Sveikos mūsų drabužių medžiagos

Daugelio mūsų gyvenimas yra dinamiškas, aktyvus ir užimtas. Dirbantieji įstaigose turi rengtis gražiai ir patogiai kiekvieną darbo dieną. Laisvalaikio metu taip pat norime dėvėti ne tik gražius bei madingus, bet ir patogius, praktiškus drabužius. Pirkdami juos dažnai atkreipiame dėmesį į gaminio sudėtį, bet ne visada tai mums ką nors sako. Ką reiktų žinoti apie įvairius pluoštus, renkantis rūbus kasdienai, išeigai ar poilsiui, ką pasirinkti konkrečiu atveju ir kodėl, papasakojo „Monton“ parduotuvės konsultantė Kristina JUOZAPAVIČIENĖ ir AB „Audimas“ rinkodaros specialistas Tomas MOTIEJAITIS.
 

Viskozė gerai praleidžia orą


„Kasdien dėvėti reikėtų rinktis drabužius, kurių sudėtyje yra poliesterio, viskozės ir elastano. Šių trijų medžiagų derinys suteikia gaminiui praktiškumo, jį malonu dėvėti.
Poliesteris suteikia audiniui tvirtumo, viskozė garantuoja gerą kritimą, gerai praleidžia orą, o elastanas saugo nuo susiglamžymo, – sako Kristina Juozapavičienė. – Elastano šiame derinyje turėtų būti iki 6 proc. Tai gerina gaminio išvaizdą bei padeda lengviau prižiūrėti. Apsivilkus tokios sudėties kostiumėlį nebus problemų vykstant į komandiruotę ar svarbų susitikimą, nes išlipus iš automobilio rūbai nebus susiglamžę.”
Reikėtų žinoti, kad poliesteris bijo karščio, todėl jį skalbti reikėtų ne šiltesniame nei 40 laipsnių temperatūros vandenyje ir lyginti tik šiltu lygintuvu.
100 proc. natūralus viskozės gaminys suteikia kūnui malonų pojūtį. Audinys „vėsina“, kai karšta, yra švelnus, „nekanda“, todėl rūbai iš viskozės labai patogūs dėvėti vasarą. Be to, viskozės audiniai minkšti, kiek švyti.
Beje, vis dar vyrauja nuomonė, kad viskozė yra sintetinis pluoštas. Tačiau iš tikrųjų jį turėtume apibūdinti kaip dirbtinį, pagamintą iš natūralios medžiagos – medžio plaušo, artimo naudojamam gaminant celiuliozę. Todėl viskozė gerai praleidžia orą – leidžia kūnui „kvėpuoti“. Dėl šios savybės kokybiškų švarkų pamušalai visada siuvami iš audinių, kurių sudėtyje yra bent 50 proc. viskozės pluošto.
 

Jei esate alergiški sintetiniams audiniams


Gana daug žmonių yra alergiški sintetiniams audiniams. Tokiu atveju reikėtų pirkti rūbus iš natūralių audinių – medvilnės, lino, vilnos, šilko.
Medvilniniai rūbai gerai praleidžia prakaitą, yra praktiški, juos sveika nešioti. Nors rūbai iš medvilnės lengvai skalbiami, tačiau greičiau praranda gražią išvaizdą.
Labai sveika lininiai rūbai, ypač šiltuoju metų laiku, sergantiesiems tokiomis odos ligomis, kaip alerginis dermatitas, psoriazė ir pan. Nors linas dėl natūralumo yra labai glamžus, dėl to jaudintis neverta – daugelyje užsienio šalių vaikščioti suglamžytu lininiu kostiumėliu yra savotiškai madinga ir gražu tiek moteriai, tiek vyrui.


Pasak Kristinos Juozapavičienės, renkantis švarką taip pat derėtų atkreipti dėmesį į gaminio sudėtį. Patvarūs, kokybiški yra švarkai, kurių sudėtyje apie 77 proc. medvilnės ir 23 proc. lino. Tačiau šie natūralūs audiniai turi vieną minusą – jie blunka.

Odos taip pat nedirgina medvilnės (60 proc.) ir šilko (40 proc.) pluoštų derinys. Tokie drabužiai labai gražūs, ploni, permatomi, natūraliai glamžosi. Juos malonu dėvėti ne tik vasarą, bet ir kitu metų laiku.
Naudingas patarimas: jei jūsų oda jautri, geriau pirkite baltos spalvos drabužius, nes dažų sudedamosios dalys gali dirginti ir sukelti alergiją. Pabandykite dėvėti marškinėlius, palaidines, pagamintas iš medvilnės su elastanu (apie 95 proc. medvilnės, apie 5 proc. – elastano).
Įdomi naujovė – natūralaus bambuko pluošto drabužiai (iš bambuko išaustas natūralus siūlas). Galima įsigyti rūbų iš natūralaus rami pluošto, kuris gaminamas iš tūkstantmečio Kinijos augalo žolės.
 

Elastanas svarbus aktyviai sportuojant


Kuo sportiniai rūbai skiriasi nuo drabužių, dėvimų kasdien?
Visų pirma, sportinė apranga turi būti lengva, greitai išgarinti prakaitą. Būtent šios audinio savybės leidžia kūnui kvėpuoti ir apsaugo nuo greito atvėsimo.
Antra, sportiniai rūbai turi nesiglamžyti, palaikyti formą.
Todėl optimaliausias audinių derinys – medvilnė (70–95 proc.) ir elastanas (apie 5–30 proc.).
Kuo audinyje daugiau dirbtinio pluošto, tuo rūbas stipresnis, geriau palaiko formą, greičiau džiūsta. Ši taisyklė, aišku, galioja ne tik sportinėms kolekcijoms. Kita vertus, jei sportuosime apsitempę medvilninėmis kelnėmis, nenuostabu, kad po kelių treniruočių atrodysime neestetiškai. Būtent elastanas suteikia tvirtumo, apsaugo gaminį nuo išsitampymo. Drabužius, kurių sudėtyje yra elastano, galima dažnai skalbti ir lengva prižiūrėti.
Pasak Tomo Motiejaičio, tokie drabužiai puikiai tinka mažo intensyvumo sportiniams pratimams, pavyzdžiui, pilates, jogai, kurių metu kūnas neprakaituoja arba suprakaituoja labai nedaug.
Tuo tarpu dalyvaujant aktyviose aerobikos, dviračių treniruotėse, sportuojant su treniruokliais patartina įsigyti sportinius rūbus iš supplex medžiagos, kuri savotiškai panaši į medvilnę: yra minkšta, švelni, greitai išgarina prakaitą ir džiūsta.
Jei aktyviai sportuosite su medvilniniais marškinėliais, jie greitai bus šlapi ir nemaloniai „kvepės“.
Didelio intensyvumo sportui galima rinktis marškinėlius ar palaidines, pagamintas iš stipraus, minkšto ir elastingo meryl pluošto. Jis greitai sugeria prakaitą, o speciali antibakterinė apdaila saugo nuo nepageidaujamo prakaito kvapo.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

rūta
2011-03-29 12:55
nesu tekstilininkų pramonės atstovė,bet tikrai nemanau kad medvilnė yra Nr1 kasdieniam praktiškam,sveikiausiam rūbui tinkamiausias,lenkiuos medvilniai,valio kad ji yra,bet tikrai šiai dienai galima pasirinkti tiek pat"draugiškus"mūsų kūnams kaip ir medvilnė,bet tikrai praktiškiasnius prižiūrėti ir neprarandančius savo vizualių savybių rūbus kurių sudėty būtų:modalio,viskozės
dale vaitkeviciene
2009-06-19 10:41
labai mėgstu naturalius rubus atradau naują pluoštą - bambukas . tai nuostabus rūbai kūnui. yra internetinė prekyba šiais rūbais www.dagila.lt
Ernesta
2009-06-16 13:19
Labai megstu siutis naturalaus silko rubus , kurie isties suteikia kunui palaima. devedama sifono palaidine jauciuosi lyg nuoga. Neatsisakau ir lino kuris vasara taip pat atlieka vesinimo funkcija.Silko tekstiles parduotuvese galima rasti daugybe ivairaus asortimento audiniu. Palepinkite ir jus savo kuna.
Rikas
2008-08-02 17:27
Na kas per parasymas (Galima įsigyti rūbų iš natūralaus rami pluošto, kuris gaminamas iš tūkstantmečio Kinijos augalo žolės.)???????? Nekenciu kai mala s..... Parasytu aiskiai kas per zole, kokia nauda o dabar nesuprasi ar tai Kinijai ar tai zolei 1000 metu.
Sandra
2007-09-05 12:47
Esu uz naturalius audinius. Pati negaliu nesioti sintetiniu rubu, nors jie tikrai atrodo graziau. Todel esu uz tokius audinius kaip medvilne, linas. Nors viskoze priskiriama prie naturaliu audiniu, taciau toki audini devint ne visada jautiesi gerai, greiciau prakaituoji.
varnele
2007-08-31 14:10
manau cia pasisake audimo atstovai, kur ju gaminiuose pilna elstano ir sintetikos, giria drabuzius, nors realiai visi zinome ,kad medvilne valdo, kaip galima sportuoti su rubais, kurie nepralaidus prakaitui, klausimas?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai