Lietuva – atostogų lyderė

Jų laukiame visus metus. Vieni jas planuojame kruopščiai, skrupulingai iki kiekvienos detalės. Kiti gi viską palieka paskutinei akimirkai ir atsiduoda likimui. Ir visiškai nesvarbu, kuriam tipui priklausome, – atostogos yra nuostabus metas visiems.
 

Mes, lietuviai, mėgstame keliauti ir galime pasidžiaugti tuo, kad atostogų turime netgi keturias savaites. Per jas galime pamiršti vargus, pailsėti, atsipalaiduoti. Tai viena iš tų gyvenimo sričių, kur teigiamai lenkiame daugelį išsivysčiusių šalių. Todėl, jei vis dar ruošiatės dejuoti „taip greitai baigėsi, rytoj į darbą“, paskaitykite šį straipsnį ir pamatysite, kad daugelyje šalių atostogos trunka daug trumpiau.

 

Pailsėjusi Europa


Minimali atostogų Lietuvoje trukmė per metus siekia 28 dienas, o kur dar papildomos nedarbo dienos. Per mažai? Nebūkime godūs – ilgiau už lietuvius atostogauja tik keletas tautų. Tai brazilai, suomiai ir prancūzai, turintys 30 dienų per metus. Tiek pat laiko kaip ir mes atostogauja rusai bei Didžiosios Britanijos piliečiai. Susilaikyti ir nesiskųsti turėtų ir mūsų kaimynai lenkai, taip pat graikai, austrai, danai ir švedai, gaudami 26 dienas atostogų bei norvegai su 25 dienomis. Po dvidešimt dienų turi vokiečiai, olandai, airiai, italai, belgai bei Kipro žmonėms
Na ir kas, sakote? Kas čia naujo? Štai čia ir prasideda įdomioji dalis. Azijos bei Ramiojo vandenyno regiono valstybės, nors ir esančios šiltesniame klimate nei mes, bei turtingoji Šiaurės Amerika atostogų kiekiu negali pasidžiaugti.
 

Darbštieji rytiečiai ir vakariečiai


Australai, Naujosios Zelandijos darbuotojai oficialiai turėtų gauti keturias savaites atostogų, tačiau vidutiniškai atostogauja apie 20 dienų. Tiek laiko atostogoms gauna ir darbštieji japonai, nors teoriškai, išdirbę daug metų, gali gauti ir daugiau. Be to, turbūt jau teko girdėti, jog Japonijoje išnaudoti laisvas dienas, baiminantis dėl darbo praradimo, itin nepopuliaru. Tad taip jos ir kaupiasi, tarsi pinigai kojinėje, o keliauti dažniausiai japonai pradeda sulaukę pensijos.
Dar mažiau dienų kelionėms ar tiesiog drybsojimui ant sofos turi Honkongo bei Singapūro piliečiai – vos savaitę oficialių atostogų. Dirbusieji daugiau nei dešimt metų turi teisę į dviejų savaičių atostogas.
Kinai ir kanadiečiai, be valstybinių švenčių, turi vos 10 laisvadienių per metus. Tačiau Kinijoje, kaip, beje,ir JAV, darbdavys atostogų neprivalo suteikti. Žinoma, tokia praktika – nerekomenduojama, tačiau ir nedraudžiama.


JAV atostogų ilgis dažnai priklauso nuo laiko, išdirbto įmonėje, bei susitarimo darbo sutartyje. Štai 10 apmokamų atostogų dienų galima gauti dirbus metus, dirbus penkerius – 17 dienų. Mūsų savaime suprantamu mėnesiu atostogų mėgaujasi tik vyresnieji, įmonėje išdirbę daugiau nei 15–20 metų. Tačiau retas amerikietis per vieną kartą ima daugiau nei savaitę atostogų. Nors, mūsų akimis, turi daugiau finansinių galimybių keliauti ar prabangiai ilsėtis, tyrimų duomenimis, 11 proc. amerikiečių per metus atostogauja tik 1 savaitę. Apie 31 proc. – 2 savaites, 22 proc. – 3, 18 proc. – 4 ir 18 proc. gali pasigirti 5 ir daugiau savaičių kasmetinėmis atostogomis.
Kuo toliau, tuo įdomiau: penktadalis amerikiečių apskritai neatostogauja. Kas tuo džiaugiasi? Žinoma, kad darbdaviai. Įnikę į darbą amerikiečiai jiems sutaupo milijonus atostogų dienų ir kartu netgi milijardus dolerių jų kaina.
 

Laisvų dienų – daugiausia


Kaip gi ištvertume visus metus, nekantriai laukdami išganingųjų atostogų, jei ne valstybinės šventės ir mūsų taip pamėgti ilgieji savaitgaliai? Lietuvoje tokių švenčių netgi 13! Daugiau valstybinių švenčių turi Japonija bei Indija – šiose šalyse jų po 16, taip pat Kipras, Slovakija ir Pietų Korėja – 15 dienų, Ispanija ir Malta – 14. Su mumis garbinga ketvirtąja vieta dalijasi Portugalija, Austrija, Slovėnija ir Taivanas. Danija, Airija, Šveicarija, Kanada ir Rumunija per metus turi 9 valstybines šventes. O lietuvių taip pamėgta Didžioji Britanija, taip pat Nyderlandai bei Australija jų turi mažiausiai – vos 8.
 

Atostogauti – sveika


Tai štai, pasirodo, jog kartais Lietuvoje gyventi geriau nei kai kuriose kitose pasaulio šalyse? Na, bent jau dėl atostogų. O jeigu kyla minčių apie padirbėjimą per laisvas savaites, įvertinkite mokslininkų rekomendacijas. Jie įrodė, jog poilsio stoka turi įtakos darbo našumui. Negana to, nepailsėjęs žmogus kelia riziką savo sveikatai – jam širdies priepuolio tikimybė padidėja net 30 proc., o mirtingumą geras poilsis sumažina iki 20 proc. Verta nuvažiuoti ir atsipūsti bent prie ežerėlio, ar ne? Ir tikėtis, jog Lietuva ekonomiškai vystysis greičiau. Juk per paskutiniuosius 100 metų ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse vidutinis darbo laikas per metus sutrumpėjo 40 proc.
 

Top šalys šių metų atostogoms


Vienas didžiausių kelionių knygų leidėjų pasaulyje „Lonely planet“ paskelbė sąrašą 10 pasaulio šalių, kurios šiais metais labiausiai rekomenduojamos aplankyti.
Į sąrašą pateko 3 Europos šalys – Vokietija, Graikija ir Portugalija. Visos likusios kiek tolimesnės, tačiau jeigu galimybės leidžia – tikrai vertos aplankyti.
El Salvadoras
Vokietija
Graikija
Malaizija
Marokas
Nepalas
Naujoji Zelandija
Portugalija
Surinamas
JAV
O vienas populiariausių keliautojų patarėjų internete tripadvisor.com siūlo ir daugiau kruopščiai sudarytų sąrašų, ieškantiems idėjų šiai vasarai. Pateikiame karščiausių Europos vietų dešimtuką.
Monte Karlas, Monakas
Heidelbergas, Vokietijas
Zalcburgas, Austrija
Florencija, Italija
Lucernas, Šveicarija
Venecija, Italija
Siena, Italija
Roma, Italija
Hamburgas, Vokietija
Amsterdamas, Olandija

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai