žiemą yra laiko skaityti knygas, be to, dirba visi teatrai ir muziejai. Vasarą taip nebus.
Penkta, žiemos vakarai žvakių šviesoje - puikus laikas pabūti su mielu žmogumi.
Šešta ir t.t. - pratęskite! Jūs geriausiai žinote, kas jus pradžiugintų, ir geriausiai jaučiate, kuo galite pradžiuginti kitus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

irena
2011-05-16 16:45
man sie metai prasidejo sunokai, kiekviena diena tik darbas ir darbas. Tai jau vyras mate, kad esu tiesiog pervargusi, tai is geradovana.lt nupirko viso kuno masaza, kad atsigauciau Tai iskart padejo ir savijauta ir sveikata pagerejo
atile
2009-02-20 19:02
Puikus patarimai! Daugeliu ju ir stengiuosi vadovautis. Sportuoju, judu, turiu hobi, stengiuosi sveikai ir ne riebiai maitintis, daug skysciu vartoju. na, stiprinti organizma- svarbiausia. Visa ziema vartojau tonussan maisto papilda. Man patiko jo poveikis- zvalesne ir energingesne jauciaus. Jis tonizuoja, padeda su nuovargfiu ir stresu kovot. Ziema nera tokia baisi, kai moki su ja susidraugauti :)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai