Apkalbos kolektyvuose – neišvengiamos

„Aš nežinau nei vieno kolektyvo, kuris būtų apsaugotas nuo apkalbų,“ – teigia psichologė-psichoterapeutė Nijolė Liubinskienė. Kodėl gi tos apkalbos sklinda? Anot psichologės, žmogui būdingas prigimtinis smalsumas, žvilgsnis ne tik į save, bet ir į kitus.
 

Daugiau dėmesio


Vienos apkalbos gali būti linksmos, draugiškos, o kitos skaudžios, įžeidžiančios. Tai priklauso nuo žmonių, kurie dirba kolektyve. Koks bebūtų kolektyvas – mažesnis ar didesnis – būtinai vienas kažkuris žmogus bus labiau linkęs į skandalus, apkalbas. Jis gali būti piktesnis, pavydesnis ar kerštingesnis. Nuo to priklauso, kiek tos apkalbos bus geranoriškos, kiek turinčios neigiamą atspalvį.
Apkalbos kartais suteikia žmogui teigiamų bruožų. Sakykime, dažnai iš artistų, scenos žmonių tenka girdėti, kad apkalbos jiems kelia reitingus, tai jiems reklama. Tuo tarpu paprastam žmogui apkalbos paprastai suteikia daug skausmo. Bet, kaip teigia N.Liubinskienė, kartais tas skausmingesnis žvilgsnis į save būna teigiamas. Taip save žmogus patikrina, atkreipia dėmesį į tam tikrus dalykus, kuriems anksčiau dėmesio nesuteikdavo.
Pasak specialistės, apkalbos daugiau veikia moteris, kurias daugiau ir apkalbinėjame. „Žinoma, apkalbame ir vyrus, tačiau jie dėl savo vyriško charakterio ypatumų į apkalbas reaguoja dalykiškiau ar tiesiog nekreipia dėmesio,” – teigia psichologė. Moterys šiuo atveju yra labiau pažeidžiamos.
 

Pats bendravimas – rizika


Ar sunku išlaikyti ribas tarp asmeninių ir darbo santykių? Tai priklauso nuo paties žmogaus. Dažnai žmonės ateina į darbą ne tik darbiniams santykiams. Jie draugauja, pertraukėles kartu leidžia, pietauja. Nors, pasak N.Liubinskienės, jau pats bendravimas yra rizika. Atrodo, jog bendrauji su žmogumi konfidencialiai, bet iš tikrųjų negali būti tikras, kad jis tos informacijos nepaskleis kitiems. Net ir paprašius išsaugoti paslaptį, žmogus nebūtinai tą padarys.
Apkalbos priklauso nuo kolektyvo dydžio. Sakykime, mažesniame kolektyve santykiai yra glaudesni negu dideliame. Žmonės vieni apie kitus daugiau žino, todėl gandui atsirasti kaip ir nebelieka vietos. Apkalbos daugiau sklinda dideliuose kolektyvuose, kur vieni apie kitus žino mažiau, santykiai tolimesni. Gandas čia sunkiau patikrinamas.
Kaip jau minėjome, įsitraukimas į apkalbas priklauso nuo paties žmogaus. Sakykime, koks uždaras žmogus, atėjęs į darbą, iš tiesų gali norėti tik dirbti, o ne draugauti, neteikti informacijos apie save. Tokį žmogų labai lengva apkalbinėti, bet jeigu tas žmogus mažai žinomas, tos apkalbos prie jo „nelips“.
Iš kitos pusės, kuo mažiau apie žmogų žinome, tuo lengviau apie jį sugalvoti paskalas, tuo lengviau apie jį paskalos ir sklis. Kita vertus, jei žmogus yra atviras, daug pasakoja apie save, tai taip pat sudaro terpę sklisti kalboms apie jį.
 

Skatina pasitempti


Paskalos neretai pasklinda apie ryškesnį, įdomesnį, kitaip tariant, kažkuo išsiskiriantį iš kitų žmogų. Tai gali būti jo/jos pomėgiai, apranga, bendravimo ar charakterio ypatumai. Jei žmogus yra uždaras, kiti gali susidomėti, kas už to slypi, smalsu, kodėl žmogus nekalba apie save. Paskalas galima paskleisti ir apie daug kalbantį, bet apie save mažai pasakantį asmenį. Toks paprastai daug šneka, bet aiškiai, nepasako esmės arba skleidžia dviprasmišką informaciją apie save. Tada paskalų skleidėjai bando tą žmogų tarsi įspėti dėl tokio elgesio.
Paskalos – dviprasmis reiškinys. Vienu atveju jos gadina žmonėms gyvenimą. Jei skaudžios paskalos pasiekė patį apkalbamąjį, tai gali kristi jo darbingumas, nuo ko natūraliai kenčia darbo kokybė. Kitu atveju paskalos suteikia žmonių santykiams pikantiškumo. Kartais paskalos sužadina ir žmogaus, ir kolektyvo ambicijas. Neretai paskatina pasitempti.
Dažnai paskalos paleidžiamos sąmoningai kaip sugedęs telefonas. Kartais tas telefonas sužaidžiamas nesąmoningai, kai informacija perduodama iškreiptai ir ji kiekvieno asmens interpretuojama skirtingai. Kartais gandai specialiai kuriami tam, kad nueitų iki adresato, kai tiesiogiai jam kažko pasakyti neišeina.
„Dažnai paskalos daro gyvenimą įdomesnį,“ – teigia specialistė. Ar reikia su jomis kovoti? Jei esate prieš įvairius gandus, anot N.Liubinskienės, galioja vienintelė taisyklė, kuri galbūt gali palengvinti gyvenimą – pačiam į paskalas neįsitraukti. Bet tai jokiu būdu nesuteikia garantijos, kad nebūsi apkalbėtas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai