Antsvoris ir fizinis aktyvumas

Mažai judant išeikvojama mažiau energijos ir didėja antsvorio rizika, o, jam atsiradus, sunkiau išlikti aktyviems, sportuoti, kadangi dėl papildomų kilogramų padidėja krūvis visoms organizmo sistemoms. Nuo antsvorio ypač nukenčia sąnariai, o jei, bandant sumažinti svorį, fiziniai pratimai atliekami netinkamai, pažeidimų rizika dar labiau padidėja.
 

Kas yra antsvoris


Svoris priklauso nuo maiste esančių kalorijų kiekio ir nuo to, kiek tos energijos žmogus išnaudoja. Jeigu su maistu gaunama daugiau energijos negu išeikvojama - svoris pradeda didėti.
Lietuvoje yra 19 proc. nutukusių vyrų ir 35 proc. moterų.

Antsvorio įtaka
sąnariams
Antsvoris daro didelę įtaką sąnario kremzlės pažeidimams, padidėjus svoriui, tiesiogiai apkraunamas sąnario kremzlinis audinys, viršijus atsparumo slenkstį, kremzlė pažeidžiama. Iš pradžių šie pakitimai būna laikini, tačiau, nesiimant profilaktikos ar negydant, jie tampa nebepagydomi, ir tuomet padėti gali tiktai operacija. “Deja, pavojingos ribos niekas nežino, yra normos ribos, kurių ir reikėtų laikytis, tačiau kiekvienas žmogus yra labai individualus, ir antsvoris yra tik viena iš kremzlės pažeidimo priežasčių,” - sako dr. Rimtautas Gudas, Kauno medicinos universiteto klinikų Ortopedijos ir traumatologijos klinikos gydytojas ortopedas traumatologas, Sporto traumatologijos ir artroskopijos sektoriaus vadovas. Per paskutinius penkerius metus sąnario kremzlės pažeidimo atvejų smarkiai padaugėjo, tai siejama ir su didėjančiu sportiniu aktyvumu. Jauni žmonės anksti pradeda labai aktyvų fizinį gyvenimą, o netinkami fiziniai pratimai gali paskatinti sąnarių pažeidimus. Rizikos grupei priklauso ir sportininkai, jiems sąnarių ligų profilaktika ypač svarbi. Sąnarių ligos dažniausiai gresia sunkų fizinį darbą dirbantiems žmonėms. O kadangi lietuviai nuo seno garsėja darbštumu, daugumai reikėtų pasitarti su gydytoju, kaip iki senatvės išsaugoti sąnarių lankstumą.
Kremzlinio audinio pažeidimas
Visų sąnarių paviršius dengia elastinga hialininė kremzlė, kuri užtikrina atsparumą atraminiams krūviams. “Kremzlinis audinys susilpnėja dėl įvairių priežasčių, dėl to sutrinka normali kremzlės medžiagų apykaita, sumažėja vandens kiekis, kremzlinis audinys pasidaro mažiau atsparus atraminiams krūviams ir sutrūkinėja. Pirmiausia sąnario kremzlė suminkštėja, paskui suaižėja, o vėliau lūžta,” - pasakojo gydytojas ortopedas-traumatologas.
Būtina žinoti, kad pirmieji sąnario kremzlės pažeidimai dažnai beveik nejuntami. Todėl sąnarių ligų profilaktika reikėtų susirūpinti jau tada, kai ima mausti sąnarius po didesnio fizinio krūvio ar keičiantis orams, o ryte žmogus paprastai skausmo nebejaučia. Tai pirmasis signalas, kad sąnario kremzliniam audiniui reikia pagalbos. “Vėliau skausmas pasireiškia ir po mažesnio fizinio krūvio, pažeidimui didėjant skausmai ima varginti naktį, sąnariai patinsta, traška, pasidaro sunku sulenkti ar ištiesti sąnarį, pavyzdžiui, pritūpti, greitai atsistoti. Gali pasireikšti net sąnario strigimo epizodų,” - sakė dr. Rimtautas Gudas. Tokiam skausmų kamuojamam žmogui paprastai prireikia artroskopinės operacijos.
Profilaktikos sumetimais galima vartoti maisto papildų - gliukozamino sulfato ir chondroitino sulfato. Nepasitarus su specialistais, vartoti papildų nevertėtų.


Gydymas
Esant pradinėms sąnario kremzlės pažeidimų stadijoms, atsižvelgiant į ligą, gali būti skiriama vaistų nuo uždegimo, vaistų, gerinančių kremzlinio audinio būklę (chondroprotektorių), specializuota gydomoji mankšta, specializuotos fizioterapijos procedūros ar specialus sisteminis gydymas. Ir tiktai tuomet, kai šios priemonės nepadeda, svarstoma operacijos galimybė.
Prieš dešimtį metų plačiai pradėta taikyti nauja sąnario kremzlės persodinimo metodika, kurios metu persodinamas to paties žmogaus visavertis kaulinis bei kremzlinis audinys, davė labai gerų gydymo rezultatų. Lietuvoje pirmą kartą sąnario kremzlės persodinimo operacija atlikta tiktai prieš ketverius metus. Kremzlės ir kaulo persodinimo procedūros suteikė vilties bei galimybę jauniems žmonėms susigrąžinti fizinį aktyvumą.
Chirurginis gydymas labai sparčiai tobulėja, ir šiuo metu visame pasaulyje plačiai taikomos labai veiksmingos minimaliai invazinės artroskopinės procedūros. Tačiau, ligai progresavus, liks tiktai sąnarių endoprotezavimo operacijos.
Fiziniai pratimai
Turintiems antsvorio reikėtų daugiau mankštintis, tačiau prižiūrint specialistui, vėliau žmogus gali mankštintis individualiai. Kad sąnariai būtų sveiki, būtinas fizinis aktyvumas. Atliekant fizinius pratimus, į raumenis patenka daugiau kraujo, kartu ir sąnariai aprūpinami maistingomis medžiagomis.
Kokie fiziniai pratimai netinkami?
“Esant sąnarių pažeidimams, negalima daryti staigių judesių, šokinėti, bėgti, spyruokliuoti. Kiekvienas judesys turi būti lėtas ir plastiškas. Taip pat reikia atsižvelgti, kad daugeliui didesnį antsvorį turinčių žmonių yra ir kitų sveikatos sutrikimų, pvz., padidėjęs kraujo spaudimas, juos vargina nugaros ir sąnarių skausmai, ypač dažnai nukenčia čiurnos, kelių, klubų sąnariai. Tad visuomet pradedama nuo minimalių krūvių: kardiotreniruokliai, tempimo pratimai, ėjimo takelis. Su tokiais žmonėmis būtina dirbti individualiai,” - sakė Ramunė Navickė, sveikatingumo centro “VivaGym” bei kūno dizaino programos vadovė.
Ėjimas yra pats paprasčiausias būdas kovoti su antsvoriu. Įprastas ėjimo tempas - 80-120 žingsnių per minutę (žingsnio ilgis 70-100 cm). Tai vadinama automatišku žingsniu.
Sporto klubo vadovė rekomendavo kuo daugiau vaikščioti greitesniu žingsniu ir ilgesnį laiką. “Reikia stengtis eiti ramiai, geriausia - maršo žingsniu. Tai padeda nustatyti ritmą, kuris atitiktų jūsų organizmo fiziologinių procesų ritmą, aprūpintų raumenis ir vidinius organus krauju ir teiktų malonumą. Einant turi būti patogu, eiti reikia laisvai, be įtampos,” - patarė Ramunė Navickė.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai