Sukrėsto vaiko sindromas

„Apie sukrėsto vaiko sindromą išgirdau neseniai...Pradėjau nerimauti, ar taisyklingai sūnelį paimu ant rankų, paguldau į lovytę...Dar labiau mane neramino, kad tėtis sūnų dažnai pamėto į viršų, ir žaidimai tampa vis judresni...Daug informacijos apie šį sindromą neradau, o įvairios kitų mamų nuomonės mane tik glumino...Kaip yra iš tikrųjų?.. Kada vaiką gali ištikti sukrėsto vaiko sindromas? Ir ar verta dėl to nerimauti?..“ (iš skaitytojos laiško)
 

Sukrėsto, arba supurtyto, vaiko sindromą pirmą kartą aprašė G. Caffey (1972 m.). Tai viena iš neatsitiktinių traumų pasekmių, neretai galinti pasibaigti ir vaiko mirtimi. Vaikas, augdamas mylinčioje ir rūpestingoje šeimoje, vargu ar gali patirti šį sindromą. Nerimauti nėra dėl ko, jei tėvai atsakingai ir rūpestingai augina vaikutį, išmano raidos procesus, nepasiduoda pykčio priepuoliams ir autoritariniam vaiko auklėjimui .Sukrėsto vaiko sindromo priežastimi tampa fizinės jėgos panaudojimas prieš vaiką .Apie tai kalbamės su pediatre neurologe RŪTA MACIULEVIČIENE.
 

Kas tai yra sukrėsto vaiko sindromas?


Sukrėsto, arba supurtyto, vaiko sindromas – viena iš neatsitiktinių traumų pasekmių, t.y. tokių traumų, kurios įvyko dėl tėvų ar kitų aplinkinių kaltės. Smurtas prieš vaikus, vaikų traumavimas yra labai sudėtinga problema, apimanti ne tik bet kokį vaiko sveikatos sutrikdymą, bet ir vaiko nepriežiūrą, seksualinį, emocinį ir psichologinį vaiko išnaudojimą. Kaip pagrindinė sukrėsto vaiko sindromo priežastis dažniausiai įvardijamas netinkamas elgesys su vaiku. Sukrėsto vaiko sindromą dažniausiai patiria vaikai prieš kuriuos yra naudojama fizinė jėga. Vaikas paimamas už žąstų ir stipriai supurtomas, dažniausiai tai daroma stipriai ir iš visų jėgų. Taip pat sukrėsto vaiko sindromą vaikas gali patirti, kai yra trenkiamas į sieną ar numetamas ant žemės. Kai vaikas atsitrenkia, pasireiškia tiesioginės traumos. Tačiau ne visada atviros traumos rodo, kad vaikui yra sukrėstos smegenys. O kartais atvirų traumų gali ir nebūti, tačiau vaiko smegenys gali būti sukrėstos.
 

Kokie požymiai rodo, kad vaikas patyrė sukrėsto vaiko sindromą?


Žinoma, jei yra atviros traumos, gydytojams lengviau diagnozuoti sukrėsto vaiko sindromą, tačiau išoriškai vaikas gali ir nebūti smarkiai sužalotas. Purtant vaiką, sutrūkinėja subduralinio tarpo kraujagyslės, kai pasireiškia kraujo išsiliejimas po kietuoju dangalu. Kraujo išsiliejimas po kietuoju dangalu – hematoma – pradeda spausti smegenis, ir smegenys pradeda tinti. Jei hematoma didelė, reikia ją pašalinti. Galvos smegenų kraujosruvas ir hematomas po smegenų dangalais patvirtina kompiuterinė tomografija.
Gydytojai apžiūros metu pastebi likusias nuo pirštų mėlynes tose vietose, kur vaikas buvo laikytas. Žinoma, jei prieš vaiką buvo smurtauta ne pirmą kartą, gali būti likusių senesnių sumušimų ar mėlynių žymės.
Atliekamas vaikų akių dugno tyrimas. Kraujas akies tinklainėje išsilieja, todėl gali susilpnėti regėjimas, vaikas gali ir apakti.
Neišvengiamai lieka neurologinės, regos, psichologinės pasekmės. Dauguma vaikų dėl galvos traumų lieka neįgalūs, suserga neurologinėmis ligomis, tampa paralyžiuoti, kurti ar akli. Kūdikiai ar vyresni vaikai į ligoninę dažniausiai atvežami jau pavėluotai. Apie šį sindromą tėvai, prieš išvykdami iš gimdymo namų, turėtų gauti neonatalogo konsultaciją, arba gydytojo, kuris prižiūri mažylio sveikatą, konsultaciją.


 

Ar taip gali atsitikti ne iš blogos valios, o dėl tėvų neišmanymo?


Sukrėsto vaiko sindromas – tai fizinės traumos pasekmė, dažniausiai pasitaikanti vaikams iki metukų, tačiau šį sindromą gali patirti ir vyresni vaikai. Statistiškai vaikai dažniausiai patiria šį sindromą dėl suaugusiųjų kaltės, o tiksliau – tėvo. Žinoma, gali nutikti ir taip, kad kantrybės netekęs suaugusysis stveria kūdikį už krūtinės ar žastų ir stipriai papurto, arba tėvai, nesuvokdami, kas tinka kelių mėnesių kūdikiui, netinkamai elgiasi su mažyliu, jį mėtydami, purtydami. Šiuo atveju sukrėsto vaiko sindromas pasireiškia todėl, kad kūdikio kaklo raumenys silpni, o kaukolė iki galo neišsivysčiusi. Jei kūdikis ar vaikas patyrė galvos traumą dėl tėvų neišmanymo ar neatsargumo, artimieji turėtų gydytojams tiksliai paaiškinti, kaip vaikas patyrė traumą, neslėpti, jei netyčia išmetė kūdikį iš rankų. Žinoma, nereiktų delsti ir, pastebėjus vaiko negalavimus, kuo skubiau kreiptis į medikus, kad laiku būtų suteikta pagalba.
 

Kaip elgiasi tėvai, įtarę, kad jų vaikas supurtytas, sukrėstas?


Tėvai ar kiti artimieji gali slėpti fizinio smurto pasekmes kelias dienas, o, vaikui pradėjus dusti, vemti, pakilus temperatūrai, atsiradus traukuliams, pradėjus trikti kvėpavimui, širdies veiklai ar kitiems negalavimams, tik tuomet kreipiasi į gydymo įstaigą. Tikimybė, kad vaikas gali mirti, visada išlieka, tai priklauso nuo, kokio sunkumo sukrėtimą jis patyrė. Sukrėsto vaiko sindromo atveju tėvai dažniausiai nesako tikrųjų vaiko negalavimo priežasčių, nurodo visai kitas traumos priežastis (iškrito iš lovytės, nukrito nuo laiptų, užsigavo su kietu daiktu ir pan.), nuolat painiojasi, keičia nuomonę. Reiktų pažymėti, jog, nukritę nuo lovos, vaikai kaukolės dažniausiai nesusilaužo. Kad kaukolė lūžtų, vaikas turi kristi iš 1 m aukščio. Didžiausią įtarimą kelia kūdikių tėvai, kurie negali nurodyti tikrųjų traumos priežasčių, nes kūdikiai dažniausiai vieni nepaliekami, jiems reikalinga ypatinga tėvų priežiūra.
 

Ar yra statistinių duomenų, liudijančių, kiek kūdikių ir vaikų patiria sukrėsto vaiko sindromą Lietuvoje?


Ne tik sukrėsto vaiko sindromo priežastys, bet ir kai kurios kūdikių mirtys taip ir lieka neišsiaiškintos, nes tėvai dažniausiai neigia smurtavę prieš vaiką. Tokių vaikų traumų atvejų iš tiesų pasitaiko nemažai, tačiau Lietuvoje statistinių duomenų kol kas nėra. Galime remtis tik JAV statistiniais duomenimis, kurie liudija, kad vienam iš aštuonių vaikų, iki 18 mėnesių patyrusiam galvos traumą, nustatytas tyčinis sužalojimas.
 

Kokie veiksniai nulemia, kad vaikai patiria šį sindromą?


Veiksnių, kurie gali lemti sukrėsto vaiko sindromą, yra ne vienas. Priežastys, kodėl tėvai naudoja smurtą prieš vaiką, yra įvairios. Smurtaujantys tėvai dažniausiai patys vaikystėje yra patyrę smurtą. Dažnai akcentuojami tokie veiksniai, kaip skurdas, bedarbystė, girtavimas, narkomanija, tėvų psichinės ligos. Dėl autoritarinio auklėjimo stiliaus, religinių ar kitokių įsitikinimų vaikai taip pat patiria smurtą. Tėvai dažniausiai neprižiūri, nemyli, skriaudžia vaiką, jei jis buvo nelauktas, gimė ne tos lyties, gimė „ne toks“, kokio tėvai tikėjosi (vaikai su apsigimimais, invalidumą sukeliančiomis ligomis). Sukrėsto vaiko sindromą gali patirti hiperaktyvūs dieną ir daug verkiantys naktį vaikai. Dar viena priežastis, kuri skatina tėvų smurtavimą prieš vaikus – vedybinio gyvenimo krizės. Pasikeitęs vedybinis gyvenimas, gimus kūdikiui, tėvai ar vienas iš tėvų dėl to kaltindami vaiką, naudoja fizinę jėgą. Vienišos motinos arba patiriančios izoliaciją, ypač sergančios depresija, taip pat gali netinkamai prižiūrėti vaiką, išlieti pyktį, smurtauti prieš vaiką. Partnerio vaikai iš kitos santuokos taip pat priklauso didesnei rizikai patirti smurtą.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Inceptum
2010-05-08 15:38
Parduodame naujus japoniškus inhaliatorius "OMRON" kaina 188 litai ir itališkus kaina 130 litų. Tai puiki priemonė Jums ar Jūsų vaikui nuo bronchito, laringito, astmos ir kitų ligų, bei sveikų vaikų profilaktikai - eukalipto, mentolio, gebenių, pušų ir kitokios inhaliacijos nuo peršalimo ligų. Komplekte: inhaliatorius, kaniulė, pypkutė, suaugusiojo ir vaikiška kaukutės ir kt.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt
Mamyte
2009-12-11 19:15
Mano dukrytei 9 menesiai, iskrito 2 sykius, antra karta is lovytes, nesumaciau kaip bet tikresiai zemyn galvyte, jinai bijo but viena, kokios gali but pasekmes, ar gali buti sis sindromas
Asss
2009-12-11 19:07
Ar kudikis iskrites is lovytes kelis kartus gali patirti sukresto vaiko sindroma
mociute
2009-09-27 16:36
kai gime anukas (labai mazas, neisnesiotas) tevas ji labai mylejo ir daug su juo uzsiiminejo,treniravo,bet man kelia nerima,jam jau 4,5 metai,o jis labai mazai kalba,ar negali buti sukresto vaiko sindromas,jeigu ji gal jau nuo 3 men.mete i virsu,laike uz kojites ilgokai zemyn galva,suko apie save,na ir ivairiais budais treniravo,kas man kele siauba

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai