Peršalimo ligos: kas naujo?

Peršalimo ligos lydi žmoniją tiek, kiek ji egzistuoja, ir, nepaisant to, kad peršalimo ligomis žmonės serga ištisus metus, orams atšalus, pastebimas sergamumo pikas. Kad ir kaip būtų, net ir medicinai sparčiai žengiant į priekį, pokyčių ne itin daug, daugiau dėmesio skiriama šių ligų profilaktikai, o gydymas ir toliau išlieka simptominis.
 

Pastebimos tendencijos


Tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje pastaraisiais metais vis dažniau pastebimos peršalimo ligų komplikacijos: ausų uždegimai, sinusitai, plaučių uždegimai. Tai siejama su dažnai pavėluotu kreipimusi į sveikatos priežiūros specialistą bei netinkama savigyda, pavyzdžiui, neracionaliai vartojami antibiotikai. Lietuvoje vis dar nepopuliaru skiepytis gripo vakcina. Vakcinuojama vos apie 30 procentų visuomenės. Nesiskiepijantys neretai atsisakymą motyvuoja tuo, kad gripu sirgti nelinkę.
 

Keturios dažniausios klaidos


Kaip ir prieš dešimtmetį, mes vis dar nemokame tinkamai elgtis susirgę peršalimo liga. Priešingai, pastaraisiais metais vis populiarėjantys „savigynos“ metodai ir plati nereceptinių vaistų pasiūla atsuka antrą lazdos galą. Kokios dažniausiai pasitaikančias klaidos?
1. Vartojami karščiavimą mažinantys vaistai net ir tuomet, kai temperatūra nesiekia 38ºC. Karščiavimas – tai gynybinė organizmo reakcija. Kai temperatūra yra apie 37,5C, virusų „gyvenimas“ mūsų organizme tik pradeda blogėti, žemesnėje temperatūroje ligų sukėlėjai išvis jaučiasi puikiai, taigi, mušdami neaukštą temperatūrą, jūs pailginate sirgimo laiką. Šiuo metu vaistinėse yra nepaprastai plati įvairių vaistų, slopinančių peršalimo ligų simptomus, pasiūla. Visų jų sudėtyje yra paracetamolio – karščiavimą slopinančios medžiagos. Taigi, kol karščiavimas yra saikingas, jie taip pat netinka. JAV medikai susirūpinę netikslingu šių vaistų vartojimu ankstyvoje vaikystėje ir dar kartą perspėja tėvelius, kad vaistų, malšinančių peršalimo ligų simptomus, jaunesniems nei 2 metų amžiaus vaikams galima duoti tik gydytojo nurodymu.


2. Nusipirkus gripo ir peršalimo ligų simptomus slopinančių preparatų, neretai tikimasi stebuklo ir, savijautai nepagerėjus, po poros valandų neretai skubama į kitą vaistinę panašaus preparato tik kitu pavadinimu. STOP. Taip jūs darote sau meškos paslaugą, be to, visuose miltukuose esančios medžiagos sumuojasi, ir jūs galite perdozuoti tam tikrų medžiagų.
3. Sloga vis dar trunka savaitę arba 7 dienas. Tai reiškia, kad, susirgus sloga, stebuklų tikėtis taip pat neverta. Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – netikslingas vaistų nuo slogos vartojimas. Didžioji dalis preparatų pasižymi kraujagysles sutraukiančiu poveikiu, be to, prie šių lašiukų ilgainiui priprantama, taigi rizikuojate įsitaisyti lėtinę slogą, su kuria kovoti kur kas sudėtingiau. Lašiukus reikia vartoti teisingai. Pastarųjų metų rekomendacijose nurodoma, kad geriausia vartoti kompleksą, t.y. nosies praplovimus ir tik tuomet – lašiukus. Praplauti nosį geriausia jūros vandeniu ar druskos tirpalu ir tik tuomet lašinti lašiukų nuo slogos. Taip vaistas veiks ten, kur jam reikia, o ne nusės ant nosyje esančių išskyrų. Beje, vis dar nemaža dalis žmonių nemoka taisyklingai išsipūsti nosies. Jokiu būdu nepūskite abiejų šnervių tuo pačiu metu, tai mažų mažiausia neefektyvu. Pradžioje užspauskite vieną šnervę, išsipūskite, po to užspauskite kitą šnervę ir vėl išpūskite.
4. Peršalimo ligas dažniausiai sukelia virusai, o jų visiškai neveikia antibiotikai. Taigi, gydytojui nepaskyrus, antibiotikų nevartokite!!!
 

Paneigti mitai


Dar visiškai neseniai, suskaudus gerklei, rekomenduota ją skalauti druskos, sodos tirpalu arba žolelių nuovirais. Pasirodo, gerklės skalavimas veikia ne daugiau nei placebas. Skalaujamas skystis paprasčiausiai nepasiekia tos vietos, kur jis turėtų veikti. Vietoje to, esant būtinybei, rekomenduojama vartoti specialius purškiamuosius preparatus.
Beje, šiais laikais vaistams įpurkšti galima įsigyti inhaliatorių. Juos vartojant pasveikstama daug greičiau, trumpiau vargina simptomai – kosulys, gerklės perštėjimas ar skausmas ir kt. Neteisinga manyti, kad inhaliatorių naudoti nepatogu – dabar jie gaminami net kišeninio dydžio ir telpa bet kokioje rankinėje ar krepšyje.
Beje, dar viena pastarųjų metų problema – nesaikingai vartojami čiulpiamieji preparatai, malšinantys gerklės skausmą. Tai, kad jie efektyviai malšina šį nemalonų simptomą, niekas neprieštarauja, tačiau nesaikingas jų vartojimas gali sukelti skausmus pilvo srityje ir viduriavimą. Tai gali imituoti kitas ligas ir pasunkinti diagnozę. Taigi, perskaitykite rekomenduojamą paros dozę ir jos neviršykite.
 

Profilaktikos galimybės, arba kaip nesusirgti


Bene svarbiausia profilaktikos priemonė – higienos laikymasis: rankų plovimas (kad būtų išvengta pakartotinio užsikrėtimo bei artimųjų užkrėtimo, ypač vaikų), asmeninių rankšluosčių naudojimas kiekvienam šeimos nariui, gausus skysčių vartojimas, patalpų vėdinimas (nevėdinamose patalpose virusų koncentracija kelias dešimtis kartų didesnė nei lauke), viešų bei žmonių susibūrimo vietų vengimas ir kt. Viskas nauja – tai gerai pamiršta sena...
 

Tai labai įdomu...


Kathryn Skelding vadovauja tyrimui, kurį atlikus, tikimasi priversti peršalimo ligas sukeliantį virusą tarnauti žmonijai. Yra duomenų, kad, tam tikrai metodais paveikus virusą, jis žudys krūties vėžio ląsteles. Šiuo metu jau yra eksperimentiniai herpeso ir kitų virusų pagrindu sukurti preparatai, gydantys įvairios lokalizacijos vėžius. Gali būti, kad peršalimo ligas sukeliantis virusas papildys jų gretas.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai