Alkoholis ir vairavimas – mirtinas derinys

Nors alkoholis ir automobilis yra mirtinas derinys, tačiau dažnai tai neatbaido žmonių nuo vairavimo išgėrus. Dauguma nesugeba pasimokyti iš svetimų klaidų ir supranta klydę tik tuomet, kai būna per vėlu – žūsta artimieji ar niekuo nenusikaltę pėstieji. Pirminiais duomenimis, per praėjusius metus mūsų šalyje neblaivūs vairuotojai sukėlė beveik 500 eismo įvykių. 43 žmonės taip ir nebegrįžo pas savo artimuosius, sužeisti daugiau nei 700. Praeities nebesugrąžinsime, tačiau galime pakeisti ateitį. Net ir nedaug išgėrę, nerizikuokite ir jokiu būdu nesėskite prie vairo.
 

Išgeriame daugiau nei rusai


Pasaulinės gėrimų rinkos tyrimų organizacijos duomenimis, 2008 metais kiekvienam mūsų šalies gyventojui teko po 5,2 litro stipriųjų gėrimų, 1,8 litro vyno (įskaitant sidrą ir spirituotą vyną) ir 4,4 litro alaus. Net Rusijoje išgeriama mažiau: degtinės ir stipraus alkoholio – 3,6 litro, o alaus – 3,9 litro.
Pasak Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro vedėjos Ramunės Rutkauskaitės, tai vis labiau liūdina medikus. Dėl besaikio alkoholio vartojimo didėja sergamumas kepenų ligomis, daugėja apsinuodijimo, traumų ir avarijų rizika.
Nors dar visai neseniai buvo mėginama įrodyti, kad nedideli alkoholio kiekiai mažina aterosklerozės riziką, tačiau naujausi tyrimai parodė, kad, norint pasiekti šį poveikį, išgeriamas alkoholio kiekis smarkiai padidina kepenų cirozės riziką.
Net mažos alkoholio dozės mažina fizinį ir psichinį žmogaus pajėgumą, žaloja smegenis ir kitus organus.
Alkoholio poveikis smegenims tiesiogiai priklauso nuo jo koncentracijos kraujyje (į jį patenka iš skrandžio). Vėliau alkoholis kaupiasi galvos smegenyse – ten jo koncentracija būna net 75 proc. didesnė negu kraujyje.
Alkoholis slopina audinių ir organų gyvybinius procesus.
Išgėrus nedidelį alkoholio kiekį, prasideda stimuliuojamasis jo poveikis. Dėl to pagerėja nuotaika, žmogus tampa šnekesnis, perdėtai žvalus, pamažu nustoja kontroliuoti savo veiksmus, nesugeba tinkamai įvertinti to, kas vyksta.
Didesnės dozės slopina smegenų centrus, kurie atsakingi už savikontrolę ir dėmesį.


 

Kas vyksta girtam sėdus prie vairo?


Truputį apgirtęs ir prie vairo atsisėdęs žmogus įgauna perdėto pasitikėjimo. Jam atrodo, kad sugebėjimai didėja, kad jis gali veikti greitai ir tiksliai, aplinkiniai rodosi mielesni, įdomesni. Pasak R. Rutkauskaitės, šis jausmas apgaulingas.
Dėl slopinamojo alkoholio poveikio sulėtėja žmogaus reakcija ir refleksai, todėl jis daug lėčiau reaguoja į kliūtį kelyje, nebegali priimti tinkamų sprendimų, sulėtėja akių raumenų veikla. Vieniems šie pokyčiai atsiranda nuo didelių alkoholio kiekių, o kitiems – net nuo vienos taurelės.
Negana to, pakinta matymas, spalvų suvokimas, klausa. Dėl šios priežasties galite nepastebėti per gatvę einančio žmogaus ar netinkamai įvertinti šviesoforo spalvas. Be to, apgirtę vairuotojai visą dėmesį nukreipia tik į centrinį vaizdą t.y. mato tik tai, kas yra prieš juos, ir dėl to ne visada pastebi iš šalutinio kelio įvažiuojančią mašiną ar einantį žmogų.
R. Rutkauskaitės teigimu, net ir nestipriai apgirtus, pablogėja vairavimo įgūdžiai. Žmogus nebesugeba tiksliai suvokti mašinos padėties kelyje, įvertinti atstumo tarp dviejų mašinų, tinkamai koordinuoti savo veiksmų ir įvertinti kelio ženklų. Išgėrus, prie vairo pablogėja žmogaus koncentracija ir apima mieguistumas.
Dar blogiau, kai alkoholis naudojamas su vaistais. Tai ne tik sustiprina alkoholio ir centrinę nervų sistemą veikiančių vaistų poveikį, bet ir gali tapti mirtinu deriniu. Ypač pavojingas alkoholio derinys su vaistais nuo hipertenzijos, skausmo, antidepresantais (ypač tricikliais antidepresantais), antihistamininiais preparatais ir kt.
 

Alkoholis skaidomas ilgiau nei atrodo


Medicinoje priimta, kad išgertas alkoholio kiekis skaičiuojamas standartiniais vienetais. Vienas standartinis vienetas atitinka 10 ml gryno spirito arba 40 ml stipriojo gėrimo (degtinės, romo, džino), 330 ml alaus ir 100 ml vyno.
Žinoma, kad žmogaus girtumas priklauso nuo kūno masės ir išgerto standartinių alkoholio vienetų skaičiaus. Tačiau tai yra labai reliatyvu, kadangi dėl skirtingo vandens kiekio organizme tos pačios kūno masės storulio ir sportininko apgirtimas skirsis.
Vis labiau populiarėja alkoholio matuokliai. Tačiau žmonės daro daug klaidų. Ypač kai alkoholio koncentracija matuojama praėjus 15-20 min. po išgėrimo. Ramunės Rutkauskaitės teigimu, nors alkoholio matuoklis parodo leistiną alkoholio normą, tačiau po kokių 20 minučių jus sustabdo policija, duoda alkoholio matuoklį, jūs pučiate ir viršijate leistinus rodmenis. Kodėl? Todėl, kad per tą laiką, kol jūs vairavote, alkoholis buvo absorbuojamas į kraują, didėjo jo koncentracija kraujyje“.
Nereikėtų pamiršti, kad alkoholio pasisavinimą lėtina maistas.
Nors alkoholis greitai pasisavinimas, tačiau jo pašalinimas gali užtrukti ilgai. Ne vienas šventai įsitikinęs, kad alkoholio pasišalinimą iš organizmo pagreitina stipri kava arba šaltas dušas. Jie klysta, kadangi šios priemonės visiškai neveiksmingos. Čia gali padėti tik laikas. Šalinant alkoholį iš organizmo, 90 proc. viso darbo tenka kepenims, o likusioji dalis inkstams, plaučiams ir prakaitui. Paskaičiuota, jog sveiko žmogaus kepenys vidutiniškai suardo iki 0,15 promilės per valandą. Šis laikas tiesiogiai priklauso nuo lyties (moterų organizme alkoholis skaidomas lėčiau), gretutinių ligų (ypač kepenų), svorio ir kitų veiksnių. Todėl pašalinti iš organizmo 1 promilę vidutiniškai užtruks ilgiau nei 6 valandas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Jurgita
2009-01-22 11:26
Senai zinoma tiesa... Ka nors naujo parasykite...

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai