Sveikata iš žemės gelmių

Purvo vonios, gydomasis purvas, durpinis purvas. Šiuos žodžius girdėjo daugelis, kas lankėsi sanatorijoje. Procedūros gan keistos, nes taip „išsipurvinti“ daugeliui neteko netgi vaikystėje. Dalinės purvo aplikacijos dar nieko, bet iki kaklo panirti į purvo vonią – nemenkas išbandymas švaruoliui. Nors būna ir priešingai. Gydytojui paskyrus tokią procedūrą, kai kurie tikisi atsigriebti už visą švariai nugyventą gyvenimą ir pasimėgauti šilta, minkšta durpių mase, primenančia TV laidose matytas pelkių ir miškų gyvūnų maudyklas. Ir nusivilia prieš save pamatę vonią, sklidiną tik purvinoko mineralinio vandens.
 
Kodėl gydomojo purvo procedūros tokios įvairios, kuo jos skiriasi, kokias ligas gydo ir ar tikrai gydo? Apskritai kas tas gydomasis purvas ir iš kur jis atsiranda?
Ieškant atsakymų į šiuos klausimus, teko ir įvairius mokslinius darbus pavartyti, ir specialistų pasiteirauti. Bet jei pasitelksite savo fantaziją ir, užmerkę akis, įsivaizduosite pelkę, – taip pradėti bus lengviausia. Mums, miesto žmonėms, pelkės augmenija gali pasirodyti skurdi arba, priešingai – labai gyva, įvairi, tačiau, besigrožėdami jos spalvomis, kvapais ir garsais, net neįtariame, kad gyvybė klesti ne tik jos paviršiuje, bet ir gelmėse. Tiksliau tose gelmėse paslėpti turtai dovanoja gyvybingumą mūsų organizmui, stiprina sveikatą, gydo ligas. Mažas stebuklas, bet, kad jis įvyktų, reikia į šį procesą įsiterpti sanatorijoms, gydykloms, sveikatos centrams, kurie technologijų ir kvalifikuotų specialistų dėka padeda mums pasinaudoti tuo, ką duoda pati gamta. Natūrali ir švari.
Tokiose pirmapradėse teritorijose susiformavo durpiniai klodai, turintys įvairių savybių. Sūrių ir gėlavandenių vandenų nuosėdos virsta gydomuoju purvu. Šie purvai moksliškai vadinami peloidais ir yra susidarę natūralių geologinių procesų metu. Aišku, gydymo tikslais tinka ne visas durpinis purvas, tačiau Lietuvos kurortuose – Druskininkuose, Birštone, Palangoje ir Likėnuose – tokių iškasenų randama gausiai.
Mūsų šalyje gydymo tikslais naudojamas durpinis purvas. Jis yra ilgai trunkančio augalinių organizmų irimo proceso produktas. Jam sąveikaujant su gėlu ar mineraliniu vandeniu, susidaro durpių masė, kurioje yra dumblių, augalinių puvenų, dervingų medžiagų, molžemio, silicio dioksido, geležies sulfido, sieros vandenilio ir kt. Durpėse gausu koloidinių organinių medžiagų. Jose randama biologiškai veiklių medžiagų – geležies oksido, aliuminio, kobalto, azoto, sieros vandenilio, aminorūgščių, angliavandenių. Durpės turi baktericidinių ir bakteriostatinių savybių. Šio purvo mikroflora lemia jame vykstančius biologinius procesus, skaido organines medžiagas, svarbias susidarant purvui ir jį regeneruojant.
Kaip ir kodėl viskas vyksta?
Kaip durpinis purvas iš telkinių patenka į procedūrų kabinetus, pasakoja Lietuvos kurortologijos tyrimų centro direktorius Kęstutis Ramanauskas:
Durpės, kurios iškasamos karjere, pirmiausia atitinkamai paruošiamos. Atvežtos iš telkinio, jos persijojamos, kad nepapultų šapelių, akmenukų ar net mažų roplių. Po to durpės sumalamos, pilamos į rezervuarą, kur jau skiedžiamos mažos mineralizacijos mineraliniu vandeniu. Tuomet durpės brandinamos, kad išbrinktų, kad sugertų kuo daugiau mineralinio vandens. Kai ši masė po brandinimo pašildoma, ją jau galima tiekti į procedūrų patalpas vonioms ar aplikacijoms atlikti. Tai, ką jūs gaunate, jau yra apdorotas, pašildytas, atskiestas mineraliniu vandeniu durpinis purvas. Tiesa, aplikacijoms vandens pilama šiek tiek mažiau, kad išlaikytų reikiamą konsistenciją.
Koks yra gydomojo durpinio purvo poveikio mechanizmas?
Pagrindinis poveikis yra mechaninis ir šiluminis. Cheminis kiek mažiau, nes odos barjeras yra labai stiprus. Nuo šilumos atsiveria poros. Didžiausias poveikis šiluminis, kadangi durpės labai gerai sugeria šilumą ir paskui ją atiduoda, tuomet, gulėdamas purvo vonioje, žmogus, vos sujudėjęs, gauna naują purvo bangą, nešančią šilumos impulsą. Tai gerina kraujotaką, atpalaiduoja raumenis. Todėl dažnai po purvo vonios daromos įvairios tempimo ar kitos raumenų procedūros.
O koks mechaninis poveikis?
Mechaninis poveikis priklauso nuo procedūros tipo. Mažesnis tamponų ar nedidelių aplikacijų, didesnis nuo masyvesnių aplikacijų ir didžiausias – purvo vonių metu. Sudirginami mechaniniai receptoriai, atsiranda lytėjimo, spaudimo jutimas, reflektoriniu keliu veikiama organizmo atsakomoji reakcija. Purvo aplikacijos ar purvo vonios spaudimas didina odos ir poodinių audinių kraujo ir limfos apytaką, skatina medžiagų apykaitą, gaminasi biologiškai veiklios medžiagos, sukeliama gausi aferentinė impulsacija į centrinę nervų sistemą. Procedūros pradžioje pasireiškęs trumpalaikis kapiliarų spazmas pasikeičia ilgalaikiu išsiplėtimu (aktyvi hiperemija), kam turi poveikio ir aplinkos temperatūra. Ši kapiliarų reakcija būna ne tik aplikacijos vietoje, bet ir giliau esančiuose audiniuose, simetrinėse kūno srityse. Spaudimas purvo vonioje veikia ne tik odos ir poodinių audinių, bet ir viso organizmo kraujotaką ir širdies darbą. Didėja kraujo pritekėjimas į širdį iš kūno paviršiaus ir kojų kraujagyslių. Spaudimas į krūtinės ląstą, pilvo sienelę keičia kvėpavimą – pasunkėja įkvėpimas, palengvėja iškvėpimas.
Mažiau mineralizuotos, neutralios reakcijos durpės veikia švelniau, o didesnės mineralizacijos ir didesnio rūgštingumo purvas stipriau veikia neuroraumeninį aparatą, odą, dirgina termoreceptorius.
Gydomasis purvas naudojamas rektaliniams ir vaginaliniams tamponams, purvo maišelių procedūroms ir, aišku, įvairių formų aplikacijos. Tai įvyniojimai, kai pacientas paguldomas į iki tam tikros temperatūros pašildytą purvą.
 

Purvo poveikį pastiprina parafinas


Reabilitologai dažnai skiria ir fangoparafino aplikacijas. Sveikatos centro „Energetikas“ FMR gydytoja Asta Svirskienė pasakoja, kad fangoparafinas jų centre naudojamas dažnai: „Mūsų centre purvas maišomas su parafinu. Pagal specialią receptūrą paruošiamos purvo ir parafino kasetės. Prieš procedūrą jos atšildomi iki tam tikros temperatūros krosnelėje, išliejamos aplikacijos, truputį atvėsinamos ir dedamos ant gydomų vietų. Tai pagerina kraujotaką, slopina skausmą, atpalaiduoja raumenį, veikia labai tinkamai. Tai dažna procedūra gydant sąnarių ligas. Šių aplikacijų privalumas tas, kad išlieka purvo poveikis, kuris dar suintensyvinamas parafinu ir yra efektyvesnis.“
Purvo aplikacijos, įvyniojimai ir kaukės naudojamos ir grožio tikslais. Specialiai termiškai paruoštu purvu ištrynus odą ir suvilgius plaukus, gerėja jų būklė. Jie tampa glotnūs, švelnūs, prisotinti mineralų. Pašalinamos negyvos odos ląstelės. Šios procedūros palankiai veikia viso kūno kraujotaką.
Aišku, gydomasis purvas padeda daug sudėtingesniais atvejais nei grožis. Mechaninis, terminis ir cheminis durpinio purvo poveikiai daro įtaką sudėtingoms organizmo reakcijoms, kurios padeda gydyti judamo aparato, sąnarių, odos, urogenitalines, nervų sistemos ir virškinamojo trakto ligas. Prieš keletą dešimtmečių, kai kurortologijos srityje buvo atliekami rimti tyrimai, eksperimentai įrodė, kad operuoto kelio sąnario gijimo procesas, atliekant durpinio purvo ir mineralinio vandens procedūras, vyko kur kas sparčiau ir pasiekė gerų rezultatų. Tiesa, reikia pažymėti, kad gydymas buvo pradėtas tuoj po operacijos. Tai apsaugojo sąnarį nuo nepaslankumo augimo, didino jo judėjimo amplitudę, mažino sąnario apimtį.
Dėl pasikeitusių sąlygų kurortologai tokių tyrinėjimų dabar neatlieka, tačiau tai, kad savo šalyje turime po žeme paslėptus sveikatos telkinius, – akivaizdu. Belieka protingai ir tausojamai jais naudotis ir stiprinti tai, ką turime brangiausio – savo sveikatą. Tad nebijokite, jei į gydomąjį purvą įkrisite netgi veidu, – tai gali būti labai naudinga.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai