Kodėl svarbu avėti patogius batus?

Kodėl vienais batais lakstome visą dieną, ir kojos nesijaučia pavargusios, o apsiavę kitus, žiūrėk, jau po valandėlės norime juos mesti šalin? Kodėl vieni batai prilimpa lyg „antroji oda”, o kiti - ne? Apie tai, kokias sveikatos problemas mums „dovanoja” nepatogi avalynė, kaip jų išvengti bei kaip ligas gydyti, kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja dermovenerologe Jolanta Urbštiene ir AB „Ortopedijos technika” gydytoju ortopedu traumatologu Emiliu Čekanausku.
 

[klausimas]Kokie galimi kojų pažeidimai avint nepatogius batus?[/klausimas]
J. Urbštienė:
Ankšta avalynė sutrikdo pėdos kraujotaką, skatina prakaitavimą, nuospaudas pėdų srityje, taip pat tarpupirščių įtrūkimus, kojų nagų deformacijas. Ilgiau dėvint nepatogią avalynę, gali prasidėti įvairios pėdų odos ligos, dėl nuolatinio traumavimo atsiranda nutrynimų, pūslių; gali prasidėti pūlinga infekcija. Dėl nuolatinės drėgmės pakinta pėdos odos pH, oda tampa imli grybeliui.
E. Čekanauskas:
Avint nepatogią avalynę, gali susiformuoti ydinga pėda ar jos deformacija. Prisiminkime buvusią madą tarp Japonijos aristokračių, kai mergaičių pėdutes įsprausdavo į kalades, norėdami specialiai deformuoti pėdą.
Avalynė ypač svarbi, kai vaikas auga.
[klausimas]Turbūt visi žinome, kas yra nuospaudos. Kaip jas gydyti?[/klausimas]
J. Urbštienė:
Paprastai nuospaudos yra jautrios ir skausmingos. Simptominiam gydymui naudojami minkštinamieji, atsluoksniuojamieji skysčiai, tepalai, gydomieji pleistrai. Kiekvieną vakarą nuospaudos yra ištepamos tepalu, o po 5-6 dienų daroma sodos ir muilo vonelė, kad oda suminkštėtų, atsisluoksniuotų. Tuomet odelė atsargiai apvaloma pedikiūro įrankiais ir sutepama minkštinamuoju kremu. Po kelių dienų procedūrą galima pakartoti.
Esant padidėjusiam prakaitavimui, pėdos oda tampa imli įvairiems užkratams, tarp jų ir karpoms, kurias sukelia virusas. Jos yra gydomos elektrokoaguliacija, skysto azoto, angliarūgštės procedūromis. Taip pat vartojami koncentruoti rūgščių tirpalai.


[klausimas]Ar nepatogūs batai gali būti pūlingo odos uždegimo, suskilusių kulnų priežastis?[/klausimas]
J. Urbštienė:
Taip, jūs esate visiškai teisi. Ankšta, sintetinė, kieta avalynė didina kojų prakaitavimą, - pėdos odos paviršiaus pH tampa šarminis, todėl greičiau vystosi dishidroziniai alerginiai odos uždegimai - egzema, kai oda parausta, šlapiuoja, niežti. Tuomet didėja grybelio išsivystymo rizika. Pažeistas vietas reikėtų tepti tepalu nuo grybelio 2 kartus per dieną 4-6 savaites. Jei pažeidžiami nagai, skiriamas sisteminis gydymas, pvz., pulsinė itrakonazolio terapija (kapsulės geriamos vieną savaitę per mėnesį), taip pat skiriama terbinafino tablečių, jos yra vartojamos kasdien. Pūlingas odos uždegimas gydomas dezinfekuojamaisiais skysčiais, antibakteriniais tepalais. Grybelis ir vienu, ir kitu atveju yra gydomas 3-4 mėnesius. Labai svarbu grybelį visiškai išgydyti, antraip ši odos liga atsinaujina. Ką reikėtų daryti, kad išvengtume šio nemalonios užkrečiamos ligos? Visų pirma, turime vengti ankštos, uždaros ir nepatogios avalynės, kad pėda galėtų kvėpuoti, jaustis laisvai ir patogiai. Aišku, svarbi ir asmeninė higiena. Dėvėkime tik švarias kojinaites, kuo dažniau jas skalbkime ar keiskime. Jei įtariate, kad galite būti užsikrėtę grybeliu, būtinai kreipkitės į gydytoją dermatovenerologą, jis nustatys ligą ir paskirs tinkamą gydymą.
Kai nuolat traumuojama kulnų oda, ji praranda elastingumą, tampa kieta. Gilesnis odos epidermio įplyšimas iki tikrojo odos sluoksnio vadinamas ragada. Moterims, ypač klimakteriniu laikotarpiu, pasireiškia ragadiforminė egzema - kulnai skyla ir formuojasi skausmingos ragados. Kaip jų išvengti? Pirmiausia - rinkimės patogią, kokybišką avalynę, naudokime minkštinamuosius odos kremus Essex, Eucerin-urea su 5-10 proc. šlapalo. Odą gerai suminkština šilto aliejaus vonelės su citrinos sultimis, sodos ir muilo vonelės. Minkštesnė oda greičiau gyja.
[klausimas]Kokią avėti avalynę?[/klausimas]
E. Čekanauskas:
Patogi avalynė turi atitikti šiuos reikalavimus: kietas užkulnis, suformuoti išilginiai ir skersiniai skliautai, neaukštas pakulnis, kad neverstų į priekį.
Koja turi jaustis tvirtai ir patogiai. Batai turi jokiu būdu nespausti kojų.
J. Urbštienė:
Rinkimės minkštą, lengvą, patogią odinę avalynę. Venkime siaurų, aukštakulnių batų, ypač kasdieniniam avėjimui, kai kojai tenka didelis krūvis. Grybelio profilaktikai venkime uždaros sintetinės avalynės, dažniau avėkime atviras basutes, šlepetes, kad pėdos neprakaituotų. Jei tenka daug vaikščioti, rinkimės platesnę avalynę.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

grazuolia
2009-07-27 18:24
Taip butinai, reikia rupintis savo kojytemis. As turejau tokia beda, tai isbandziau http://www.urgo.lt/archives/255 urgo geli odos itrukimams, beto dar si menesi vyksta akcija gintarinese ir norfa vaistinese, kad perki du uz vieno kaina

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai