Pliuškenimasis vonioje neatstoja pirties

Hipokratas, garsus senovės graikų gydytojas, gyvenęs V–IV a. prieš mūsų erą, pirtį laikė svarbiausia terapijos priemone ir rekomenduodavo ligoniams. Šis išminčius, išgyvenęs 110 metų, aiškino, kad gyvybės jėgų reikia semtis iš gamtos, gydytis natūraliais būdais. Sveikatos šaltiniu graikas laikė vandenį. Pirtis nuo seniausių laikų buvo laikoma svarbia priemone švarai palaikyti ir turėjo nemažą gydomąją reikšmę. Pirtis – tai ne ištvermės varžybos „kas ilgiau iškęs“. Ateiname čia nevaromi, tik savo naudai ir malonumui, ir esame lygūs. Kiekvienas į pirtį eina su savais tikslais, įvertinęs savo poreikius ir galimybes. Dabar pirtys turi higieninę paskirtį, bet, žinoma, ir atpalaiduojamąjį poveikį mūsų organizmui.
 

Pirties savybės


Pirties mėgėjai teigia, kad pirtis nėra lygi pirčiai. Drėgmės ir karščio derinys – tai pagrindinis įvairių pirčių skirtumas, lemiantis jų poveikį žmogaus organizmui.
Svarbus veiksnys – oro drėgnumas. Pagal pirties tipą, oras gali būti sausas (saunoje santykinis oro drėgnumas 5–15 proc.), vidutiniškai arba labai drėgnas (garinėje pirtyje 80–100 proc.). Nuo oro drėgnumo iš dalies priklauso deguonies kiekis jame. Kuo aukštesnė oro temperatūra ir didesnis santykinis drėgnumas, tuo didesnę jo dalį sudaro garai ir mažesnę – deguonis. Pėrimo patalpoje, kuri nedaug vėdinama, deguonies dažnai trūksta, ir ore padaugėja anglies dioksido.

 

Kokios pirtys populiariausios?


Rusiška pirtis
Voliojimasis sniege, eketė, beržinės vantos ir rusiška pirtis – neatsiejami dalykai, trumpai apibūdinantys rusiškos pirties ypatumus. Rusijoje pirtis ir sveikata yra beveik sinonimai.
Rusiška pirtis gali būti dviejų tipų: kūrenama „juodai“ ir „baltai”. Kūrenimas „juodai“ arba, kitaip sakant, dūminė pirtis, yra senovinis metodas, išlikęs iki mūsų dienų kai kuriose Rusijos šiaurės srityse. Šioje pirtyje nėra kamino, o dūmai iš jos išsisklaido pro langą – pirtis vėdinama jau gerokai iškūrenta. Tada įkaitusios pirties sienos apipilamos vandeniu, kad susidarytų garai. Ši pirtis išsiskiria savo dūmų, garų ir medžio kvapu. „Baltai“ kūrenama pirtis paplitusi visoje Rusijoje. Joje dūmai išeina pro kaminą, todėl oras pirtyje neteršiamas, nereikia vėdinti. Tai higieniška ir šiuolaikiška pirtis.
Tikroje rusiškoje pirtyje viskas turi būti pagaminta iš medžio. Pirtyje gultai išdėstyti dviem lygiais: vieni – aukščiau, kiti – žemiau. Kuo aukščiau – tuo karščiau. Prišildoma rusiška pirtis krosnele su akmenimis. Oro temperatūra pirtyje būna apie 55–80°C, oro drėgnumas – 60–70 proc. Tokia drėgmė yra pasiekiama ant akmenų nuolat pilant vandens.


Tokia pirtis gerina ištvermingumą, judesių koordinaciją, taip pat puiki raminamoji priemonė. Pagerina nuotaiką, normalizuoja dvasinę pusiausvyrą, suaktyvina kraujo apytaką, skatina organizmo atsparumą. Be to, aukštoje temperatūroje žūva įvairūs mikrobai.
Buvimo laikas rusiškoje pirtyje labai priklauso nuo oro temperatūros, drėgmės, taip pat nuo savijautos. Optimalus laikas – 15–20 minučių (apšilti), 20–30 minučių – ilsėtis.
Suomiška pirtis
Sakoma, kad suomiai saunas naudoja nuo tų laikų, kai apsigyveno Suomijoje. Pradžioje jų būstas būdavo durpėmis dengta žeminė. Tokioje buveinėje suomiai buvo priversti gyventi dėl aplinkybių: šalto klimato ir nemokėjimo suręsti būsto iš rąstų. Žeminėje būdavo sukraunama akmenų krūva su anga ugniai užkurti ir akmenims šildyti. Įkaitinti akmenys buvo vienintelė išeitis norint, kad šiluma išsilaikytų per naktį nekūrenant ugnies. Kadangi nebuvo kamino, krosnis būdavo įrengiama tarpduryje, kad būtų galima pridėti į ją malkų neužeinant į dūmų pilną patalpą. Kai akmenys įkaisdavo, patalpa būdavo išvėdinama. Įkaitę akmenys išlaikydavo būstą šiltą ir sausą ilgomis šaltomis naktimis.
Suomiškoje pirtyje karštas oras ne tik atpalaiduoja, bet ir pakelia nuotaiką. Saunoje nuprausiame kūną, atgauname dvasios ramybę ir vidinę harmoniją. Visa, kas bloga, išeina iš mūsų su devyniais prakaitais.
Turkiška pirtis
Nuo seno turkiška pirtis buvo daugiau negu tik vieta kūnui nuprausti: vieta, intymiai susijusi su kasdieniniu gyvenimu, kur bet kokios visuomeninės padėties žmogus, nesvarbu, senas ar jaunas, turtingas ar vargšas, miestietis ar kaimietis, galėjo laisvai apsilankyti. Tai buvo vieta pabūti kartu, pabendrauti, sužinoti naujienas ir gandus.
Tai pirtis, kurioje vyrauja ypač didelė drėgmė (iki 100 proc.). Maloni šiluma (apie 48–49 °C) atpalaiduoja raumenis, kvėpavimo takus, gerina kraujotaką, atgaivina ir valo odą. Tai gydomoji pirtis tiems, kuriuos vargina įvairūs kvėpavimo sistemos sutrikimai. Pirtyje naudojami malonūs aromatai pakelia nuotaiką, sukuria ypatingą atmosferą.
 

Pirtis turi poveikį...


... širdies ir kraujagyslių sistemai.
Aukštoje temperatūroje labai suintensyvėja širdies darbas. Širdis ir kraujagyslės gauna papildomą krūvį. Saunoje, kur temperatūra labai aukšta, padažnėja širdies susitraukimai, padidėja jų jėga. Pirties karštis, o vėliau apsiliejimas šaltu vandeniu greitina kraujotaką: oda parausta, atsipalaiduoja visi raumenys.
Rekomendacija tiems, kurių nesveikos venos: pirtyje kojas reikėtų laikyti pakėlus ir iš karto po pirties jas įmerkti į šaltą vandenį.
... centrinei nervų sistemai.
Pirtis – gera priemonė blogai nuotaikai ir protiniam nuovargiui pašalinti. Testais ištirta, kad po pirties pagerėja mąstymas. Didžiules nervų, psichologinės ir emocinės perkrovas – visa tai padeda sumažinti pirtis.
Anksčiau kiek primirštos pirtys šiandien vėl labai vertinamos. Ir šių dienų žmonėms jos gal net reikalingesnės nei mūsų protėviams: pripratę prie butų ir darbo patalpų mikroklimato, žmonės tapo beveik bejėgiai prieš staigius aplinkos pokyčius. „Užsisėdėjusiam“ žmogui yra didžiulė palaima pereiti per karščiu ir garais alsuojančią patalpą, išsijudinti, atsigaivinti pirties teikiamais malonumais. Pliuškenimasis vonioje niekada neprilygs pirčiai.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vitalija
2008-10-24 11:40
galejo but placiau aprasyta apie pirti,joje naudojama eukalipto ekstrakta,kaip naudojamas medus pirtyje,jo poveikis,bei apie druskas,,,

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai