Dietos – ne tik svoriui mesti

Daug kalbama ir rašoma apie sveiką mitybą, įvairias dietas, maisto papildus, vaistus ir procedūras norintiems gražiai atrodyti ir būti sveikiems. Žmogui vis sunkiau susigaudyti informacijos labirintuose. Neretai patarimus dalija profesionalais save vadinantys veikėjai, nieko bendra neturintys su sveikatos mokslais ir dietologija. Žmonės, kurie jais pasikliauja, gali stipriai nukentėti. Norėdami išsiaiškinti, kokia yra tikroji tiesa, pakalbinome šios srities profesionalę „Jaunatvės namų“ gydytoją dietologę Laurą Romeraitę.
 

Tad kuo, kokiais specialistais, žmonės turėtų pasitikėti, kalbant apie mitybą ir dietas?
Atsakant trumpai – tai dietologu. Gydytojo dietologo profesinė kvalifikacija teisės aktų nustatyta tvarka įgyjama per 10 metų: baigus 7 metų trukmės universitetines medicinos studijas ir 3 metų dietologijos rezidentūrą.
Dar yra specialybė dietistas – tai medicinos srities darbuotojas, baigęs 3 metų aukštojo mokslo neuniversitetines studijas. Bet jis nėra gydytojas, todėl gydymo rekomendacijų nesuteikia.
Galiausiai yra mitybos specialistas – asmuo, išklausęs sveikos mitybos kursus, galintis suteikti tik bendrus patarimus sveikos mitybos klausimais. Tačiau jis negali įvertinti sveikatos būklės ir jo patarimai gali net pakenkti, jei turite sveikatos problemų.
Kokiais atvejais reikėtų kreiptis į gydytoją dietologą?
Į gydytoją dietologą reiktų kreiptis norint sumažinti ar padidinti svorį, gydyti nutukimą, subalansuoti mitybą tam tikrais gyvenimo laikotarpiais ar sergant kokiomis nors ligomis, esant mitybos sutrikimų.
Su gydytoju aptarsite jums būtinus mitybos pokyčius. Jei reikės, jums sudarys individualų mitybos planą. Labai svarbu, kad prieš tai bus įvertinta jūsų sveikatos būklė ir, jei reikės, paskirti tyrimai.
Mitybos plano laikytis nebus sudėtinga, nes jis bus pritaikytas prie jūsų gyvenimo ritmo, jame dominuos jūsų mėgstami sveiki produktai, bus išbraukti netoleruojami ar nemėgstami, jo laikydamiesi nejausite alkio, ir, be abejonės, jis bus naudingas jūsų sveikatai.
Ką dar daro gydytojas dietologas?
Dar jis moko, kokius apskirtai produktus rinktis, į ką atkreipti dėmesį, kaip dažnai valgyti. Išaiškina, kas yra baltymai, riebalai ir angliavandeniai, kam jie reikalingi, kokiuose produktuose kurių medžiagų daugiau, kaip organizmą veikia maisto priedai ir papildai.
Labai svarbi gydytojo dietologo funkcija – padėti jums palaikyti tinkamą svorį. Net ir viską žinančiam tenka atsispirti pagundoms persivalgyti, suvalgyti nesveikų patiekalų, piktnaudžiauti saldumynais, prisivalgyti vakare ir t.t. Žinoma, gydytojas dietologas neištrauks jums iš burnos saldainio ar kito nerekomenduojamo produkto, tačiau jei jūs reguliariai konsultuositės, žinosite, kad būsite sveriami, turėsite papasakoti, kaip sekėsi, jums bus lengviau išvengti pagundų.


Gydytojas dietologas jus palaikys, pagirs dėl teigiamų permainų, neleis įpusėjus mesti savo planų, patars, kaip susilaikyti nuo noro persivalgyti. Žodžiu, padės pakeisti požiūrį į maistą, ir, žinoma, kaip vėliau išlaikyti normalų pageidaujamą svorį.
Ar gydytojo dietologo konsultacija reikalinga tik varginamiems antsvorio?
Tikrai ne. Tai dar vienas giliai įsišaknijęs mitas. Žinoma, atsikračius antsvorio, dažnai normalizuojasi kraujospūdis, gliukozės kiekis kraujyje. Tai padeda išvengti hipertenzijos ar 2 tipo diabeto išsivystymo. Įrodyta, kad nutukimas net sukelia kai kurių rūšių vėžį. Taigi galima teigti, kad gydytojas dietologas svarbus šių ligų prevencijai.
Taip pat gydytojo dietologo vaidmuo nepamainomas gydant inkstų, kepenų nepakankamumą, uždegimines žarnų ligas, mitybos nepakankamumą, valgymo sutrikimus, reumatines, neurologines, kardiologines ir kitas įvairias lėtines ligas.
Susirgę žmonės pasimeta, mityba lyg nueina į paskutinę vietą, nes visas dėmesys sutelkiamas į gydymo procesą – tyrimus, vaistus, procedūras, operacijas. O organizmui sveikti reikalingos maisto medžiagos, sergant tam tikromis ligomis – specialiai pritaikytas maistas (gydomosios dietos). Visu tuo ir rūpinasi gydytojas dietologas.
Labai svarbų vaidmenį jis atlieka gydant sergančiuosius onkologinėmis ligomis, kai dėl chemoterapijos ir/ar spindulinio gydymo žmogus netenka apetito, jį pykina ar vargina kiti nemalonūs simptomai. Dėl burnos, virškinamojo trakto navikų ligoniai apskritai nebežino ką ir kaip valgyti. Tokiu atveju gydytojas dietologas gali skirti įvairius maisto pakaitalus, įkišti zondą, per kurį artimieji gali maitinti ligonį. Taip pat jis duos begalę naudingų patarimų, kad ligoniui neišsivystytų mitybos nepakankamumas, kuris sukelia daugybę komplikacijų.
Kokiomis ligomis sergant labai svarbi gydytojo dietologo konsultacija?
Tai aktualu sergant sunkiomis lėtinėmis ligomis – išsėtine skleroze, cerebriniu paralyžiumi, uždegiminėmis žarnyno ligomis (Krono liga, opiniu kolitu), pankreatitu, hepatitu, malabsorbcijos sindromu, taip pat po nudegimų, operacijų ir traumų. Visavertė mityba būtina, kad ligonis galėtų sveikti.
Su gydytoju dietologu būtinai turi pasikonsultuoti žmonės, kuriems diagnozuotas cukrinis diabetas. Iš patirties galiu pasakyti, kad ligoniai, nežinodami, kas yra angliavandeniai, kaip juos paskirstyti per dieną, pradžioje bijo valgyti viską, o neiškentę vėliau ima valgyti bet ką. Tinkamai subalansavus tokių pacientų mitybą, gali neprireikti insulino arba smarkiai sumažėti jo dozės.
Dėl visavertės mitybos labai patarčiau konsultuotis moterims, planuojančioms nėštumą, taip pat besilaukiančioms ir maitinančioms krūtimi, vėliau, žinoma, ir dėl mažylių maitinimo.
Aktyviai sportuojantiems ar besiruošiantiems varžyboms sportininkams rekomenduoju nepasitikėti reklamuojamais maisto papildais sportininkams, o kreiptis į gydytoją dietologą, kad padėtų subalansuoti mitybą, parinktų maisto papildus ir jų dozes. Turiu daugybę pavyzdžių, kai sportininkai, netinkamai vartodami maisto papildus, nepataisomai pažeidė savo inkstus, kepenis, sąnarius ir kitas sistemas ir turėjo atsisakyti sportininko karjeros.
Kaip vyksta pirmoji konsultacija?
Gydytojas dietologas pirmiausiai įvertina jūsų sveikatos būklę, persirgtas ir lėtines ligas, riziką susirgti su nutukimu susijusiomis ligomis, nustato galimas kūno masės kitimo priežastis, ar nėra nutukimo, valgymo sutrikimų (nervinės anoreksijos, bulimijos, persivalgymų). Kūno analizatoriumi išanalizuoja, kokią dalį jūsų svorio sudaro riebalinis audinys.Esant reikalui, rekomenduoja tyrimus. Su pacientu jis aptaria individualius poreikius.
Tik viską įvertinęs, atsižvelgdamas į jūsų sveikatos būklę ir poreikius gydytojas dietologas pateikia konkrečias maitinimosi rekomendacijas ir sudaro „Individualaus maitinimosi planą“, parenka fizinio aktyvumo programą. Esant reikalui, skiria maisto papildų, vitaminų ar vaistų.
O kas tai yra individualaus maitinimosi planas?
Tai – atsižvelgiant į jūsų sveikatos būklę, organizmo poreikius, gyvenimo ritmą, mėgstamus ir nemėgstamus produktus, sudarytas subalansuotas valgiaraštis. Jį sudarant parenkamas idealus kalorijų, baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekis.
Individualaus valgiaraščio patiekalai nesudėtingi, iš nesunkiai įsigyjamų produktų. Jo laikydamiesi, jūs neturėtumėte jaustis nuolat alkanas. Toks mitybos planas padeda pakeisti mitybos įpročius, išmokti rinktis produktus ir vėliau savarankiškai valgyti sveiką subalansuotą maistą.
Sudarant specialias gydomąsias dietas, parenkamas reikiamas kalorijų, baltymų, riebalų ir angliavandenių kiekis, būtini ir draudžiami produktai, galintys užtikrinti organizmo poreikius.
Kodėl reikalinga pakartotinė gydytojo dietologo konsultacija?
Pakartotinė konsultacija rekomenduojama maždaug po 8 savaičių, siekiant įvertinti jūsų pasiekimus, ar, esant reikalui, koreguoti maitinimosi planą.
Šio susitikimo metu aptariami jūsų įpročių pokyčiai ir įvertinama jų įtaka sveikatai. Rekomenduojama tolimesnė mitybos įpročių korekcija, elgsenos pokyčiai ir, esant reikalui, diagnostiniai tyrimai. Jei reikia, sudaromas pakartotinis individualus mitybos planas, skiriama maisto papildų ar vaistų.
Norite sureguliuoti mitybą?
Užsiregistruokite dietologo konsultacijai Kaune.
Tel: (8 37) 32 86 36
 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai