Kaip savo nugarai padėt galėčiau?

Nugaros skausmai šiandien vargina daugelį žmonių. Mes sėdime prie kompiuterio, šūsnių popierių, televizoriaus, mašinoje ir visur, kur tik įmanoma. Dažniausiai esame nuvargę, taigi nugarai leidžiame išlinkti taip, kaip ji pati sugalvoja. Mes mažai judame, o vėliau kankinamės dėl nuolat atakuojančio nugaros skausmo. Skaitykite plačiau apie nugaros skausmus ir kaip jų išvengti.
 

Nugaros anatomija


Nugara – tai visas kompleksas įvairių „detalių“: tai ir stuburas su visais savo slanksteliais ir kremzlėmis, tai ir visa galybė raiščių, įvairiomis kryptimis tįstančių raumenų, o kur dar nervai, kraujagyslės, kai kurios kitos struktūros? Kaip jau supratote, tikimybė, kad kurioje nors vietoje bus kas nors negerai, – išties nemenka.

 

Kur gali skaudėti?


Dažniausiai vis tik skauda su stuburu susijusios sritys. Galima išskirti tris sąlygines zonas: apatinė nugaros dalis (tarp juosmens ir sėdmenų), viršutinė nugaros dalis ir kaklas bei pečiai. Esant skausmui juosmens srityje skausmas gali plisti į sėdmenis ar kojas, šios sritys gali nutirpti.
 

Kada būtina kreiptis gydytojo pagalbos?


· jeigu nugaros skausmas pasireiškė staiga ir be aiškios priežasties (aiški priežastis gali būti, pavyzdžiui, ilgalaikis darbas sode ar ilgalaikis buvimas vienoje padėtyje, pvz., įtemptai dirbant prie kompiuterio);
· nugaros skausmas trunka ilgiau nei dvi savaites ir nerimsta; jei skausmas nerimsta per 2–3 dienas, tuomet galite vartoti specialių skausmą malšinančių tepalų
· skausmas plinta į koją, į mentę, jums sunku kvėpuoti, skauda skrandį, kyla temperatūra (nebūtinai yra visi čia išvardinti simptomai, pakanka ir vieno iš jų).
 

Norite sveiko stuburo? Šokite!


Šokdami pakoreguosite bet kurios stuburo srities skolizę, ištiesinsite stuburą, t.y. būsite aukštesni. Ištiesinsite pečius. O eisena... Jos paprasčiausiai nepažinsit. Be to, stuburas – sveikatos raktas. Jeigu jam kas nors nutinka, laukite nemalonumų. Šokis gali puikiai pasitarnauti būtent jūsų stuburo sveikatai, padedant išvengti, palengvinant ar net išgydant kai kurias ligas. Ir dar: dėl harmoningai besivystančių visų raumenų grupių formų grakštumas – garantuotas. Jūsų kūnas bus stangrus ir grakštus, net jei jums daugiau nei 40, bendraamžiai jums pavydės. Beje, išmokti tiesiai laikyti nugarą niekuomet ne vėlu.


 

Kas yra taisyklinga laikysena?


Atrodytų keista, tačiau taisyklinga laikysena mažai ką turi bendro su pasitempusiais kariškiais. Iš tikrųjų stovėti reikia tiesiai, tačiau ramiai , kiek įtempus pilvo raumenis. Nežinote, ar jūsų laikysena taisyklinga? Jums padės paprasčiausia siena. Atsistokite tiesiai, nugara į sieną, pėdas pastatykite maždaug per 7 cm nuo sienos, galvą ir pečius priglauskite prie sienos. Jeigu stovite taisyklingai, tarp juosmens ir sienos galėsite prakišti rankas.
 

Ar yra kitų alternatyvų?


Taip, yra. Naudinga bet kokia fizinė veikla, kurios metu nugarai netenka pernelyg dideli fiziniai krūviai. Jūsų savijautą gali pagerinti elementari rytinė mankšta. Tačiau prisiminkite, kad 10 minučių mankšta, net ir atliekama kasdien, dar nebus pakankamai efektyvi, kadangi sąnariai ir raumenys negaus pakankamo krūvio. Jums reikia mankštintis bent 20–30 minučių, kad išjudintumėte visus reikiamus sąnariukus ir raumenukus. Neturite laiko mankštintis? Tuomet judėkite kada tik galite: eikite pėsčiomis į darbą, iš darbo, šokite tvarkydami namus ir t.t., juk judesys – tai gyvenimas.
Nugaros skausmą numalšinti gali padėti fizioterapinės procedūros, vietinio veikimo tepalai, tokie kaip, pavyzdžiui, Finalgon.
Delno dydžio odos plotui patepti jo reikia maždaug žirnio dydžio gumulėlio.

 

Kaip gyventi ir atlikti darbus?


Tausoti stuburą padės toliau pateikti patarimai:
ь Skusdami bulves ar ruošdami kokias kitas daržoves ar pan. atsisėskite, nesilenkite prie pernelyg žemų paviršių.
ь Lyginimo lenta turi būti apytikriai 10–15 cm nuo alkūnės aukščio.
ь Keldami sunkesnius daiktus tai darykite ne pasilenkę, bet pritūpę.
ь Siurbdami ar plaudami grindis, verčiau pasirūpinkite ilgesniais kotais.
ь Valydamiesi dantis arba plaudami indus dalį krūvio paskirkite kojoms – paprasčiausiai kiek sulenkite kojas per kelius. Arba vieną koją statykite labiau į rpeikį, paskui pakeiskite.
 

Kokie pratimai padeda išlaikyti nugarą tiesią?


ь Šį pratimą galite daryti bet kur ir beveik visada, pavyzdžiui, ruošdami namiškiams vakarienę: atsistokite tiesiai ir, atitraukdami pečius atgal, pasistenkite kaip įmanoma labiau suartinti mentes. Pabūkite tokioje padėtyje ir vėl pakartokite pratimą. Pratimą kartokite bent 3–4 kartus.
ь Rankas sunerkite už galvos, o alkūnes stenkite kuo labiau patraukti nugaros link.
ь Pakelkite pečius tarsi norėdami jais pasiekti ausis. Pabūkite tokioje padėtyje keletą sekundžių ir vėl juos atpalaiduokite.
ь Atsistokite keturiomis ir lanku išrieskite nugarą tarsi besirąžanti katė, po to nugarą atpalaiduokite. Kelis kartus pakartokite pratimą.
ь Jūsų nugarai puikiai tiks pasilenkimai įvairiomis kryptimis, lanko sukimas, tokios sporto rūšys kaip badmintonas, tenisas, irklavimas ir t.t.
 

Truputis statistikos


· Nugaros skausmai – dažniausia nedarbingumo priežastis, su kuria konkuruoti gali nebent peršalimo ligos.
· Net 80 procentų žmonių bent kartą gyvenime yra patyrę nugaros skausmą.
· Tik 10 procentų asmenų nugarą skauda dėl antrinės priežasties, t.y. dėl kokios nors konkrečios ligos, neturinčios įtakos stuburui, pavyzdžiui, sergant inkstų ligomis. Likusiems 90 procentų ją skauda dėl problemų, tiesiogiai susijusių su tam tikromis nugaros sritimis.
· Apie 40 procentų ligonių pasveiksta apytikriai per savaitę.
· Dar 20 procentų asmenų pasveikta per 3 savaites.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai