„Migruojantys“ gydytojai: kada laukti sugrįžtant?

Į užsienį ne tik geresnio gyvenimo, bet ir pagarbos bei įvertinimo ieškoti kasmet išvažiuoja vis daugiau gydytojų. Jau nieko nestebina, kai jaunas, dar tebesimokantis medicinos studentas ar net ne vienerius metus universiteto suole išsėdėjęs rezidentas šviesią savo ateiti sieja ne su savo, bet su svetima valstybe. O valdžios institucijos dažnai užuot skatinusios likti, geriau imasi „represinių“ priemonių – kad ir siekio priversti mokslus pabaigusius jaunuolius „atidirbti“ už studijų metus universitetuose. Ar verta stabdyti išvažiuoti norinčius jaunus ir jau patyrusius specialistus ir ar kada sulauksime jų sugrįžtant? Akivaizdu, kad tai ne tik mums rūpintis klausimas, kadangi būtent apie tai Seime surengta konferencija „Sveikata ir migracija“.
 

Šalys, „pasiglemžiančios“ mūsų gydytojus


Kad sėdime ant „tiksinčios bombos“, kai gabiausieji jauni specialistai išvažiuos, o didžiulę patirtį turintys ir ne vienerius darbo metus Lietuvai paaukoję vyresnieji gydytojai nebebus pajėgūs dirbti ir išeis užtarnauto poilsio į pensiją, supranta ne tik ligoniai, bet ir Sveikatos apsaugos ministerija. Todėl nenuostabu, kad čia žinomi net sąrašai tų valstybių, kurios dažniausiai „priglobia“ lietuvių specialistus: Didžioji Britanija, Danija, Švedija, Norvegija, Vokietija. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos sekretoriaus Haroldo Baubino, jau šiandien susiduriame su „nedidele“ problema – gydytojų Lietuvoje per mažai. „Tokią situaciją galima paaiškinti per pastaruosius penkiolika metų perpus sumažėjusiu studentų priėmimu į KMU ir VU Medicinos fakultetus bei ilgu ikidiplominiu ir podiplominiu gydytojų rengimo ciklu“, – teigia H. Baubinas. Pasak H Baubino, pagelbėti čia galėtų rezidentūros stiprinimas, regionų plėtra bei darbo užmokesčio sveikatos profesionalams didinimas. Juk, nepaisant to, kad sveikatos profesionalų darbo užmokestis mūsų šalyje periodiškai didinamas jau penkerius metus, palyginti su kitomis šalimis (Norvegija, D. Britanija, Švedija, Danija), Lietuvos sveikatos specialistai uždirba kelis kartus mažiau.


 

Problemos, kurias mato rezidentai


Ar nuolat „augančius“ atlyginimus gydytojai jaučia ir kaip toks „augimas“ dirbti skatina jaunus gydytojus? Pavyzdžiui, gydytojas rezidentas Jonas Korsakas sako, kad medicinos rezidentūroje egzistuoja įvairių problemų, dėl kurių ne vienas gydytojas arba meta šią profesiją, arba jos aukštumų siekia svetur. Mažos pajamos, menkos socialinės garantijos, netinkama studijų kokybė, kokybės kontrolė bei nelanksčios studijos – tai tik kelios jauno specialisto išvardintos problemos. „Vieną pagrindinių – pajamų didinimo – klausimą įmanoma išspręsti, – mano J. Korsakas. – Būtų galima atsisakyti neapmokestinamų pajamų ir administruoti lėšas per vieną šaltinį, susieti pajamas su kintamu dydžiu (pvz., vidutiniu šalies gydytojo atlyginimu); perskaičiuoti pajamas stabiliais intervalais“, – patarimų valdžios atstovams negaili rezidentas. Be to, pasak J. Korsako, kiti, ne mažiau svarbūs klausimai, kurie sukasi ne vieno rezidento galvoje – socialinis draustumas, apsauga nuo incidentų darbo metu, apmokamos atostogos ir... pensija. Pasak jauno specialisto, medicinos rezidentūra yra mažiausiai reformuota sritis per pastaruosius du dešimtmečius. Žinoma, geras socialines garantijas ir pajamas gaunantis gydytojas turi būti ir pakankamai kvalifikuotas, todėl, kalbėdamas apie studijų kokybę, J. Korsakas taip pat pateikė įvairius sprendimo variantus: vieną studijų sistemą visoje Lietuvoje, individualizuotas studijas, bendrųjų gebėjimų ugdymą, kompetencijos (bet ne kvalifikacijos!) prioritetus, tokius kaip bendra rezidento ir vadovo struktūrizuota veikla, ir kt. Mūsų medikų profesionalumą, pasak jauno specialisto, skatina ir tai, kad kai kurie į užsienį išvykę medikai vis dėlto grįžta ir namo parsiveža teigiamą patirtį.
 

700 000 litų už operaciją


Dėl įvairių priežasčių šalį palieka ne tik medikai, bet ir kitų profesijų lietuviai. Tačiau yra vienas bet – jei kas nutinka jų sveikatai – jie dažniausiai grįžta gydytis namo. Ne vienas net ir nemažai svetur uždirbantis mūsų tautietis dažnai gali pakentėti net danties skausmą, laukdamas, kol per atostogas ar laisvadienį galės atskristi pas mūsų dantistus. Žinoma, galima teigti, kad užsieny lietuviai nesulaukia tinkamos medicinos pagalbos. Tačiau, pasak Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo, kur kas dažniau gydytis supant gimtosioms sienoms lietuvius skatina minimalus mokestis, už kurį jie grįžę gauna sveikatos paslaugų, realiai kainuojančių tūkstančius litų. Kai tuo tarpu Lietuvoje dirbti likę žmonės už tas pačias sveikatos paslaugas per įvairias įmokas sumoka gerokai daugiau. Ar žinote, kiek Lietuvai kainavo bene brangiausias būtinosios pagalbos suteikimo atvejis? 700 000 litų, tiek teko pakloti už nudegusiam Lietuvos piliečiui suteiktą būtinąją pagalbą – prisimena Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Algis Sasnauskas. Išgirdus tokius skaičius ne vienam sumirguliuoja akyse – tam žmogui persodino auksinę odą? Ne, tiesiog tiek realiai pasaulyje kainuoja gero specialisto gera pagalba. Gal todėl, pasak A. Sasnausko, ir Lietuvoje jau vyksta diskusijos, kad pacientui pačiam reikėtų padengti tam tikrą dalį išlaidų už būtinosios pagalbos teikimą užsienio valstybėse. „Tokios priemokos įpareigoja pacientą labiau rūpintis savo sveikata, nesikreipti į gydytoją nesant poreikio“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos direktorius. Telieka tikėtis, kad prie nuolat augančių mokesčių ir prie ir taip jau dalinai „mokamos“ medicinos greitu metu, nutikus nelaimei, mums dar nereikės mokėti šešiaženklių sumų norint gauti būtinąją pagalbą. Be to, vieną dieną galime „atsibusti“ ir pastebėti, kad medicinos paslaugas mūsų šalyje pradėjo tiekti geresnio gyvenimo ieškantys gydytojai iš mažiau išsivysčiusių šalių, kuriems Lietuvos medikų atlyginimai atrodo kaip lobis, o dauguma medicinos įrenginių, su kuriais Lietuvos specialistai dirba jau keliolika metų, pažįstami tik iš žurnalų ar vadovėlių, o naujesni ir apskritai nematyti. Grįžkit, migruojantys medikai, mes Jūsų laukiam!

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

sarunas
2010-12-16 20:34
dar viena priezastis del ko noris isvykti, nenoras mokyti rezidentu. neretai gydytojai neturi motyvacijos mus mokyti. ziurima kaip i konkurenta, kuris uzims vieta. rezidentas atlieka daugeli darbu, taciau kaip i kolega retai kas i ji ziuri.
kaip tai keisti?
jonukas
2010-03-06 15:37
Mes jusu laukiam - gera pabaiga. Gerai butu jei tai tiesa. Realybe tokia: mes jusu nelaukiam ir nenorim.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai