Amžius - ne kliūtis keliauti

Turbūt ne vienam teko matyti už rankų susikibusią garbaus amžiaus užsienio turistų porelę, vaikštinėjančią Vilniaus ar Kauno senamiesčio gatvėmis... Arba akimis nulydėti jauną šeimą, besigėrinčią mūsų šalies įžymybėmis, kai jų mažylis saugiai jaučiasi nešyklėje prie mamos ar tėčio krūtinės. Deja, mes dar sunkiai laužome stereotipus ir, išsiruošę tolimesnėn šalin, savo mažylius paliekame seneliams, kurie retai ryžtasi ilgesniam laikui palikti namus. Taigi ką daryti, kad amžius netrukdytų keliauti? Gal pakanka tik pakeisti įsigalėjusią nuomonę?
 

Keliauti verta


Pirmiausia – apie garbaus amžiaus žmones. Išganingajame internete gausu puslapių, kur užsienio turizmo kompanijos siūlo keliones specialiai senjorams, net perspėja, kuo reikia pasirūpinti sergant lėtinėmis ligomis, kur rasti įvairiapusę pagalbą. Beje, Vakarų šalyse labiau įprasta, užauginus vaikus, išėjus užtarnauto poilsio, daugiau laiko skirti sau, pakeliauti po svečias šalis. Kas varžo mūsų tėvus?
Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės psichologės-psichoterapeutės Virginijos Liveikienės nuomone, didelę įtaką turi visuomenės ir pačių vyresnių žmonių nuostatos.
„Mūsų šalyje, kaip juokaujama, vyresnis žmogus, gaudamas 600 Lt pensijos, 800 Lt sumoka už butą, padeda išlaikyti vaikus ir anūkus. Taigi įprasta, kad vyresnieji linkę aukotis, ne taupyti savo kelionėms, o padėti kitiems, – liūdnai konstatuoja psichologė.
Be abejo, dažnai varžo ir finansai, tačiau paprastai tie, kurie planuoja keliones, jau iš anksto šiek tiek tam taupo.
„Jei baiminatės dėl kitų nuomonės ar dėl savo vidinių baimių keliauti, pagalvokite, juk mūsų gyvenimas – tik nedidelis blyksnis amžinybėje, negi neverta jo padaryti kiek įmanoma malonesnio? Niekas nesuteikia tiek pažiūrų platumo, atsipalaidavimo, kaip kelionė ten, kur visada svajojote, “ – pastebi V. Liveikienė.
 

Jei vis dėlto ryžotės


Jei jau nusprendėte leistis į kelionę, vertėtų nepamiršti ir savo sveikatos. „Vyresni žmonės, planuodami savo keliones, turi kritiškai įvertinti savo sveikatos būklę, fizines galimybes, galimus lėtinių ligų paūmėjimus. Į kelionę būtina pasiimti vaistų, kurių paskyrė gydytojas, ir pasirūpinti, kad jų užtektų visos kelionės metu“, – sako Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės vidaus ligų gydytoja Rita Kauliuvienė.
Keliaujant vyresniems žmonėms gali paūmėti lėtinės ligos. Ilgų kelionių metu dėl ilgo sėdėjimo gali atsirasti stuburo skausmai, kojų giliųjų venų uždegimas, jose susidaryti trombai. Taigi būtina kas keletą valandų sustoti, pasirąžyti, pasimankštinti. Jei nėra tokios galimybės, sėdint reikia judinti pėdas, pakilnoti kojas.
Kelionėje dažni smegenų kraujotakos sutrikimai, arterinio kraujo svyravimai, prakaituojant netenkama daug skysčių, kalio. Vykstant į šilto klimato šalis, būtina išgerti 2,5 litro skysčių per dieną. Širdies ligomis sergantis žmogus skysčių turi išgerti apie 1,5 litro per dieną. Alkoholio ir kavos reikėtų vengti, nes šie gėrimai skatina šlapimo išsiskyrimą. ir tada organizmas netenka skysčių.
„Būtina patogi avalynė, lengvi rūbai. Vyresniems žmonėms reikia būti atidiems, vengti traumų“, – primena gydytoja.
 

Dar keletas patarimų


• Kelionės su grupe yra saugiausias būdas keliauti.
• Jei negalite vykti su grupe, visada saugiau turėti bent vieną draugą. Taip ne tik saugiau jums, bet ir ramiau jūsų artimiesiems.
• Turėkite savo vaistų ir jų dozių sąrašą. Taip nepamiršite jų išgerti, ir, jei prireiktų gydytojų pagalbos, bus išvengta sąveikos su kitais vaistais.
• Prieš kelionę patikrinkite sveikatą.
Beje, keliauti visada įdomiau su žmonėmis, turinčiais tų pačių interesų.
 

Jei keliaujate su vyresniu žmogumi:


• Apsišarvuokite kantrybe, nes tai, kas jums užtrunka vos kelias minutes, jūsų vyresniam keliauninkui gali atimti ir visą valandą.
• Žinokite, kad gali tekti keisti planus.
• Atidžiai apsvarstykite, kokius muziejus verta lankyti, kad nepavargtų ar nenusibostų jūsų bendrakeleiviui.
• Organizuotos ekskursijos gali atrodyti gera idėja, bet vyresnis žmogus gali kartu nesuspėti.
• Jei jūsų vyresnieji nori pasiskambinti namiškiams, būtinai taip padarykite, kad jie nesijaustų atkirsti nuo savo pasaulio.
 

O kaip dėl mažiausiųjų?


„Aš už keliones su vaikučiais. Maniškis pirmą kartą prie Baltijos jūros nukeliavo 2 mėnesių..Antra kelionė buvo į Turkiją. Kaip tikri lietuviai, pasinaudojom galimybe, kad vaikutis iki 2 metų keliauja nemokamai. Viskas buvo puiku, jokiu netikėtumų... Mūsų moto: kuo laimingesnė vaikystė - tuo laimingesnis visas gyvenimas. O kelionės gyvenimą tik gerina,“ – rašo viena jauna mama.
„Kalbėti, kad keliauja su vaikais tik visiškai neatsakingi, – kliedesiai, – antrina kita. – Aš pasiimu savo vaiką, nes pati juo rūpinsiuosi ir niekam neužkrausiu atsakomybės. Be to, gerų emocijų ir poilsio nuo įgrisusios erdvės reikia ne tik suaugėliams. Suaugę lėktuve knarkia, piktnaudžiauja alkoholiu ir pan. Bet jei kūdikis pravirko, – pasaulio pabaiga...“
Tačiau yra ir kita „suinteresuota pusė“ – sėdintieji šalia tokių vaikų, kurių mamytėms įprastas verksmas – ne pasaulio pabaiga. Ir į jų argumentus taip pat negalima nekreipti dėmesio, juk tie, kurie negalvoja apie jūsų vaiką TAIP GERAI, tiesiog yra taktiški ir nutyli, kaip juos nuvargino tokie verkiantys kūdikiai.
 

Kaipgi tokius teiginius pakomentuotų specialistas?


„Šiuo klausimu negalima nustatyti „normų“ – vienas vaikas ramus, paklusnus, o kitas nuolat verkia. Taip pat ir su tėveliais – vieni organizuoti, kiti linkę panikuoti,“ – pastebi psichologė V. Liveikienė.
Kažin, ar pavyks gerai pailsėti, jei vaikas nuolat verks dėl pilvo diegliukų, tačiau kodėl nenuvykti paatostogauti, jei vaikas ramus ir vykstate į viešbutį, kuris pritaikytas vaikams? Keliaujantiesiems su mažyliais psichologė siūlo pradžioje rinktis jau pažįstamas vietas, arčiau Lietuvos, kur panašesnis ir klimatas, ir maistas. Taip pat pradžiai labiau tiktų ir trumpesnė kelionė.
Gydytoja Rita Kauliuvienė pritaria, kad vaikams ypač sunku iškęsti aklimatizaciją šalto ar karšto oro šalyse. Kelionės metu gali kelioms dienoms sutrikti virškinimas, atsirasti sloga, kosulys, pakilti kūno temperatūra, vaikas gali tapti irzlus, nepailsėjęs.
Vaikams negalima leisti ilgai būti ant saulės, ilgai maudytis, o, nuvykus į šaltesnio klimato šalį, keletą dienų nereikėtų ilgai būti lauke. Keliaujant automobiliu, būtina užtikrinti vaiko saugumą. Kūdikis būtinai turi sėdėti specialioje kūdikio kėdutėje.
„Kelionėje būtina turėti geriamojo vandens, įprasto mažylio maisto, drėgnų servetėlių, pakankamai rūbų, patogios avalynės. Jei vaikui reikalingas vežimėlis, – nepamirškite jo paimti, “ – primena gydytoja.
 

Keliaujant su vaiku reikėtų pasiimti:


• Vaistų, kurių yra skyręs gydytojas
• Termometrą ir vaistų nuo temperatūros
• Vaistų nuo viduriavimo, vidurių pūtimo, gerklės skausmo
• Lašų į ausis, lašų nuo slogos
• Vaistų nuo alergijos
• Sterilaus binto, pleistro
 

Sprendimas priklauso nuo jūsų


Bet kuriuo atveju nenustebkite, kad vaiko elgesys pasikeis – vaikai dažnai negatyviai reaguoja į aplinkos pasikeitimą – gali tapti dirglesni. Taigi, sprendimas turėtų būti individualus – svarbu, kad tiktų tiek vaikui, tiek jo tėveliams, kad visi jaustųsi patogiai. Kiti, dažniausiai susiję aspektai, – aplinkinių spaudimas ir mūsų pačių baimės. Pasverkite ir, prieš nuspręsdami, nusiteikite priimti ir negatyvias pasekmes, kurios gali nutikti. Tuomet ir aplinkiniai ne tiek galės jus paveikti...
„Na, o jei vis tik nusprendėte keliauti be vaikelio, kaip specialistė rekomenduočiau, jei įmanoma, nedaryti to iki tol, kol vaikeliui sukaks bent metukai, nes iki metų formuojasi mažojo žmogučio saugumo jausmas, liekantis visam gyvenimui, o tėvų dingimas savaitei to saugumo, deja, nepadidina...“ – priduria psichologė.
Taigi amžius neturėtų būti kliūtis keliauti, tik svarbiausia pasverti visas galimybes, kad vėliau nereikėtų kentėti dėl nenumatytų pasekmių.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai