Lietuvoje ir pasaulyje

Lietuvos šeimose seksas vis dar tabu


Minint Pasaulinę kontracepcijos dieną, pristatyti 15–25 metų Lietuvos jaunimo apklausos apie bendravimą kontracepcijos klausimais rezultatai. 77 proc. apklaustųjų teigia, kad jų šeimoje nekalba apie apsisaugojimo priemones, o 53 proc. mano, kad būtent šeimoje jie geriausiai sužino apie kontracepciją. Ka s ketvirtas respondentas mano, kad geriausiai apie apsisaugojimo priemones šeimoje žino mama, kas aštuntas – kad brolis arba sesuo.
Tyrimas atskleidė, kad 72 proc. lytinių santykių turėjusių respondentų slėpė šį faktą nuo tėvų.
„Naujausio tyrimo rezultatai patvirtina, kad Lietuvos šeimose, kuriose auga jaunimas, saugesnio sekso ir apsisaugojimo priemonių temos vis dar yra didžiulis tabu. Nepaisant to, lytiškai aktyvus jaunimas privalo turėti naujausią informaciją apie apsisaugojimo priemones iš patikimiausių šaltinių“, – sako Esmeralda Kuliešytė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos, pagrindinės iniciatyvos „Pasaulinė kontracepcijos diena 2010” partnerės Lietuvoje, vadovė.
Minint ketvirtąją Pasaulinę kontracepcijos dieną, pasaulyje paskelbti ir naujo tarptautinio tyrimo „Kontracepcija: tai kas gi atsakingas?“ rezultatai. Jie atskleidė didžiulį atotrūkį tarp jaunimo požiūrio į atsakomybę dėl kontracepcijos ir jos realaus naudojimo – net 44 proc. jaunų žmonių, ruošdamiesi į pasimatymą, galintį baigtis intymiais santykiais, labiau rūpinasi asmens higiena, depiliacija ir kvepalais nei kontracepcija.

 

Nelegalių grožio salonų paslaugos gali būti pavojingos


Nemažai moterų vietoje paslaugų grožio salonuose renkasi pigesnes paslaugas kirpėjų namuose. Visuomenės sveikatos specialistai ragina nesinaudoti tokiomis paslaugomis, nes kyla abejonių, ar tokiomis sąlygomis užtikrinama tinkama instrumentų dezinfekcija ir sterilizavimas. Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos centro Saugos kontrolės skyriaus vedėjos Josanos Motiejauskaitės, pogrindinių „grožio salonų“ niekas nekontroliuoja, todėl taip ir lieka neaišku, kaip juose laikomasi higienos normos reikalavimų.
Specialistai primena, kad, apsilankius ir oficialiame grožio salone, verta atkreipti dėmesį į kai kuriuos dalykus. Paslaugą teikiantis darbuotojas turi turėti tiek įrankių komplektų, kad kiekvienam klientui paslauga būtų teikiama prieš tai kitam vartotojui nenaudotais vienkartiniais įrankiais, dezinfekuotais ar sterilizuotais daugkartinio naudojimo įrankiais. Teikdami manikiūro, pedikiūro bei kitas paslaugas, kurių metu gali būti pažeista kliento oda, darbuotojai turi mūvėti vienkartines pirštines ir jas keisti po kiekvieno kliento. Po kiekvieno kliento stalelis ir pagalvėlė, ant kurių klientai deda rankas, turi būti kruopščiai nuvalyti ir dezinfekuoti specialiais skysčiais.
Kad nebūtų užterštas indelyje esantis kosmetikos gaminys, klientui reikalingą porciją būtina imti iš indelio švariu įrankiu. Patogiausi gaminiai, kurių pakuotės yra su dozatoriais, į juos nekišami pirštai.
 

Energiniai gėrimai skatina priklausomybę?


Nacionalinė sveikatos taryba susipažinusi su įstatymų projektais, kurie reguliuotų energinių gėrimų pardavimo vaikams tvarką, pritaria, kad ši iniciatyva verta svarstymo ir platesnių diskusijų. Energinių gėrimų sudėtyje esančios tokios tonizuojamosios medžiagos, kaip kofeinas, taurinas, d-gliukuronolaktonas, dažnai pasitaiko įprastuose maisto produktuose ar yra natūralūs žmogaus maistui skirtų augalų ir gyvūnų organizmo metabolitai. Įvairiose šalyse kilus diskusijoms dėl galimo neigiamo energinių gėrimų poveikio sveikatai, 2009 metais Europos maisto saugos tarnyba pateikė išvadą, kurioje teigiama, kad šiuo metu energiniuose gėrimuose esantį šių medžiagų kiekį vartoti saugu. Tiesa, yra pasiūlymų nustatyti šių medžiagų kiekio leistinas ribas, jas žymėti gėrimų etiketėse ir taikyti ribojimus tik į jas atsižvelgiant.
Kadangi šie gėrimai yra legalūs, lengvai prieinami ir socialiai patrauklūs, o jų prekybos reklama labai agresyvi, jų vartojimas tarp jaunimo grėsmingai plinta.
Mokslinėje literatūroje aprašomi net mirties atvejai perdozavus šių medžiagų ir pabrėžiama, kad ypač pavojinga sveikatai šių gėrimų, į kurių sudėtį įeina taurino, kofeino ir kitų tonizuojamųjų medžiagų maišymas su alkoholiu. Mokslininkai teigia, kad šių gėrimų vartojimas didina vaikams ne tik toleranciją kofeinui, skatina priklausomybę nuo jo, bet ir paruošia kelią priklausomybei nuo kitų psichoaktyvių medžiagų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai