Australija – beveik svajonių šalis

Australija. Tolima. Karšta. Kengūros, koalos, dideli paplūdimiai ir banglentininkai. Na, gal dar – aborigenai. Maždaug tuo ir baigiasi vidutinio lietuvio žinios apie šį tolimąjį žemyną ir šalį. Dvidešimt ketverių lietuvaitė Laura Mariakinaitė Australijoje gyvena jau pusantrų metų ir „Sveikam žmogui“ sutiko apie ją ir jos žmones atskleisti kiek daugiau.
 

„Dar nejaučiu, kad čia mano namai. Sakoma, kad, norint jaustis kaip namuose, svečioje šalyje reikia ką nors turėti – savo verslą, šeimą – tačiau aš dar jauna ir man Australijoje tiesiog patinka“, – pokalbį pradeda Laura. Mergina jau spėjo pagyventi dviejuose didžiausiuose Australijos miestuose – visus metus Sidnėjuje, o jau pusmetį ir Melburne. Per praėjusius metus mergina po šalį daug keliavo ir dar daugiau pamatė.
Tad, kokie gi tie australai? „Atsipalaidavę, į gyvenimą žiūri ramiai, tačiau, žinoma, jie tai gali sau leisti, kadangi neturi jaudintis dėl kiekvieno žingsnio“, – sako Laura. Anot jos, Australijoje yra puikios socialinės garantijos, jaunuoliai, baigęs mokyklą, dažnai bent metus praleidžia keliaudami, bandydami atrasti save, suvokti, ko nori.
Apskritai australai, pasak pašnekovės, yra atviri naujoms pažintims, paslaugūs, rūpinasi užsieniečiais. „Štai pernai Kalėdas praleidau su draugės šeima – buvo išties puiku“, – prisimena Laura. Vis dėlto ji pabrėžia, kad šioje šalyje gyvena daug atvykėlių, todėl apibendrinti Australijos būdą yra labai sunku, galbūt netgi neįmanoma.
Dėl didelio atvykėlių skaičiaus (ypač daug azijiečių) šalyje yra labai skatinama tolerancija įvairioms kultūroms, tautybėms, rasėms. Į Australiją taip pat labai populiaru vykti studijuoti iš įvairiausių pasaulio šalių, nemažai atvykusių studentų pasilieka, tad būti tolerantiškiems yra itin svarbu. „Australai nori save matyti kaip labai atvirus, tačiau vis dėlto užslėpto rasizmo dar yra, ypač vyresniojoje kartoje, kartais galima išgristi įvairiausių juokelių. Be to, jau dabar planuojama ir prognozuojama, kad populiacijos atžvilgiu Australija labai augs, ir daugelis žmonių to bijo“, – gyvenimo tarp įvairių kultūrų subtilybes aiškina Laura.

 

Laisvalaikis ir kultūrų įvairovė


Pagyvenus dviejuose didžiausiuose šalies miestuose, jau galima pretenduoti į šiokio tokio žinovo vardą. Kuo gi skiriasi šie du didžiuliai megapoliai? „Vyrauja toks stereotipas, kad Sidnėjus yra turistinis, daugiausia dėmesio sulaukiantis šalies miestas, o Melburnas didžiuojasi kultūra, ir patys australai gyventi mieliau rinktųsi šią vietą“, – sako Laura.
Vis dėlto retai kada viskas būna tik juoda ir balta. Štai galbūt kavinės, barai ar restoranai gyvybingesni Melburne, tačiau Sidnėjuje, anot pašnekovės, gražesni pajūriai, uostas, čia daugiau Australijos taip mylimų banglentininkų.
Domiuosi, kaip australai leidžia laisvą laiką. „Vienas labiausiai man patinkančių įpročių yra vėlyvi pusryčiai (angl. brunch) savaitgaliais. Daugybė žmonių eina į įvairias kavinukes ir ten, mėgaudamiesi maistu, bendrauja“, – pasakoja Laura. Kaip sako mergina, Australijoje galbūt ir nėra tokios stiprios kasdieninio lankymosi baruose kultūros, kaip daugelyje Europos didmiesčių, tačiau bent kartą per savaitę su draugais išeinama papietauti, pavakarieniauti ar išgerti stiklą alaus.
Skirtingai nei europiečiai, australai nėra itin dideli kelionių mėgėjai. Anot Lauros, daugelis jų apskritai neturi pasų, nes neplanuoja niekur vykti. „O jei australas kur ir išvyksta, dažniausiai gauna kultūrinį šoką, nes visą gyvenimą yra pratęs matyti tik vieną gyvenimo būdą, yra pripratęs prie aukštų standartų.“ Nedaug keliaujama ir po žemyną, nes atstumai dideli, o lėktuvų bilietų kainos nemažos.
 

Vyrai, moterys ir šeima


Australija yra pasiekusi aukštą išsivystymo ir civilizacijos lygį, tad ir lyčių lygybės klausimas šalyje yra sėkmingai sprendžiamas. Vis dėlto, kaip sako Laura, statistika rodo, kad kol kas moterys uždirba šiek tiek mažiau nei vyrai, jų mažiau ir vadovaujančiuose postuose. Tačiau, atsiradus pasipiktinimui, iškilus problemoms, jos yra sprendžiamos iš karto.
Kartu su lygiomis teisėmis darbovietėje, lygios teisės ateina ir į asmeninius gyvenimus. Nors, pasak pašnekovės, yra daug australių, mėgstančių ir laukiančių vyrų dėmesio, pasitaiko nemažai ir tokių, kurios niekada neleis už jas panešti krepšio ar atidaryti durų. „Čia populiaru tėvystės atostogų eiti ir vyrams, jie taip pat dažnai dirba namų darbus, gamina valgį.“
Įdomu ir tai, kaip puošiasi australų moterys. „Mėgstamas gatvės, hipių stilius, galbūt daugiau šiek tiek apsileidusių ar bent jau natūralesnių nei pasipuošusių moterų, tačiau, esant progai, dauguma ruošiasi ir puošiasi ilgai“, – įspūdžiais dalijasi mergina. Ji taip pat pastebi vieną įdomų reiškinį: žiemą kartu su žieminėmis striukėmis dažnai nešiojamos vasarinės šlepetės, o apskritai australai labai mėgsta vaikščioti basomis.
Santykiai su vyresniais šeimos nariais yra labai artimi, kartu švenčiama ar einama pasilinksminti, nejaučiama įtampos, vaikai tėvus lankyti stengiasi kai tik gali. „Daugelis negali atsistebėti, kaip aš galiu gyventi taip toli ir nepasiilgti šeimos“, – sako Laura.
 

Džiaugsmai ir rūpesčiai


„Australijoje pasiilgstu Lietuvoje ir kitose Europos šalyse esančių senamiesčių, akmenuotų gatvių, kurių čia nėra“, – nostalgiškai užsimena Laura. Tačiau australai taip pat turi kuo didžiuotis: nuostabi gamta, paplūdimiai, koalos ir kengūros, garsusis teniso turnyras – visa tai tarsi šalies vizitinė kortelė. Šalia to, šalyje pragyvenimo lygis taip pat labai aukštas, darbovietėse darbuotojai turi daug teisių, jais rūpinamasi, atlyginimai yra gana aukšti, atostogų taip pat netrūksta.
Nemažai žmonių Australijoje dalį savo laiko skiria savanoriškam darbui, įvairiai socialiniai veiklai.
Kalbėdama apie šių dienų aktualijas, Laura pažymi, kad Australija, palyginti su kitomis pasaulio šalimis, pasaulinės ekonominės krizės beveik išvengė. „Darbo vietų sumažėjo tik šiek tiek, atlyginimai sumažėjo taip pat vos vos, įmonės nebankrutavo. Valstybė ėmėsi tinkamų priemonių, pvz., sumažino fondus nevyriausybiniame sektoriuje, tačiau paprasti žmonės realiai nieko nepajuto“, – aiškina mergina.
Bet juk turi būti ir kažkokių problemų, klausiu. „Taip, čia, kaip ir turbūt visame pasaulyje, žmonės mėgsta pasiskųsti tai politika, kuria daug kas domisi (balsavimas Australijoje privalomas), tai kaimynais ar kolegomis“, – šypsosi Laura.
Tarp šalies problemų ji pamini imigraciją, odos vėžį ir kitas odos ligas – jomis Australijoje dėl kaitrios saulės serga nemažai žmonių. „Bet žmonės dažnai lankosi pas gydytojus, tad ligos diagnozuojamos greitai“, – kalba pašnekovė. Ji sako, kad kremų nuo saulės naudojimas yra vienas iš kasdieninės rutinos sudedamųjų dalių.
Vis dar sprendžiamos aborigenų įliejimo į visuomenę problemos. „Australai turbūt vis dar jaučiasi kalti ir nelabai mėgsta minėti žemių užgrobimus. Tačiau, vykstant viešiems renginiams, beveik visuomet išreiškiama pagarba vietiniams, jiems padėkojama“, – aiškina Laura. Iš kitos pusės, nors vykdoma nemažai projektų, daugelis žmonių, nors ir bijo pasirodyti diskriminuojantys, prisibijo mažiau išsilavinusių aborigenų. Pasak Lauros, jie Australijoje dažnai yra panašioje padėtyje, kaip Lietuvoje čigonai. Be abejo, ir tarp šios visuomenės grupės yra daug gyvenime pasiekusių žmonių.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Sima
2018-01-25 16:11
Australijoje gyvenimas yra nesulyginamas su Lietuva. Ne vien dėl užmokesčio, ne vien dėl oro. Pats darbas australijoje yra malonesnis, nes darbuotojai čia yra vertinami ir gerbiami.
Artūras
2013-02-08 00:14
Visiškai pritariu autoriai. Pasiilgstu artimųjų lietuvoje, bet grįžti nelabai norisi. Ką domintų rašau blogą apie australiją http://svajoniuaustralija.lt/naujienosblogas

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai